11 kolejnych rapowych okładek spod ręki komiksiarzy (część 2)

Łukasz Flieger Komiksy Publikacja: 26.04.2019, 17:30 Aktualizacja: 26.04.2020, 17:57
Tydzień temu zaprezentowaliśmy wam pierwszą część Rymów pisanych w okładkach – wypiski rapowych okładek spod ręki komiksiarzy. Dziś zapraszamy na kolejną porcję jedenastu albumów, za których zilustrowanie wzięli się komiksiarze. Twórcy muzyki z tych płyt powinni być zadowoleni!
OutKast – ATLiens
16 Udostępnień

Necro – The Sexorcist; DIE!

Necro – The Sexorcist; DIE!

 

OutKast – ATLiens

OutKast – ATLiens

Przed nimi liczył się tylko East Coast i West Coast. Oto duet, który sprawił, że południe Stanów zaistniało na mapie rapu, a sami Big Boi i Andre 3000 stali się prawdziwymi legendami muzyki. Na kilka lat przed ukazaniem się „Mrs. Jackson” i innych przyjaznych dla radia hitów, Outkastom udało się wydać kilka prawdziwych, brudnych klasyków. Największym z nich jest niewątpliwie „ATLiens”. I na dodatek ma komiksową okładkę. Dzieło Franka Gomeza to nie tylko front, ale również cała książeczka. Tak, cały booklet jest komiksem. Wspaniała rzecz.

Ciekawostka: Wychowankiem Outkast jest Killer Mike, ½ Run the Jewels, czyli jednej z najbardziej powiązanych z Marvelem grup rapowych.

Felt – 2: A tribute to Lisa Bonet

Felt True Tales of Underground Hip Hop

Piękny truskul na płycie i cudownie narysowana okład… Ok, tutaj jest trochę inaczej. Okładka jest zdjęciem, ale specjalnie dla raperów, czyli Sluga z Atmosphere i Mursa, Jim Mahfood narysował komiks, który zawiera shorty do każdego z utworów zawartych na tym albumie. Rzecz nazywa się „Felt: True Tales of Underground Hip Hop” i jest aktualnie trudnodostępna, ale grzebiąc w necie można coś znaleźć.

Ciekawostka: Raper Murs, który jest w składzie Felt, zebrał pieniądze na Kickstarterze i opublikował swój komiks „Yumiko: Curse of the Merch Girl”.

Swollen Members – Heavy

Swollen Members – Heavy

Nabrzmiałe Członki (Swollen Members) to kanadyjska grupa hip-hopowa, która odniosła spory sukces na rynku amerykańskim i europejskim. Ich album „Heavy” zdobi (?) okładka przygotowana przez Todda McFarlane’a. Amerykańska wersja Heavy ukazała się z innym, również narysowanym przez Todda coverem. W internecie można znaleźć opinie twierdzące, że te okładki są dowodem na kiepskie umiejętności autora Spawna.

Ciekawostka: Madchild, członek Nabrzmiałych Członków, jest wielkim fanem komiksów i bardzo często nawiązuje do nich w swoich tekstach.

Ghostface Killah – 36 Seasons

Ghostface Killah – 36 Seasons

Ghostface Killah był już wspomniany w kontekście płyty „Wu-Massacre”, teraz czas na jego twórczość solową. Po sukcesie albumu „12 Reasons to Die” (do płyty stworzono sześciozeszytową serię komiksową o tym samym tytule, wydaną przez Black Mask Studios), Tony Starks nagrał gangsterski krążek konceptualny o nazwie „36 Seasons”. Tym razem komiks nie był produktem oddzielnym, tylko znalazł się w książeczce dodanej do płyty. Napisany przez Matta Rosenberga i zilustrowany przez liczne grono rysowników, znalazł się w limitowanym, pierwszym tłoczeniu winyla i w każdym wydaniu CD. Ja, niestety, posiadam drugi press winylowy, więc komiksu nie widziałem na oczy. No może poza paroma screenami z google.

Ciekawostka: Ghostface Killah, autor płyty o nazwie „Iron Man”, miał pojawić się w pierwszym filmie z MCU, czyli Iron Manie. Niestety, scena z jego udziałem została ostatecznie wycięta, ale można ją zobaczyć na YouTube.

MF DOOM

MM… FOOD mf doom

Chociaż autorem okładki do „MM… FOOD” nie jest komiksiarz, to nie mogę sobie wyobrazić jakiegokolwiek artykułu o związkach rapu z komisem bez MF DOOMA. Legendarny raper, autor wielu klasyków, genialny tekściarz, czerpiący z rysunkowego medium całymi garściami. To chyba oczywiste, wystarczy na niego spojrzeć. Wygląda znajomo, co nie?

Ciekawostka: Teledysk do utworu „All Caps” z klasycznej płyty „Madvillainy” jest w całości pięknym trybutem dla Stana Lee i Jacka Kirbiego. Historia z klipu była kontynuowana w komiksie dołączonym do limitowanej edycji kolekcjonerskiej płyty „Madvillainy 2: The Remixes”.

MF GRIMM – You Only Live Twice: The Audio Graphic Novel

MF GRIMM – You Only Live Twice: The Audio Graphic Novel

Legendarny DOOM nie jest jedynym raperem z MF przy ksywce. Wiele lat temu współpracował z postrzelonym w kręgosłup i z jeżdżącym przez to na wózku inwalidzkim GRIMMem. Zanim chłopacy pokłócili się, stworzyli kilka naprawdę fajnych wspólnych numerów. Później ich drogi się rozeszły, a GRIMM postanowił stworzyć komiks-audio o nazwie „You Only Live Twice”. Ilustracje do projektu robił Jim Mahfood.

Ciekawostka: Historia życia MF GRIMMA została zapisana i zilustrowana w wydanym przez Vertigo komiksie o nazwie „Sentences. The Life of MF GRIMM”.

Aesop Rock – Bazooka Tooth

Aesop Rock – Bazooka Tooth

W żadnym wypadku nie mylić z ASAP ROCKYM! Aesop Rock był obecny na scenie rapowej na długo wcześniej, zanim Lord Flacko zaczął swoją przygodę z rymowaniem. Jego muzyka odnosiła spore sukcesy, ale trafiała (również ze względu na skomplikowane teksty i koncepty) głównie do fanów alternatywy i indie, a nie rapu. Przez długi czas był gwiazdą nieistniejącej już wytwórni Def Jux, którą prowadził El-P, aktualnie ½ Run the Jewels. Okładkę do płyty „Bazooka Tooth” przygotował Tomer Hanuka.

Ciekawostka: Aesop Rock wielokrotnie wspominał o tym, że komiksy bardzo inspirowały go przy tworzeniu kawałków. Skottie Young przyznał natomiast, że jego w trakcie rysowania inspirowały kawałki Aesop Rocka.

Boot Camp Clik – Triple Threat

Boot Camp Clik – Triple Threat

Triple Threat to trzy płyty wydane przez członków Boot Camp Clik, których okładki nawiązują do komiksów i łączą się w uwielbianą przez komiksiarzy panoramę. Pierwszy album to wspaniały „Monkey Barz” nieżyjącego już Seana Price’a, drugi to mocno zawodzący „Chemistry” od duetu Buckshot & 9th Wonder, trzecim jest trzymający poziom „Smif ‘N’ Wessun: Reloaded” od Tek & Steele. Okładki do projektu stworzył duet Romeo i Raphael Tanghal.

Ciekawostka: Sean Price w jednym z wywiadów wspominał, że chciałby być Hulkiem. Wskazywał na to również jego image i bardzo prosty, brutalny styl rapowania.

Inspectah Deck, 7l & Esoteric – CZARFACE

Inspectah Deck, 7l & Esoteric - CZARFACE

CZARFACE to mocno komiksowy projekt generała Wu-Tangu Inspectah Decka oraz bostońskiego duetu producent/mc 7l & Esoteric. Do tej pory wydali 5 albumów, w tym dwie kolaboracje. Jedna z MF DOOMEM, druga z Ghostfacem. Chociaż okładki nie robił znany rysownik komiksowy, chyba nikt nie ma wątpliwości, że CZARFACE powinien znaleźć się w tym artykule.

Pozostałe albumy:

czarface instagram

Ciekawostka: Z okazji Record Store Day 2017, CZARFACE wypuścili muzyczno-narracyjną płytę o nazwie „First Weapon Drawn”, która wyszła razem z komiksem.

Madlib – The History of Loop Digga

Madlib – The History of Loop Digga

Genialny producent Madlib, podczas wydawania serii albumów „Madlib Medicine Show”, sięgnął do archiwum i odnalazł swoje stare nagrania z lat 1990-2000, które podpisywał pseudonimem Loop Digga. I chwała mu za to, że ten materiał w końcu ujrzał światło dzienne. Okładkę do „The History of Loop Digga” zrobił Benjamin Marra.

Ciekawostka: Madlib czasem rapuje pod pseudonimem Quasimoto lub Lord Quas. Przybiera wtedy alter ego żółtego stworka, który wygląda jakby był wyciągnięty z komiksu.


To by było na tyle, więcej rapowych okładek zaprojektowanych przez rysowników komiksowych nie pamiętam. Nie oznacza to jednak, że uważam temat za absolutnie wyczerpany. Prawdopodobnie o wielu coverach zapomniałem, nigdy ich nie widziałem lub nie wiedziałem, że stworzył je komiksiarz. Dajcie znać w komentarzach, czy znacie jakieś inne fajne przykłady!

Grafika: materiały prasowe, Instagram

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments