Endgame – najdłuższy film MCU. Ile czasu przeznaczono na czwartą część Avengers?

Magdalena Witkowska Komiksy Publikacja: 20.04.2019, 9:42 Aktualizacja: 20.04.2020, 9:55
Już niedługo do kin trafi długo wyczekiwana czwarta część Avengers - Endgame. Film oczekiwany nie tylko jako kolejna produkcja od MCU, ale przede wszystkim jedno z największych kinowych wydarzeń w świecie blockbusterów.
7 Udostępnień

Avengers Endgame – najdłuższy firm superbohaterski?

Jednocześnie będzie to najdłuższy film superbohaterski od czasu pierwszego Iron Mana z 2008 roku. Już Avengers Infinity War, trwający 2 godziny i 40 minut był określany jako bardzo długi. Oficjalnie Avengers Endgame ma pobić ten rekord – czas trwania filmu to aż 3 godziny i 2 minuty!

Jak długi będzie to film w porównaniu do reszty produkcji? W poniższej tabeli zebraliśmy wszystkie filmy razem z kinowym czasem trwania:

Tytuł filmu Data premiery Czas trwania
Iron Man 2008 2 godziny

6 minut

 

I faza MCU

The Incredible Hulk 2008 2 godziny 16 minut
Iron Man 2 2010 2 godziny

4 minuty

Thor 2011 1 godzina

55 minut

Captain America: The First Avenger 2011 2 godziny

4 minuty

Marvel’s The Avengers 2012 2 godziny

22 minuty

Iron Man 3 2013 2 godziny

11 minut

II faza MCU
Thor: The Dark World 2013 1 godzina

52 minuty

Captain America: The Winter Soldier 2014 2 godziny

16 minut

Guardians of the Galaxy 2014 2 godziny

5 minut

Avengers: Age of Ultron 2015 2 godziny

22 minuty

Ant-Man 2015 1 godzina

58 minut

Captain America: Civil War 2016 2 godziny

28 minut

III faza MCU
Doctor Strange 2016 1 godzina

55 minut

Guardians of the Galaxy Vol 2 2016 2 godziny

18 minut

Spider-Man Homecoming 2017 2 godziny

13 minut

Thor: Ragnarok 2017 2 godziny

10 minut

Black Panther 2018 2 godziny

15 minut

Avengers: Infinity War 2018 2 godziny

40 minut

Ant-Man and The Wasp 2018 2 godziny

5 minut

Kapitan Marvel 2019 2 godziny

5 minut

Czy taka długość Endgame ma sens?

Czy film superbohaterski trwający aż 3 godziny to dobry pomysł? Moim zdaniem tak. Bracia Russo udowodnili już, że długie produkcje wychodzą im świetnie i prawdę mówiąc nie mogę się doczekać seansu. Czwarta część Avengers to po pierwsze widowisko, w którym antagonista to nie zazdrosny Loki krzyczący histerycznie o swoim prawie do tronu Asgardu, ale ktoś kto już raz udowodnił swoją potęgę. Thanosa nie da się łatwo pokonać – o czym wiemy już od Doctora Strange’a. Inna kwestia – nawet nie wiemy gdzie Szalony Tytan obecnie się znajduje. Bracia Russo zdradzili tylko że jego obecny dom znajduje się “w innej galaktyce”.

Dodatkowo film ten opowiada nie tylko o samym odwecie, ale również o radzeniu sobie w świecie postapokaliptycznym. Przypominając końcówkę Avengers Infinity War – połowa ludzkości (i połowa istot wszechświata) wyparowała. Zniknął Fury, zniknęła połowa oddziału superbohaterów, prawdopodobnie zniknęła masa bliskich tych, którzy pozostali. Nie wszyscy członkowie Avengers znajdują się też na ziemi – niedobitki muszą w końcu zebrać się w jednym miejscu. Pamiętajmy, że poza światem jest również Ant Man, którego obecność w Endgame zapowiadają chyba wszystkie oficjalne zwiastuny. Scott utknął w Quantum Realm. Niektórzy spekulują, że to właśnie on będzie pełnił kluczową rolę w pokonaniu Thanosa. (Chociaż plotka o powiększeniu się Ant Mana w tyłku Thanosa nie znalazła potwierdzenia). Pamiętajmy oczywiście – tym zwiastunom też nie możemy do końca wierzyć. Pamiętamy wspomnianą już historię Lokiego.

Bracia Russo mają bardzo trudne zadanie. Jednocześnie muszą poprowadzić ciężką historię do końca. Już Infinity War ryzykował zapadnięciem się pod własnym ciężarem – teraz stawka jest jeszcze większa. Zwłaszcza że do walki ma ruszyć również Kapitan Marvel, czyli postać posiadająca w sobie moc Tesseractu. Nie sądzę zresztą, żeby nawet taka moc wystarczyła do pokonania pięciu kamieni nieskończoności, nawet jeśli Rękawica Nieskończoności rzeczywiście prawie została zniszczona. Oczekiwania widzów są znacznie większe – raczej nikt nie chce widzieć jak Kapitan Marvel po prostu cofa czas wykorzystując drugą rękawicę. Już teraz można usłyszeć głosy że to byłoby zbyt proste. Chociaż sama nie wiem – została jeszcze jedna rękawica. Raczej nie bez powodu pokazali nam ten kadr w Infinity War.

Jak skończy się Avengers Endgame? Prawdę zna jedynie Robert Downey Jr.

Fabuła Endgame jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Końcowego scenariusza nie znają nawet niektórzy aktorzy występujący w filmie. To zrozumiałe – pamiętamy wpadki Marka Ruffalo czy Toma Hollanda w poprzednich latach. Reżyserzy filmu poinformowali o tym podczas rozmowy z Rotten Tomatoes. Joe i Anthony Russo dodali, że podobny skrypt otrzymał również Chris Evans.

Tajemnicze są również zwiastuny, które podobno zostały zmienione komputerowo, aby zdradzić jak najmniejszą liczbę szczegółów dotyczącą fabuły. Ale – jak wspominałam wcześniej – nie ufam za bardzo trailerom Marvela – szczególnie po ostatnim rozczarowaniu. Dlatego z niecierpliwością czekam na premierę. Avengers Endgame, która pojawi się w kinach już 25 kwietnia.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marc
Marc
5 lat temu

Nie mogę się doczekać!