Wojownicze Żółwie Ninja kontra homofobia 1:0

Paweł Mączewski Komiksy Publikacja: 2.06.2021, 11:33 Aktualizacja: 2.06.2022, 13:31
Współtwórca TMNT podzielił się na Facebooku grafiką na cześć Miesiąca Dumy.
0 Udostępnień

Źródło: Kevin B. Eastman/Facebook.

Kevin B. Eastman jest współtwórcą marki, która jest z nami już 37 lat! Mowa oczywiście o Wojowniczych Żółwiach Ninja. Leonardo, Raphael, Donatello, Michelangelo – cztery humanoidalne żółwie mieszkające w kanałach, znające sztuki walki, posługujące się dawną bronią do pojedynków wręcz i uwielbiające pizze – żyjąc według kodeksu honoru, który za młodu wpoił im ich sensei, przerośnięty szczur w kimono Splinter. Coś takiego mogło powstać tylko w latach 80., mimo to, przetrwało próbę czasu i po licznych reinkarnacjach i dostosowywaniu się do nowych trendów, Żółwie wciąż kopią tyłki wszystkim tym, którzy na to zasługują.

Nie wszyscy wiedzą, że na samym początku Żółwi, czyli jeszcze w połowie lat 80., była to znacznie mroczniejsza historia, raczej dla starszego czytelnika. Nasi bohaterowie nie mieli problemu z tym, by zadawać śmiertelne ciosy swoim wrogom, a ikoniczny już antagonista-nemezis Shredder (spoiler!) poległ już w pierwszej potyczce. Oczywiście świat komiksu rządzi się własnymi prawami i gdy seria okazała się hitem, zamaskowany złoczyńca powrócił zza światów, by przez wszystkie następne lata uprzykrzać życie naszej grupie żółwich braci.

Przykładowa plansza z komiksowych początków przygód TMNT:

Chociaż wydźwięk prezentowanych historii ulegał modyfikacjom, o czym wspomniałem już wcześniej, jedno pozostawało bez zmian – Wojownicze Żółwie Ninja zawsze stawały po stronie słabszych i potrzebujących pomocy, walcząc ze wszelakiego rodzaju niesprawiedliwością; czy to z tego wymiaru, czy z innych światów (o tak, takie przygody też mieli). Ilustracja udostępniona przez Kevina B. Eastmana wpisuje się w modus operandi naszych bohaterów, a wraz z wyrażeniem wsparcia dla mniejszości seksualnych, zadają oni cios homofobii, czyli nienawiści.

Pride Month, czyli Miesiąc Dumy przypada na czerwiec i jest to upamiętnienie zamieszek, jakie miały miejsce w Stonewall w czerwcu 1969 roku, do jakich doszło między społecznością nowojorską LGBT a policją. Co roku o akcji wspierania środowisk LGBT przyłączają się liczne marki i artyści.

Twórcami TMNT są Kevin B. Eastman i Peter Laird.

Oryginalny post, gdzie możecie zostawić lajka poniżej:

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments