Electronic Arts przejmuje Glu Mobile. Kwota transakcji to ponad 2 miliardy dolarów

Bartosz Witoszka Aktualności o grach Publikacja: 10.02.2021, 17:22 Aktualizacja: 10.02.2022, 17:22
Kontynuujemy wątek przejęć w branży elektronicznej rozrywki – tym razem również głównym aktorem będzie Electronic Arts. Po przebiciu oferty Take-Two w kwestii wykupu Codemasters, EA postanowiło zainteresować deweloperom produkującym gry mobilne. Tym samym padło na Glu Mobile.
0 Udostępnień

Cenny sojusznik w szeregach EA

Jeśli nie słyszeliście o Glu Mobile, to zapewne nie graliście w Kim Kardashian: Hollywood, czyli najpopularniejszą grę firmy z 2014 roku, która w ciągu pierwszych pięciu dni od debiutu zarobiła 1,6 miliona dolarów. W trakcie premierowego roku obecności na rynku pobrano ją 42 miliony razy, a przychody z niej przekroczyły 200 milionów dolarów. Część z Was mogła o niej usłyszeć przy okazji publikacji listy 100 najważniejszych gier dekady na łamach Polygonu, gdzie produkcja sygnowana nazwiskiem popularnej swego czasu celebrytki zajęła zaszczytne 86. miejsce.

Od tego czasu firma przygotowała kilka gier nawiązujących do życia celebrytów, a Electronic Arts uznało, że Glu Mobile to dobry sojusznik, który wspomoże wydawcę w dalszej ekspansji rynku mobilnego. Z tego właśnie powodu EA postanowiło przejąć bohatera tego wpisu za 2,1 miliarda dolarów.

Nowe perspektywy

Andrew Wilson, szef Electronic Arts, w komentarzy dla GamesIndustry.biz wspomina, że bardzo cieszy się z tej transakcji:

Nasze przejęcie Glu łączy niesamowite zespoły i głęboko angażujące produkty, co pozwoli stworzyć lidera gier mobilnych w wielu szybko rozwijających się gatunkach. Urządzenia mobilne wciąż zyskują, jako największa platforma gier na świecie, a wraz z dodaniem portfolio Glu podwoimy rozmiar naszej mobilnej działalności. Dzięki wielu markom i rosnącej publiczności na rynku globalnym będziemy dostarczać bardziej ekscytujące doświadczenia dla naszych graczy i dalej rozwijać Electronic Arts.

Wilson dodał również, że Glub Mobile ma większe doświadczenie w kwestii monetyzacji gier mobilnych, co w połączeniu z markami Electronic Arts ma w przyszłości przynieść bardziej niż zadowalające efekty.

Glu Mobile zatrudnia 800 pracowników, którzy rozsiani są po czterech studiach w San Francisco, Foster, Toronto i Hyderabad. Transakcja ma zostać sfinalizowana pod koniec czerwca, a warto pamiętać, że w zeszłym roku Electronic Arts udało się przebić Take-Two w wyścigu o przejęcie Codemasters.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments