Kajko i Kokosz. Premiera serialu w przyszłym roku na Netflix

Radosław Dąbrowski Seriale Publikacja: 7.12.2020, 12:34 Aktualizacja: 7.12.2021, 12:34
Przygody Kajka i Kokosza to bardzo ważna część polskiej sztuki komiksu. Dwaj słowiańscy wojowie zadebiutowali na początku lat 70. i do dziś są jednymi z najpopularniejszych rodzimych bohaterów historii obrazkowych. Niebawem ich sława może być tylko większa. W przyszłym roku na platformie Netflix pojawi się animowany serial, stanowiący adaptację komiksów Janusza Christy.
0 Udostępnień

Netflix wyprodukuje Kajka i Kokosza

Kajko i Kokosz mają już blisko pięćdziesiąt lat (pierwszy pasek z ich historiami ukazał się w Wieczorze Wybrzeża w 1972 roku) i cieszą się niesłabnącą popularnością. Poświadczy to przykładowo fakt, że komiksy Janusza Christy są jednymi z najlepiej sprzedających się pozycji wydawnictwa Egmont Polska w ostatniej dekadzie, czyli latach 2011-2020. Przygód słowiańskich wojów mogliśmy także doświadczyć w formie gry. W 1994 roku wydano komputerową produkcję przygodową typu „point and click”.

Wreszcie nadszedł czas na wyprodukowanie serialu. Zadania podjął się Netflix. Nasza komiksowa klasyka posłuży za podstawę dla scenariusza przygotowywanej produkcji, która będzie klasyczną animacją. Twórcy nie zamierzają odbiegać od standardowych konwencji rysunkowych, w czym upatrują szansę na przeniesienie na mały ekran ducha literackiego oryginału. Wszelkie eksperymenty i próby zabawy formą, przykładowo wykorzystując technologię 3D, absolutnie nie są brane pod uwagę.

Pierwsze pogłoski o zapowiadanym serialu pojawiły się już przed dwoma laty, lecz brakowało wówczas jakichś konkretnych informacji. Prace nad pilotażowym epizodem rozpoczęły się pod koniec maja 2019 roku i wiele osób miało nadzieję, że premiery doczekamy się już w 2020. Obecnie wiemy, że produkcję, nad którą czuwa studio EGoFilm, obejrzymy w przyszłym roku za pośrednictwem Netfliksa.

Skorzystać z rodzimej klasyki

To pierwszy polski serial animowany powstały we współpracy z tą popularną, nieustannie rozwijającą swoją ofertę platformą. Każdego piątku proponujemy wybrane filmowe lub serialowe nowości na Netfliksie. Przypuszczalnie w przyszłym roku jedną z nich staną się audiowizualne przygody bohaterów Janusza Christy.

Kajko i Kokosz to bardzo wartościowy element polskiej kultury i nasz rodzimy fenomen. Na komiksowych przygodach dzielnych wojów wychowały się całe pokolenia, dlatego też pracujemy nad serialem z ogromną ekscytacją. Cieszymy się, że w animacji kultowe postaci ożyją i nabiorą jeszcze większej wyrazistości. Jesteśmy przekonani, że za sprawą Netflixa, Kajka i Kokosza polubią też widzowie na świeci.

Przyznał Łukasz Kłuskiewicz, odpowiedzialny w Netfliksie za pozyskiwanie treści w regionie Europy Środkowej.

Reżyserią produkcji zajmie się kilku artystów, w gronie których znajdziemy takie nazwiska jak Michał Śledziu Śledziński, Tomasz Leśniak, Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Marta Stróżycka i Aliaksandr Sasha Kanavalau. Za scenariusz odpowiadają Maciej Kur i Rafał Skarżycki, którzy, co oczywiste, będą bazować na oryginalnych, komiksowych historiach Janusza Christy.

Ogromna część polskiej literatury, w tym komiksy Mistrza zasługują na ekranizację i to nie tylko ze względu na ogromną, wciąż rosnącą popularność i rzeszę wiernych fanów, ale też ze względu na potencjał filmowy historii i unikatową warstwę plastyczną.

Przyznała Ewelina Gordziejuk, showrunnerka, pomysłodawczyni i producentka wykonawcza przygotowywanego serialu.

Na ten moment nie jest nam znana potencjalna liczba odcinków sezonu, ani czas trwa pojedynczego epizodu. Z pewnością niemałe zainteresowanie wzbudzi kwestia dubbingu i tego, którzy aktorzy użyczą głosów tytułowym bohaterom. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i z dozą spokoju wyczekiwać przyszłorocznej premiery w Netflix.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments