Co i dlaczego warto zobaczyć w ten weekend!

Radosław Dąbrowski Seriale Publikacja: 9.04.2021, 15:19 Aktualizacja: 9.04.2022, 15:20
Platformy streamingowe jak zwykle dowożą, wybraliśmy 5 najciekawszych pozycji, które powinny umilić wam ten weekend.
0 Udostępnień

Dolly Parton: A MusiCares Tribute – w Netflix od 7 kwietnia

Nasze zestawienie zaczynamy od filmu, który od dwóch dni jest już dostępny w ofercie Netfliksa. Dokumenty muzyczne cieszą się szczególnym zainteresowaniem, ponieważ stanowią znakomitą okazję do tego, aby móc poznać życie i charakterystykę danego artysty. Zgłębienie życiorysu danej postaci nierzadko pozwala także lepiej zrozumieć jego twórczość lub spojrzeć na nią pod innym kątem. W tym tygodniu taka możliwość zrodziła się dla fanów Dolly Parton – sławnej wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów z zakresu muzycznego gatunku country. W zeszłym roku amerykańska piosenkarka cieszyła się z wydania 47 solowego albumu studyjnego, co w pełni oddaje jej znaczenie w świecie muzyki.

Noc w raju – w Netflix od 9 kwietnia

Kinematografia Korei Południowej jest dość bezkompromisowa. Jednocześnie koreańskie filmy regularnie goszczą na największych festiwalach, a ich twórcy nierzadko zdobywają prestiżowe nagrody. O jakości i walorach artystycznych utworów ekranowych z Dalekiego Wschodu będzie się można przekonać po włączeniu Nocy w raju – najnowszego filmu autorstwa  Hoon-jeong Parka. To pełen napięcia i brutalności dramat kryminalny, którego reżyser zasłynął w historii kina m.in. współtworzeniem scenariusza do kultowego Ujrzałem diabła.

Mroczny Rycerz – w HBO GO od 9 kwietnia

Gwoli ścisłości – na platformę HBO GO trafią wszystkie trzy filmy o obrońcy miasta Gotham wyreżyserowane przez Christophera Nolana. Wiele osób zgodzi się jednak, że to właśnie druga część tryptyku jest tą najlepszą. W żadnej innej odsłonie przygód Batmana w ujęciu brytyjskiego reżysera nie było tak świetnie zarysowanej konfrontacji głównego bohatera z antagonistą, ani tak patetycznie, ale zarazem wbijająco w fotel nie wybrzmiała muzyka Hansa Zimmera. Właśnie w Mrocznym Rycerzu udało się osiągnąć najwyższy poziom dramaturgii, a pamiętną rolę Jokera wykreował nagrodzony statuetką Oscara Heath Ledger.

Biegnąc pod wiatr – w HBO GO od 11 kwietnia

Z pewnością dla wielu kinomanów afrykańska kinematografia pozostaje niezgłębionym obszarem filmowej kultury. Za wyjątkiem cyklicznie organizowanych festiwali czy przeglądów, nie pojawia się zbyt wiele okazji, aby poznać twórczość reżyserów z tamtego regionu. W najbliższy weekend pojawia się okazja, aby odwiedzić Etiopię. Biegnąc pod wiatr to powstała w 2019 roku we współpracy z niemieckimi filmowcami etiopska opowieść o dwóch nastoletnich chłopcach, którym przychodzi dorastać w niezwykle trudnych, wymagających warunkach. Nagle, na skutek pewnego zdjęcia, w ich życiu następuje punkt zwrotny. Biegnąc pod wiatr był oficjalnym kandydatem Etiopii do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Bękarty wojny – w HBO GO od 11 kwietnia

Statuetka Oscara dla Christophera Waltza za rolę drugoplanową oraz siedem innych nominacji do Nagród Akademii Filmowej dowodzą, jak udanym filmem były Bękarty wojny. Snuta przez Quentina Tarantino wojenna opowieść trafnie oddaje specyfikę kina tego reżysera – z jednej strony wzięcie na tapet poważnego tematu i niezwykle istotnego, naznaczonego wieloma tragediami rozdziału w historii ludzkości, z drugiej ubranie wszystkiego w kostium ironii oraz czarnego humoru. Zdaniem wielu krytyków, od czasu Pulp Fiction to właśnie Bękarty wojny stanowią największe artystyczne osiągnięcie Tarantino.

Możecie nas śledzić na Facebooku i Instagramie.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments