HBO Max w Polsce. Co wiemy o nowej platformie?

Radosław Dąbrowski Seriale Publikacja: 8.12.2020, 11:31 Aktualizacja: 8.12.2021, 11:32
Platformy z ofertą filmowo-serialową zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Dowodzi tego liczba rodzimych użytkowników serwisów Netflix i HBO GO, a w przeszłości na swoich klientów mógł liczyć także Showmax. W przyszłym roku w Polsce zadebiutuje HBO Max, który już teraz nie może narzekać na brak zainteresowania z naszej strony.
0 Udostępnień

Czym jest HBO Max?

Na szczęście nie nadzieje i spekulacje ze strony polskich dystrybutorów, lecz oficjalny komunikat twórców omawianej platformy potwierdza tezę, że już w przyszłym roku HBO Max zawita do kraju nad Wisłą. Usługa rozpoczęła swoją działalność w Stanach Zjednoczonych Ameryki pod koniec maja bieżącego roku i od początku stało się jasne, że kwestią czasu pozostaje trafienie z usługą do innych państw. Pod koniec września liczba zarejestrowanych w serwisie użytkowników wynosiła ponad 8,5 miliona.

W ofercie HBO Max można znaleźć produkcje oryginalne (co oczywiste, nie jest ich jeszcze zbyt wiele) oraz pochodzące od innych wydawców, takich jak Warner Bros., The CW, czy TNT. Pierwsza ze wskazanych wytwórni zapowiedziała, że filmowe premiery będą się odbywać jednocześnie na dużym (standardowym, kinowym) oraz małym ekranie. Takie posunięcie wynika z utrzymującego się ogólnoświatowego stanu pandemii, co nieustannie komplikuje sytuację branży kinowej. W związku z tym przykładowo Diuna, The Suicide Squad, Matrix 4, Space Jam: A New Legacy, Godzilla vs. Kong czy Mortal Kombat zadebiutują w HBO Max w tym samym dniu, w którym zaczną być wyświetlane na dużym ekranie. O tym, które z wyszczególnionych tytułów będą dotyczyć Polski, zadecyduje dokładny termin premiery platformy w naszym kraju. Wonder Woman 1984 na pewno obejrzymy w kinie.

Nie brakuje hipotez, zgodnie z którymi HBO Max okaże się poważnym konkurentem dla Netflix. Przewagi po stronie pierwszego z serwisów można upatrywać m.in. w oferowaniu filmowej klasyki. Oprócz wspomnianej już wytwórni Warner Bros., w HBO Max trafimy na tytuły od tak potężnych firm jak Metro-Goldwyn-Meyer czy New Line Cinema. W efekcie klienci serwisu zyskują szansę do nadrobienia lub przypomnienia sobie absolutnych kinowych arcydzieł – Casablanki Michaela Curtiza, 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubicka czy Obywatela Kane’a Orsona Wellesa. Pod tym względem Netflix zostaje mocno w tyle i o ile potrafi zadbać o potrzeby użytkowników związane ze współczesnymi produkcjami, tak nie jest w stanie edukować w zakresie historii X Muzy.

Ponadto HBO Max powinno być atrakcyjną opcją dla sympatyków serialowych opowieści. W ofercie platformy nie zabraknie powszechnie bardzo cenionych produkcji, m.in. Przyjaciół, Gry o tron, Prawa ulicy, Rodziny Soprano, South Park czy Teorii wielkiego podrywu. Usatysfakcjonowani mogą być również fani historii o superbohaterach. W HBO Max znajdą się filmy oraz seriale ze świata DC, zatem prześledzimy przygody Batmana, Wonder Woman, Aquamana, Flasha, Supermana oraz ich antagonistów, takich jak Joker czy Harley Quinn.

Kiedy platforma trafi do Polski?

HBO Max w naszym kraju powinniśmy się spodziewać nie wcześniej niż w drugiej połowie 2021 roku. Oferta polskiej platformy może się nieco różnić od amerykańskiej. Przykładowo brakuje gwarancji, że w bazie danych naszego serwisu pojawią się wszystkie oryginalne produkcje HBO Max (ale kolejne nowości tworzone w Europie mają już debiutować na nowej platformie i tak samo w ofercie nie zabraknie już tych wyprodukowanych przez HBO Europe).

Pocieszeniem może być natomiast kwestia opłaty za usługę. W Stanach Zjednoczonych Ameryki miesiąc korzystania z platformy kosztuje 14,99 dolarów, czyli w przeliczeniu na polską walutę ok. 55 złotych. Twórcy już zapowiedzieli, że wraz z trafieniem HBO Max do danego państwa cena za możliwość korzystania z serwisu zostanie dostosowana do warunków panujących na poszczególnym rynku.

Warto także zaznaczyć, że HBO Max zastąpi HBO GO. Cenną informacją dla dotychczasowych użytkowników drugiej z platform będzie fakt, że ich subskrypcja zostanie automatycznie zaktualizowana do wersji nowego serwisu. Oczywiście będzie się z tym wiązać sporo zmian, nie tylko o charakterze technologicznym czy wizualnym. HBO Max zaoferuje zdecydowanie więcej tytułów niż HBO GO, choć miesięczna cena za użytkowanie także powinna być wyższa i miejmy nadzieję, że zostaną spełnione wspomniane w powyższym akapicie zapowiedzi. Nie podano natomiast żadnego komunikatu odnośnie do potencjalnie tańszej wersji platformy z reklamami.

Biorąc pod uwagę, że dopiero dobiega końca bieżący rok, to na dalsze informacje dotyczące HBO Max w Polsce będziemy musieli poczekać przynajmniej do początku 2021. Naturalnie o ważniejszych ogłoszeniach wypływających od twórców serwisu poinformujemy na Zagrano.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments