Batman: Black & White. Premiera komiksu już dziś!
Mroczny Rycerz w czerni i bieli
Omawiana antologia to pozycja niezwykła. Decyduje o tym fakt, że wszystkie historie opowiedziane są w czerni i bieli. Antologia otrzymała najważniejsze amerykańskie wyróżnienie komiksowe – Nagrodę Eisnera – a 23 września trafi do sprzedaży, na polskim rynku ukazując się w ekskluzywnej serii Batman Noir wydawnictwa Egmont – w dodatku w powiększonym formacie.
Geneza Batmana w czerni i bieli sięga dekady lat 90. Pomysłodawcą takiej stylistyki był Mark Chiarello, artysta i redaktor, który swoją karierę w biznesie komiksowym rozpoczął pod koniec lat 80. To właśnie on zaproponował, aby przygotować historie o Mrocznym Rycerzu w czerni i bieli. Po wielu staraniach, albowiem idea nie od razu zyskała poparcie, powstała wyjątkowa praca zbiorowa, eksplorująca każdy możliwy zakątek mitu postaci Batmana.
Pierwsza, oryginalna antologia w formie czterozeszytowej miniserii zadebiutowała na rynku w 1996 roku. Kontynuacja była z kolei publikowana w formie dodatków do serii Batman: Gotham Knights w numerach #1–49 (2000–2004), gdzie opowieści z numerów #1–16 zostały wydane w formie zbiorczej jako część druga (razem z nowym, dodatkowym materiałem), z numerów #17–49 zaś jako część trzecia. Ostatnie podejście do tematu miało miejsce w latach 2013–2014 w formie miniserii składającej się z sześciu zeszytów.
Dwa wyjątkowe albumy
Antologia Batman: Black & White zawiera dwa albumy. Pierwszy to Wieczna żałoba, na który składa się kilkadziesiąt osiem-stronicowych (łącznie 448 stron) opowieści autorstwa wielu uznanych na całym świecie twórców komiksowych. W gronie scenarzystów odnajdziemy takie nazwiska jak Archie Goodwin, Joe Kubert, Neil Gaiman, Katsuhiro Otomo, Warren Ellis, Brian Azzarello. Za stronę graficzną odpowiadają natomiast Jim Lee, Richard Corben, Kevin Nowlan, Eduardo Risso.
Druga część jest nieco dłuższa od pierwszej i liczy 464 strony. Koncept pozostaje niezmienny – album tworzy kilkadziesiąt krótkich historii o Batmanie. Autorami opowieści zamieszczonych w tym tomie są m.in. Ed Brubaker, Judd Winick, Geoff Johns, Mike Mignola czy Len Wein, rysunki zaś wykonali Dick Giordano, Michael Allred, Michael Cho, Steve Mannion.