Wyrok w sprawie Iron Mana 3! Plakat filmu nie jest plagiatem

Magdalena Witkowska Komiksy Publikacja: 19.07.2019, 13:00 Aktualizacja: 19.07.2020, 10:55
Plagiat dla artystów jest zbrodnią gorszą niż morderstwo. Potwierdzenie oskarżenia dyskwalifikuje twórców jako osoby wiarygodne - może spowodować nie tylko ogromne kary pieniężne, ale i złamanie ich kariery. Czy Marvel Comics dopuścił się plagiatu?
5 Udostępnień

Po 4 latach walki Marvel wygrywa. Plakat Iron Man 3 to nie plagiat

Sprawa została założona przez braci Bena i Raya Lai, właścicieli Horizon Comics Productions. Na początku XXI wieku stworzyli oni serię komiksów pt. Radix. Główną postacią tej serii był Caliban, jeden z antybohaterów uniwersum X-Men. Sprawa dotyczyła jednej z grafik podobnej do Iron Mana 3. Według Horizon obie prace były “uderzająco podobne”, wyróżniając w ekspertyzie struktury anatomiczne, jak twarze i głowy oraz widok z przodu. Sprawa została złożona w Massachusetts, po czym przeniesiono ją do Nowego Jorku.

Dowody Horizona i Marvela porównywał sędzia J. Paul Oetken. W kwestii dostępu do projektu sędzia napisał, że nie ma praktycznie żadnych dowodów wskazujących na to, że któraś z osób odpowiedzialnych za projekt plakatu do Iron Mana 3 widziała plakat Radix. Sędzia stwierdził też, że argumenty Horizon opierają się jedynie na spekulacji. W związku z tym odrzucił oskarżenie.

Porównując oba plakaty już na pierwszy rzut oka widać podobieństwa. Jednak widoczne są również znaczące różnice w pozie obu bohaterów, różne umiejscowienie niebieskich świateł i ogólna odmienna kolorystyka. Sąd uznał, że w odróżnieniu od nieistniejących dowodów kopiowania przedstawionych przez Horizon, Marvel przedstawił niezbite dowody świadczące o niezależnym stworzeniu plakatu do Iron Man 3.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments