Baldur’s Gate 3. Premiera znów się opóźni

Radosław Dąbrowski Aktualności o grach Publikacja: 5.08.2020, 11:27 Aktualizacja: 5.08.2021, 11:39
Fenomen Baldur's Gate powoli się odradza. W zeszłym roku na rynku ukazał się remaster drugiej części w wydaniu na konsole. Obecnie trwają prace nad najnowszą odsłoną serii. Premiera Baldur's Gate 3 we wczesnym dostępie nieco się przesunie, ale wkrótce poznać powinniśmy mnóstwo informacji dotyczących trzeciej części kultowego cyklu.
premiera baldur's gate 3 jeszcze w tym roku?
14 Udostępnień

W artykule na temat premiery Baldur’s Gate 3 poruszone zostały następujące tematy:

Na kiedy wyznaczono datę premiery Baldur’s Gate 3?

Pierwsze większe wzmianki na temat Baldur’s Gate 3 pojawiły się w 2019 roku, co wprowadziło w zachwyt rzeszę gamerów. Raptem w zeszłym roku gracze konsolowi mogli zasmakować rozgrywki w kultową dwójkę dzięki odświeżonym wersjom klasycznych gier RPG na Xbox One oraz PS4, a już szykuje się nowa odsłona serii – póki co wyłącznie w wersji na PC oraz Google Stadia. Chociaż gra we wczesnym dostępie miała się ukazać już w sierpniu, studio Larian poinformowało o zmianie planów.

Ogłoszenie daty premiery Baldur’s Gate 3 nastąpi więc 18 sierpnia 2020 roku. Transmisja dostępna będzie na Twitchu i YouTube o godz. 19.00 czasu polskiego, a oprócz wskazania tej istotnej daty powinniśmy dostać także kolejną porcję szczegółów co do rozgrywki. Jeszcze więcej spodziewamy się usłyszeć wprawdzie podczas zapowiedzianego na końcówkę sierpnia cyfrowego Gamescomu 2020, jednak również Panel From Hell powinien nam sporo powiedzieć.  A co wiemy na dzień dzisiejszy?

Rasowe cRPG od Larian Studios

Można przypuszczać, że nieukończona, testowa wersja nie przyciągnie nad wyraz wielkiego tłumu i wielu graczy wytrwale zaczeka do czasu wydania pełnoprawnej gry. Na pewno wiele zależeć będzie od tego, jak kampanię promocyjną przeprowadzą autorzy produktu (przypomnijmy, że za przygotowanie gry oraz jej wydanie odpowiada firma Larian Studios – mająca w swoim dorobku m.in. cykl Divinity). Na ten moment informacje o Baldur’s Gate 3 udzielane są w dość skąpy sposób, co z jednej strony może służyć potęgowaniu napięcia wśród graczy, z drugiej świadczyć o stale kształtowanej koncepcji tego, czym ostatecznie trzecia część serii ma być.

Zabawę rozpoczniemy samotnie, ale z upływem czasu zaczniemy poszerzać naszą drużynę. W zespole może się znaleźć maksymalnie czterech bohaterów, co można postrzegać jako pewien mankament – w końcu w historii Baldura mogliśmy budować sześcioosobową ekipę. Rozgrywkę postrzegać będziemy z perspektywy izometrycznej (za wyjątkiem scen z dialogami, gdy kamera zmieni punkt widzenia i zaczną dominować plany bliskie, aby dokładnie móc zaobserwować zachowania postaci, mimikę, poszczególne gesty) i odwiedzać rozmaite metropolie, mniejsze miejscowości czy wioski, a także bezludne obszary leśne, górzyste itd. Zejdziemy również do mrocznych podziemi.

Turowy tryb walki (zastępujący doskonale znany koncept starć w czasie rzeczywistym z aktywną pauzą) bazuje na piątej edycji zasad Advanced Dungeons & Dragons. Przed rozpoczęciem potyczki zostanie wykonany rzut kością na inicjatywę, wskazujący, która ze stron walczących przystąpi do ataku jako pierwsza. Wyjątkiem będzie sytuacja, w których działanie ofensywne nastąpi z zaskoczenia – wówczas drużyna inicjująca pojedynek będzie miała przywilej pierwszeństwa w wykonaniu ciosu.

Podczas walk w Baldur’s Gate 3 istotne będzie nie tylko wykorzystanie zdolności w posługiwaniu się bronią czy czarami (słyszalne będą przy nich inkantacje), lecz także wykorzystanie warunków otoczenia. W zależności od przestrzeni, w której się znajdziemy, będzie można wypełniające ją większe obiekty lub przedmioty przesuwać czy podpalać. Za każdy wygrany pojedynek zyskamy punkty doświadczenia i zwiększymy szansę awansu na kolejny poziom (maksymalnie może wspiąć się na dziesiąty). Trafiają one na wspólne konto drużyny i wszyscy jej członkowie awansują synchronicznie.

W Baldur’s Gate 3 zmierzymy się z Łupieżcami Umysłu!

Warto również powiedzieć kilka słów na temat fabuły – akcja rozgrywać się będzie w sto lat po wydarzeniach z Tronu Bhaala, dodatku do drugiej części serii. Przedstawiciele złowrogiej rasy Illithidów, zwani Łupieżcami Umysłu, dokonują inwazji na Wrota Baldura. Antagoniści nie tylko niszczą część miasta, lecz także porywają wielu jego mieszkańców i poddają okrutnemu procesowi wczepienia w ich umysły zarodka Łupieżców Umysłu. Z upływem czasu nosiciele przeobrażają się w nowych reprezentantów rasy Illithidów.

baldur's gate 3 oficjalnie

Zadaniem dla nas jest poprowadzenie protagonisty i zgładzenie Łupieżców Umysłu, a także znalezienie lekarstwa na wyleczenie osób, które stały się ofiarami metody wczepiania zarodka. Przed rozpoczęciem przygody stworzymy swojego bohatera, ustalając jego płeć, rasę, klasę, wstępny repertuar umiejętności bojowych czy czarów. Określimy także poszczególne wartości, takie jak siła, mądrość, charyzma, zręczność, odporność czy inteligencja. Podobnie jak zdefiniować charakter – czy nasz wojownik ma być praworządnym dobrym czy może chaotycznym złym.

Poznaj wymagania sprzętowe Baldur’s Gate 3

Na ten moment nie poznaliśmy jeszcze oficjalnych wymagań sprzętowych. Pojawiają się jednak spójne ze sobą hipotezy, zgodnie z którymi możemy się spodziewać poniższych parametrów:

Prognozowane minimalne wymagania sprzętowe Baldur’s Gate 3:

  • Procesor: Intel Core i5
  • Pamięć RAM: 4GB
  • System operacyjny: Windows 7 SP1 64-bit / Windows 8.1 64-bit / Windows 10 64-bit
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 550 lub ATI Radeon HD 6570
  • Odrębna pamięć graficzna: 1024 MB

Prognozowane zalecane wymagania sprzętowe Baldur’s Gate 3:

  • Procesor: Intel Core i7
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • System operacyjny: Windows 7 SP1 64-bit / Windows 8.1 64-bit / Windows 10 64-bit
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 770 lub AMD R9 280
  • Odrębna pamięć graficzna: 2048 MB
Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments