20 gier online w przeglądarce. Legendy idealne na kwarantannę!
Jak włączyć flash?
Stare gry online są wykonane głównie w zamierzchłej technologii flash. Nowsze z gier są osadzone raczej w technologii HTML 5, która nie sprawia żadnych problemów. Przeglądarki domyślnie blokują flash ze względów bezpieczeństwa. Aby pograć w gry z naszej listy należy:
- pobrać i zainstalować wtyczkę Adobe Flash Player,
- w Chrome kliknąć na małą kłódkę obok adresu strony danej gry, wybrać Flash → zezwalaj,
- w Firefoxie wystarczy kliknąć aktywuj Adobe Flash na okienku gry.
Dad ’n Me
Klasyka portalu Newgrounds z 2005 roku, którą można przejść w 10 minut. Chodzimy wkurzonym, zamaskowanym oprawcą, który masakruje pięściami i piłkami od koszykówki czy też innymi napotkanymi na drodze przedmiotami niemal bezbronnych uczniów. Wbrew pozorom ta gra jest całkiem trudna, a jej przejście sprawia dużo satysfakcji. Pomimo wieku wciąż wygląda pięknie i stanowi jedno z szczytowych osiągnięć technologii flash
Sterowanie:
A – lekki atak
S – ciężki atak
Strzałki – sterowanie
Toss The Turtle
Klasyczna i chyba najlepsza przeglądarkowa gra typu ‘zaleć jak najdalej’, które uzyskały popularność również na urządzeniach mobilnych. Główny bohater, żółw, nie ma łatwego życia. Po wystrzeleniu z armaty pomagamy mu lecieć przez strzelanie do niego, a odległość lotu zwiększa się przez wybuchy bomb, potrącenia samochodem i inne nieprzyjemne zdarzenia. Niezwykła grywalność produkcji wynika z mądrego systemu ulepszeń, który zapewnia interesującą rozrywkę na długie godziny.
Sterowanie: przyciśnij lewy przycisk myszy, by trafić w optymalną siłę strzału armaty z żółwiem. Używaj WASD do kierowania żółwiem w locie i myszki by w niego strzelać.
There is No Game
Gra – zagadka. Nie ma żadnej gry. Ale czy na pewno? Damy wam poradę na początek: spróbujcie kliknąć kilka razy O w napisie There is No Game. Całkowicie nieoczywista gra, przełamująca czwartą ścianę. Przez jakość wykonania i pomysłu zmieniła podejście do myślenia o grach przeglądarkowych, a swoim sukcesem otworzyła drogę do innych ‘artystycznych’ produkcji tego typu. Czas przejścia to około godziny.
Sterowanie: myszka.
Meat Boy
Gra we flashu, która pokazała jak prosta, ale świetnie wykonana gra może stać się międzynarodowym przebojem. Głównym bohaterem jest tytułowy Meat Boy (tak, chłopiec z mięsa), który stara się uratować swoją dziewczynę z rąk złego Doktora Fetusa (tak, płodu – chodzi w zbroi ze słoika). Grę charakteryzuje. nawet w wersji przeglądarkowej. niezwykle czuły system sterowania, przez co ta platformówka jest naprawdę trudna i zapewnia unikatowe doświadczenia z grania. Meat Boy doczekał się sequela na PC, PS4, Switcha i inne platformy, zwanego Super Meat Boy, którego również gorąco polecamy. Dzięki sukcesowi Super Meat Boy jego twórcy mogli później stworzyć prawdziwy przebój wśród gier indie, serię The Binding of Isaac.
Sterowanie: strzałki i spacja.
Spelunky
Klasyka gier platformowych i roguelike. Wyszła w 2009 roku na przeglądarki i PC jako freeware, a po kilku latach doczekała się remake’u na wszystkie ważne platformy. Gramy w niej grotołazem (stąd Spelunky, od angielskiej nazwy grotołaza – spelunker) i eksplorujemy jaskinie. Gra jest całkiem trudna, ale zapewnia mnóstwo satysfakcji, czemu zawdzięcza swój kultowy status.
Sterowanie: strzałki i ZXC jako klawisze akcji.
Robot Unicorn Attack
Ta gra w momencie wydania stała się prawdziwym przebojem internetu. Dlaczego? Cóż, gra się w niej robotycznym jednorożcem. Czy coś jeszcze trzeba dodawać?
Obecna w grze specyficzna piosenka grupy Erasure na pewno wryje się w pamięć, męcząc nas jeszcze długo po zakończeniu rozgrywki, co sprawi, że psychodeliczne doświadczenie grania w Robot Unicorn Attack, niczym flashbacki po kwasie zostanie z nami na naprawdę długo.
Sterowanie: kiedy na naszej drodze pojawi się stalowa gwiazda należy kliknąć X by ją rozbić, a jeśli chcemy skoczyć to klikamy Z, lub podwójnie Z by skoczyć jeszcze wyżej.
Flappy bird
Kolejny przebój internetu. Gra na platformie android stała się takim przebojem, że jej twórca przytłoczony ciężarem sławy, niepozorny Wietnamczyk mieszkający w małej wiosce, usunął ją ze sklepu i obecnie na telefonie pogramy jedynie w jej klony. Ta gra skutecznie doprowadza do szału, a przejście pierwszej przeszkody stanowi prawdziwe wyzwanie.
To jedna z tych gier, w których grywalność napędzają uczucia wściekłości i nienawiści. Tytułowy ptak porusza się po ekranie z gracją samolotu rozbijającego się o WTC. Rekord redakcji zagrano w Flappy Bird wynosi dokładnie 4. Czy dacie radę go pokonać?
Sterowanie: spacja lub myszka.
Krunker.io
Propozycja dla fanów CS’a i innych strzelanek w coopie. Podstawowa grafika nie przeszkadza w rozgrywce wymagającej dokładnie tych samych umiejętności co podobne pełnowymiarowe produkcje. Uwaga, ulubionym zajęciem wytrawnych graczy w Krunkera jest koszenie noobów.
Sterowanie: standardowe jak w FPS-ach, Shift to kucanie.
Universal Paperclips – gra do pracy
Kojarzycie gry, znane głównie ze smartfonów, w których celem rozgrywki jest gromadzenie zasobów przez klikanie i ustawianie automatycznej produkcji? To tak zwane clickery. Na studiach pomogły mi przetrwać najnudniejsze wykłady, angażując dokładnie wystarczająco małą ilość uwagi, by dalej uważać na zajęciach, a jednocześnie wystarczająco jej dużo by się nie nudzić. Te gry nie należą do najmądrzejszych.
Wśród nich istnieje jednak wyjątek – to właśnie Universal Paperclips. Gra z początku wydaje się niepozorna, jednak stanowi prawdziwą odyseję w nurcie science-fiction, która skłania do filozoficznych przemyśleń. Oprócz wysokiej wartości artystycznej gra to świetny umilacz czasu podczas pracy biurowej.
Bloons Tower Defence 5
Przeglądarkowy król gatunku Tower Defence. Nie możemy doprowadzić do przejścia balonów przez ścieżkę! Pomogą nam w tym małpy z rzutkami i inne urządzenia. To gra dla fanów myślenia strategicznego, gdzie trzeba z każdym zakupem i rozmieszczeniem ‘wież’ uważnie rozważać rachunek zysków i strat. Ta gra uzależnia tak mocno i szybko, że porównanie jej do kokainy nie jest przesadą.
Dinozaur z Chroma
Gra znana każdemu użytkownikowi przeglądarki Chrome, który kiedyś stracił połączenie z internetem. Czyli prawie wszystkim internautom na świecie. Rozgrywka polega na skakaniu dinozaurem za pomocą spacji przez kolejne przeszkody. Jeśli akurat masz chęć pograć w dinozaura, ale uniemożliwia to sprawny internet to wpisz w chromie chrome://dino/ .
Sterowanie: spacja.
GeoGuessr
Wyjątkowa gra na przeglądarkę, w którą zagramy tylko w tym środowisku. Polega na zgadywaniu, z jakiego miejsca na świecie pochodzi dana fotografia z google street view. Możemy swobodnie poruszać się po danym terenie, a także odczytywać np. znaki drogowe pomagające ustalić choćby kraj pochodzenia zdjęcia. Na mapie świata zaznaczamy miejsce z którego uważamy, że pochodzi fotografia. Im bliżej trafimy, tym większą ilość punktów otrzymamy. Można grać samemu, ze znajomymi czy obcymi. Gra niestety stała się ofiarą swojego własnego sukcesu i obecnie jest zalana reklamami.
Swords&Souls
Pod wieloma względami szczytowe osiągnięcie gier wykonanych w ledwo żywej obecnie technologii flash. Rozgrywka polega na pokonywaniu kolejnych przeciwników na arenie rodem ze starożytnego Rzymu. Wymaga zarówno myślenia strategicznego, przez umiejętne dobieranie treningów i zakup ulepszeń, jak i zręczności. Jeśli chcesz zobaczyć potencjał topowych gier we flashu to dobrze zrobisz, jak zagrasz w Miecze i Dusze.
Sterowanie: myszka i strzałki.
Plague Inc.
Gra w plagę stała się tak popularna, że trafiła zarówno na urządzenia mobilne jak i pecety. Doczekała się też kontynuacji pod nazwą Plague Inc: Evolved. Naszym zadaniem jest stworzenie patogenu, który zdoła zarazić i zabić jak największą część populacji ziemi.
By tego dokonać mamy do dyspozycji punkty ewolucji, dzięki którym mutujemy i ulepszamy zarazę. Lepiej jest najpierw wprowadzać ulepszenia do rozprzestrzeniania zarazku niż do jego śmiertelności – inaczej poszczególne kraje zaczną wprowadzać skrupulatną kwarantannę. Madagaskar tylko czeka, by zamknąć wszystkie granice, kiedy ktoś kichnie w Australii. Na nasze nieszczęście patogen ma skłonność do spontanicznej ewolucji i może bez naszego udziału nabrać cechę np. wywoływania krwawych wymiotów, co szybko zwróci uwagę światowej organizacji zdrowia.
Agar.io
Lubicie snejka? To coś podobnego, tylko pożeramy się nawzajem z graczami z całego świata. Kulka sterowana przez gracza ma za zadanie pożerać mniejsze kulki i uciekać przed większymi kulkami innych graczy. Gra dostępna również na urządzenia mobilne.
Sterowanie: myszka.
It’s a(door)able
Gra, której przejście zajmuje jedną minutę. Urzeka w niej prostota i geniusz pomysłu, które są przecież najważniejsze. Może jednak warto ją przejść jeszcze raz, by uzyskać ładniejszy efekt? 🙂
The Evolution of Trust
Prawdziwa gratków dla nerdów teorii gier, ekonomii behawioralnej i nauk społecznych. Twórcy chcieli odpowiedzieć na pytanie: dlaczego tak trudno zaufać drugiej osobie? W tym celu w grze znajduje zastosowanie właśnie teoria gier, czyli nauka o optymalnym zachowaniu w przypadku interakcji pomiędzy racjonalnymi uczestnikami.
Najciekawszym ze wszystkich trybów gry jest niewątpliwie sandbox, czyli możliwość dowolnego dobierania uczestników gry, nagród i zasad. Jedno jest pewne: przejście tej gry poszerza się spojrzenie na świat i relacje społeczne.
Czas grania: około 30 minut.
2048
Kolejny przebój internetu na naszej liście. Gra polega na łączeniu wielokrotności liczby 2 przez przesuwanie bloków po planszy. Początkowo jest to proste, ale wyższe wyniki wymagają starannego planowania dalszych czynności. Jako że nikt w redakcji Zagrano.pl nie posiada wysokich zdolności matematyczno-logicznych to nigdy nie udało nam się dojść do tytułowego wyniku 2048. Czy ktoś wie jak to zrobić?
Sterowanie: strzałki.
QWOP
Cóż, ta gra to coś innego. Polega na sterowaniu graczem podczas biegu olimpijskiego, jednak przebiegnięcie niej kilkunastu metrów w czasie minuty to prawdziwe wyzwanie. Do mety będziemy się raczej pokracznie czołgać, niż biec, modląc się o to by nasz paralityk znowu nie upadł. Podobnie jak w Flappy Birda w tę grę gra się z nienawiścią – twórca produkcji dostał nawet listy z pogróżkami.
Sterowanie: Q- prawe biodro W – lewe biodro O – lewa łydka P – prawa łydka. Stąd nazwa – QWOP.
The World’s Hardest Game
Nazwa nie jest przesadzona – to gra dla prawdziwych kozaków. Przejście jej wymaga nadludzkiego refleksu i godzin ćwiczeń, o czym przekonują nie tylko kolejne niemożliwe poziomy, ale też buńczuczne komunikaty pojawiające się na ekranie. Zapewniamy jednak, że gra jest jak najbardziej możliwa do przejścia przez zwykłego śmiertelnika, tylko zwyczajnie bardzo trudna.
Sterowanie: strzałki.
Grafika: Unsplash.
Zabrakło najlepszej: http://armorgames.com/play/12141/kingdom-rush