31. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. W tym roku w formie cyfrowej

Radosław Dąbrowski Komiksy Publikacja: 17.09.2020, 13:27 Aktualizacja: 17.09.2021, 13:30
Zdążyliśmy już przyzwyczaić się do tego, że wiele wydarzeń, targów czy festiwali przeobrażono w eventy wirtualne. Powód jest oczywisty: ogólnoświatowa sytuacja pandemiczna. Cyfrowego charakteru nabierze również 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. W listopadzie impreza tradycyjnie odbędzie się w Łodzi, lecz niestety - nie w tradycyjnej formie.
0 Udostępnień

31. MFKiG – Cyber Edition w listopadzie

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier (MFKiG) odbywa się co roku na jesieni – we wrześniu, październiku lub listopadzie. Uchodzi za największe tego rodzaju wydarzenie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Każdej edycji odwiedza go nawet 20 tysięcy uczestników, a wiodącymi tematami, które przyciągają rzeszę ludzi, są komiksy i gry. Festiwal, którego organizacją zajmuje się aktualnie EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz Stowarzyszenie Twórców CONTUR, został zainaugurowany w 1991 roku w Kielcach. Kolejne edycje odbywały się już w Łodzi.

Ze względu na pandemię COVID-19 organizatorzy rozważali dwa rozwiązania: przesunięcie festiwalu i zorganizowanie w późniejszym, choć niepewnym, terminie, albo przeobrażenie go w wydarzenie o charakterze online. Ostatecznie zdecydowano się na drugą z wyszczególnionych opcji. W efekcie tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier otrzymał dopisek Cyber Edycja (lub w międzynarodowej wersji Cyber Edition). Wydarzenie odbędzie się dokładnie w dniach 14-15 listopada 2020 roku.

Co nas czeka podczas łódzkiego festiwalu?

Pomimo że forma MFKiG uległa znacznemu przeobrażeniu, to program i tematyka festiwalu pozostają niezmienne. Przypomnijmy, że wydarzenie każdego roku charakteryzuje się mnóstwem atrakcji – spotkaniami ze słynnymi twórcami komiksowym, stoiskami targowymi, warsztatami, prezentacjami, turniejami gier, wystawami i innymi rozmaitymi formami zabawy. Z pewnością coś dla siebie znajdą również sympatycy gier planszowych, RPG czy figurkowych.

W tym roku w łódzkiej imprezie uczestniczyć będziemy za pośrednictwem specjalnie przygotowanej na jej potrzeby platformy. To właśnie na niej umieszczone zostaną materiały wideo oraz transmisje w czasie rzeczywistym. Zgodnie z na bieżąco publikowanym programem, którego zawartość poznajemy stopniowo, nie zabraknie w nim stałych punktów, takich jak spotkania, panele dyskusyjne, prelekcje, warsztaty i studio na żywo. Ponadto ogłoszone zostaną wyniki festiwalowych konkursów i nagród. Nie zabraknie przestrzeni dedykowanej wystawcom oraz galerii prac z konkursu na krótką formę komiksową i konkursu komiksowego dla dzieci Komiksowa Odyseja kosmiczna.

Tradycyjnie obecne będą znane osobistości świata komiksu i gier. W tym roku będą nimi Grzegorz Rosiński, Bill Sienkiewicz, Zbigniew Kasprzak, Jakub Rebelka (autor tegorocznego plakatu), a także twórcy ze studia CD Projekt Red. Z pewnością poznamy nowe informacje na temat gorąco wyczekiwanej premiery gry Cyberpunk 2077.

Sprzedaż biletów na 31. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi rozpocznie się w październiku. Z pewnością nie są to wszystkie atrakcje, które zaplanowano i do końca września powinniśmy poznać następne punkty festiwalowego programu.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments