Festiwal Komiksowa Warszawa: przedstawiamy listę premier
Warszawskie Targi Książki, a na nich Komiksowa Warszawa
Przy okazji będzie można uczestniczyć w mnóstwie interesujących spotkań, sesji autografów, czy po prostu pogadać z wydawcami i dowiedzieć się czegoś więcej o ich planach.
Zobaczmy więc, jakie nowości przygotowały dla nas polskie wydawnictwa i które albumy od razu będziemy mogli zanieść ich autorowi do podpisania.
Egmont na Komiksowej Warszawie
Egmont
- Star Wars – Atak Klonów,
- Bonneville – Twórca na Komiksowej Warszawie!,
- Berlin – Twórca na Komiksowej Warszawie!,
- Grand Prix – Twórca na Komiksowej Warszawie!,
- Kaczogród – Carl Barks – Kamień filozoficzny i inne historie z lat 1955-1956,
- Metal #2 – Mroczni Rycerze,
- Jonah Hex #8,
- Łasuch #3,
- Palcojad #2,
- Deadpool kontra Sabretooth #3,
- Hawkeye – Odmieniony #1,
- Extraordinary X-men: Wojna Apocalypse’a #2,
- Doktor Strange #1,
- Spider-Man – Todd McFarlane,
- Wolverine – Staruszek Logan.
Egmont klasycznie już „wygrywa” Komiksową Warszawę zapowiadając największą liczbę tytułów ze wszystkich komiksowych wydawców. Fani Marvano będą mogli zakupić aż trzy tytuły jego autorstwa i zapolować na wrysy od rysownika. Zamknięcia doczeka się bardzo fajne postapo od niezawodnego Lemire’a, czyli Łasuch. Szerokie grono czytelników będzie mogło się w końcu zapoznać z kultowym już, klasycznym Staruszkiem Loganem.
Tytuł ten został co prawda już u nas wydany, ale tylko w ramach kolekcji, i już po kilku miesiącach osiągał rekordowe ceny na portalach aukcyjnych. Wyjątkowo ciekawie wyglądają też zapowiedzi z Marvel Now 2.0: po świetnym runie Hawkeye’a przychodzi kolej na Lemire’a, który opowie nam o początkach tego bohatera, a za przygody bardzo mało dotychczas u nas obecnego Doktora Strange’a weźmie się Jason Aaron, który całą swoją karierę waha się między tworami genialnymi i beznadziejnymi. Miejmy nadzieję, że w tym przypadku doczekamy się czegoś przynajmniej przyzwoitego.
Oferta Non Stop Comics
Non Stop Comics:
- Vei #2,
- Oblivion Song #2,
- Grass Kings #3.
Non Stop Comics konsekwentnie kontynuuje wydawane serie, więc chyba nie ma się nad czym rozwodzić: Jak komuś spodobały się pierwsze tomy, to zapewne chętnie sięgnie po kontynuację. Warto wspomnieć, że Grass Kings #3 to ostatni tom historii, a cała seria dotychczas jest bardzo pozytywnym zaskoczeniem, zarówno fabularnie, jak i rysunkowo.
Premiery od Timof Comics
Timof Comics:
- Futura Nostalgia #3 – Autor na Komiksowej Warszawie!,
- Kot Rabina #7,
- Irena #4 – Autorzy na Komiksowej Warszawie!,
- Powrót do Kosowa,
- Listopad – Autor na Komiksowej Warszawie!,
- Morze Aralskie,
- Leśne Licho – Autor na Komiksowej Warszawie!,
- Baboon! – Autor na Komiksowej Warszawie!.
Potężny pakiet przygotował dla nas Timof! Już któryś raz z rzędu fani talentu Sandovala będą mogli zdobyć od niego piękne wrysy. W końcu ukaże się długo wyczekiwana kontynuacja Kota Rabina. Powrót do Kosowa to komiksowy reportaż debiutujących na naszym rynku autorów. Zarówno tematyka, jak i rysunki z przykładowych plansz zapowiadają trudną, ale i niezwykle interesującą lekturę.
Cieszy też, że premiery w pewien sposób dobierane są pod gości festiwalu. Co prawda o pozostałych tytułach trudno powiedzieć coś więcej niż to, co znajdziemy w materiałach promocyjnych, ale Timofowi można spokojnie ufać, a i możliwość zdobycia wyjątkowego rysunku i autografu z pewnością zmobilizuje gości Festiwalu do zapoznania się z nową dla siebie twórczością.
Kultura Gniewu – zbliżające się premiery
Kultura Gniewu:
- Bajka na końcu świata #4,
- Hotel Dziwny #3,
- Nie przebaczaj,
- Olimpia de Gauges.
Bardzo mocny pakiet od Kultury Gniewu. Dwie pierwsze pozycje to jedne z lepszych tytułów na polskim rynku dla młodszego czytelnika (z resztą sam jestem wielkim fanem Bajki na końcu świata, a wiek dziecięcy jest już niestety dość mocno za mną). Nie przebaczaj to wydanie zbiorcze bardzo dobrze ocenianej serii Kuby Ryszkiewicza i Marianny Strychowskiej. Czerń i biel, stylistyka mrocznego westernu, a to wszystko w realiach Dwudziestolecia Międzywojennego w Polsce i na Ukrainie.
Sporo też sobie obiecuję po Olimpii de Gauges. Komiks ma tych samych twórców, co świetna Kiki z Montparnass’u, co samo w sobie powinno być wystarczającą rekomendacją. Warto też jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz: Kultura Gniewu bardzo rzadko wydaje tytuły z ceną okładkową powyżej 100 złotych. Jeśli już tak się dzieje, to są to same pozycje wręcz genialne, jak Black Hole czy Ranx. Tutaj mamy na okładce 120 złotych, więc mam nadzieję na lekturę w podobny sposób zapadającą w pamięć.
Co zaproponuje Mucha Comics?
Mucha Comics:
- Nieśmiertelny Iron Fist #4,
- Criminal #1.
Tutaj sprawa jest prosta: Criminal to pozycja obowiązkowa dla każdego fana kryminałów i estetyki noir. Co więcej, seria ta jest uważana za swoiste opus magnum duetu Brubaker/Phillips, więc jak coś tych autorów już Wam się spodobało, to tę serię po prostu musicie mieć na półce.
Co do Iron Fista, to trzeba przyznać, że dotychczasowe trzy tomy bardzo pozytywnie zaskakiwały i były porządną bijatyką we wschodnim stylu. Jak ktoś lubi takie klimaty, to jak najbardziej powinien sprawdzić przygody Żelaznej Pięści.
Premiery wydawnictwa Marginesy
Wydawnictwo Marginesy:
- Audobon – na skrzydłach świata,
- Tetris.
Marginesy dalej badają rynek komiksowy i rzucają dwie pozycje „non-fiction” o bardzo odmiennej tematyce. Audobon intryguje ładnymi rysunkami i dość nietypowym tematem ornitologicznym, ale wiadomo, że wszystkie geeki najbardziej czekają na premierę docenionego w Stanach Zjednoczonych Tetrisa.
Myślę, że każdy, kto kiedyś grał w tę legendarną już grę (a umówmy się – kto w nią nie grał?) chętnie przeczyta o jej historii z nawiązującymi do jej estetyki rysunkami.
Ongrys – ciekawe premiery
Ongrys:
- Sędzia Dredd – Kompletne Akta #2,
- Kolorowa rzeczywistość, czyli obraz PRL w polskim komiksie.
Naczekaliśmy się, ale w końcu będzie! Kolejny tom jednej z moich ulubionych serii na polskim rynku, czyli Sędziego Dredda. Do tego w nieocenzurowanym wydaniu i z dodatkiem (tylko dla kupujących na targach) z pierwszym pojawieniem się Satanusa. Dla mnie to najlepsza premiera na Komiksowej Warszawie i to do stoiska Ongrysa skieruję swoje pierwsze kroki po wejściu na Stadion Narodowy.
Wydawnictwo Kboom – co przeczytamy?
Kboom:
- God Country,
- Umbrella Academy #1.
Kboom to wydawca dla mnie wyjątkowy. Dzięki dość skromnej, ale bardzo przemyślanej ofercie, jest to w tej chwili jedyne wydawnictwo, z którego na półkach posiadam wszystkie wydane komiksy. Nie inaczej będzie po Komiksowej Warszawie. God Country to bardzo doceniona przez krytyków miniseria o rodzinie, starości i pogodzeniu się ze stratą (brzmi trochę jak Lemire, a ja bardzo lubię Lemire’a).
Umbrella Academy to z kolei drugi na naszym rynku tytuł, który ma premierę niedługo po pierwszym sezonie serialowej ekranizacji (po Deadly Class oczywiście). Grzechem byłoby nie sprawdzić, zwłaszcza że jak to zwykle bywa, pierwowzór jest podobno o kilka poziomów lepszy od adaptacji.
Pozostałe premiery Komiksowej Warszawy
Pozostali wydawcy:
- Bum Projekt: Minionki #1,
- Elemental: Durango #17,
- Hanami: 20th Century Boys #2,
- Kurc: Azymut #1-3 (wznowienie), Azymut #4, Vasco #4,
- Mandioca: Olimpo Tropical ,
- Państwowe Muzeum w Majdanku: Chleb Wolnościowy,
- Wydawnictwo Komiksowe: Sylwetki i cienie.
Wśród pozostałych wydawców warto zwrócić uwagę przede wszystkim na łabędzi śpiew Wydawnictwa Komiksowego i serii Nowy Komiks Polski w postaci tytułu Sylwetki i cienie Michała Rzecznika. Już teraz mówi się, że będzie to mocny kandydat do najlepszego polskiego komiksu roku. Poza tym ostatniego tomu doczeka się Durango, który w mojej opinii jest najlepszą westernową serią na naszym rynku zaraz po serii Blueberry.
Standardowo też warto zajrzeć na stoisko Mandioki i obejrzeć nowość, o której wcześniej prawdopodobnie nie słyszeliście, ale która na pewno przyciągnie Wasz wzrok i będzie trzymać wysoki poziom. Ekipa z wydawnictwa specjalizującego się w komiksie południowoamerykańskim ma świetny gust i serwuje nam tylko pozycje dobre, albo bardzo dobre.
I to już (chyba) wszystkie tytuły, które już za kilka dni będziemy mogli kupić na Festiwalu Komiksowa Warszawa na Stadionie Narodowym. Do zobaczenia!