FIFA 21: kariera ze zmianami. Czy będą one przełomem?

Radosław Dąbrowski Aktualności o grach Publikacja: 24.07.2020, 10:59 Aktualizacja: 24.07.2021, 11:01
Duże oczekiwania i ostateczny zawód - tak zazwyczaj podsumować można zmiany, jakie EA Sports wprowadza do jednego z najważniejszych trybów w swojej czołowej serii gier sportowych. Mamy nadzieję, że w FIFA 21 kariera będzie znacznie lepsza niż przed rokiem. Co obiecują tymczasem producenci gry?
Haaland jest jednym z graczy promujących FIFA 21.
0 Udostępnień

Z artykułu na temat trybu kariery w FIFA 21 dowiesz się:

Gracze marzą o niezawodnym trybie kariery

Tryb kariery w serii FIFA zawodzi od dłuższego czasu. Zmiana kolorków w panelu to właściwie jedyne „ulepszenia”, którymi częstują nas twórcy gry. Oczywiście co jakiś czas pojawi się istotna nowość, np. swego czasu była to możliwość zagrania w przedsezonowym turnieju sparingowym, niemniej oczekiwania są rokrocznie dużo większe. Zapowiadany za każdym razem przełom okazuje się ostatecznie co najmniej wyolbrzymiony, a wielu graczy mówi o fałszywych obietnicach.

Przed premierą FIFA 21 tryb kariery cierpi na wielu polach. W oczy kują na przykład prywatne wiadomości otrzymywane od naszych zawodników. Polskie tłumaczenie pozostawia mnóstwo do życzenia i bardzo często można odnieść wrażenie, że wydawcy gry na naszym rynku po prostu skopiowali oryginalną treść i dokonali bezmyślnego procesu translatorskiego za pomocą Google Translate. Niemniej ważniejszym problemem jest to, że różne deklaracje zawodników nie pokrywają się z naszymi decyzjami managerskimi, mimo iż w zapowiedziach EA Sports algorytmy zawsze mają być niezawodne.

Ile to razy nie wystawialiśmy zawodnika w jakimś spotkaniu, po czym w ciepłym, serdecznym liście dziękował nam za danie mu szansy? Albo jeżeli dany zawodnik waha się, czy nie odejść, to w gruncie rzeczy decyzja jest odgórnie zaplanowana i na jego myślenie nie wpłynie wystawienie go w podstawowym składzie w pięciu kolejnych meczach, podczas których zanotuje czyste konto, strzeli gola albo zaliczy asystę.

Premiera FIFA 21 już 9 października 2020 roku!

Trudno nie odnieść wrażenia, że jak my rozwijamy nasz klub należycie i zgodnie z potencjałem, tak pozostałe drużyny robią to dość nieudolnie. Po kilku lat widać, że w momencie zakończenia kariery przez najlepszych piłkarzy kadra danego zespołu nie jest uzupełniana sensownie i tworzy się spory dysonans pomiędzy naszym rozwojem a regresem przeciwników. Na pewno irytujące jest również to, że jeżeli powołamy zaawansowanego wiekowo zawodnika na turniej reprezentacyjny, to po 30 czerwca, gdy kończy klubową karierę, równocześnie zostanie on usunięty z drużyny narodowej. A przecież właśnie po to go zabieramy na mistrzostwa, aby dać mu szansę na miłe zwieńczenie długiej kariery.

W trybie kariery brakuje więcej opcji dla posunięć managerskich. Był taki okres (np. w FIFA 2005), gdy mogliśmy wybierać sponsora albo inwestować w konkretnych członków personelu. Mogliśmy również zarządzać cenami biletów. Obecnie tego nie ma, na czym FIFA z pewnością traci. Przydałoby się na pewno udoskonalić tryb akademii, możliwość wprowadzania do składu i szlifowania umiejętności młodszych roczników. Lista życzeń z pewnością jest długa i może być stale poszerzana przez każdego użytkownika FIFA. Niestety, to potwierdza, jak wiele pozostaje do poprawy.

Co nowego w związku z trybem kariery chce zaproponować tymczasem EA Sports?

Oficjalnie zapowiedziany zmiany w FIFA 21

Na oficjalnej stronie EA Sports pojawił się wstępny przegląd zmian, których doczekać ma się tryb kariery w FIFA 21. Jakie rewolucje zapowiadają twórcy?

  • Początek trybu kariery w FIFA 21 ma być znacznie bardziej rozbudowany dzięki licznym nowym opcjom. Ponadto rynek transferowy stać ma się znacznie bardziej autentyczny, a rozwinięciu podlegać będzie także zarządzanie budżetem. Do nowych opcji transferowych należeć ma między innymi przeprowadzanie wypożyczeń z opcją wykupu, a drużyny kierowane przez sztuczną inteligencję powinny podejmować znacznie lepsze decyzje, zarówno w negocjacjach z nami, jak i kupując własnych zawodników.
  • Absolutną nowością ma się stać interaktywna symulacja meczu, w trakcie której będziemy mogli przejąć stery i wpłynąć na wynik spotkania w kluczowych momentach. Jeżeli nie będzie zaś takiej potrzeby, wystarczyć powinna nam opcja monitorowania przebiegu gry i dokonywania zmian na podstawie statystyk całej drużyny, a także pojedynczych zawodników.

Kariera w FIFA 21 ma doczekać się kilku zmian.

  • Według zapowiedzi EA Sports w trybie kariery w FIFA 21 odświeżony zostanie także system rozwoju zawodników, w ramach którego nie tylko zmienimy pozycje zawodników, ale także monitorować będziemy postępy i zmianę atrybutów w trakcie treningów.
  • Nowy system aktywnego treningu ma pozwolić na ustawianie grupowych sesji treningowych, dzięki którym wzrośnie szansa na wykorzystywanie sytuacji przez napastników lub lepsze interwencje obrońców. Dodatkową świeżynką ma być również system zarządzania aktywnościami zawodników, dzięki któremu kluczowe stanie się znalezienie balansu między wypoczynkiem i treningami.
  • Znacząco rozwinięte mają być również możliwości przeciwników sterowanych przez komputer. System sztucznej inteligencji będzie podejmował lepsze decyzje w markowaniu, odbieraniu piłki, podawaniu czy dryblingu, co pozwoli trybowi kariery w FIFA 21 zachować świeżość przez znacznie dłuższy okres czasu.

Więcej szczegółów jeszcze w sierpniu!

Jak zapowiada EA Sports, więcej szczegółów na temat zmian w trybie kariery, które przynieść ma premiera FIFA 21, powinniśmy poznać jeszcze w sierpniu. Obawiamy się wprawdzie, że podobnie jak przed rokiem ograniczą się one do wielkich słów na jeszcze większych prezentacjach, a w praktyce wyjdą niezbyt imponująco, jednak o tym przekonamy się jeszcze tuż tej jesieni.

Przypominamy bowiem, że w tym roku na nową odsłonę najpopularniejszej serii gier piłkarskich poczekamy nieco dłużej. Data premiery ustalona została na 9 października, zatem rozgrywki rozpoczną się już po rozpoczęciu roku akademickiego. Czy w FIFA 21 tryb kariery będzie w ogóle wart odpalenia? Koniecznie dajcie nam znać, co sądzicie na ten temat.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments