Indyk jak zawsze wyjątkowy – Katana ZERO [RECENZJA]

Przemysław Pawełek Recenzje gier Publikacja: 3.06.2019, 9:00 Aktualizacja: 3.06.2020, 4:51
Devolver przyzwyczaił nas do wyjątkowego poziomu swoich produkcji. Cesarz indyków ma od zawsze wyczucie, bo nawet jeśli gry tego wydawcy bazują na oklepanych wzorcach, to zawsze mają coś, co je wyróżnia – oprawę audio, video, czy patenty w rozgrywce. Z Katana ZERO oczywiście nie jest inaczej.
katana zero recenzja
23 Udostępnień

Małe wielkie ambicje

Gra przygotowana przez Askiisoft jest stosunkowo krótka i prosta, ale potrafi zaskoczyć ambicjami autorów. Ambicjami, które zostały najprawdopodobniej w co najmniej sporej części spełnione.

katana zero recenzja

Gracz Katana ZERO zostaje przeniesiony w bliską przyszłość, zaprezentowaną w neo-noirowym stylu. Jako ni to ninja, ni to najemny samuraj, w platformowej konwencji przemierzamy kolejne lokacje, prowadzące do zleconych nam celów. Na poziomie gameplayu mamy do czynienia kreatywnym klonem Hotline Miami – musimy nie tylko wykazać się refleksem i zręcznością, ale i myśleniem w kategoriach strategicznych, bo rozłożenie wrogów i power-upów bywa łamigłówką.

Co ponad standard?

Na naszą korzyść działa nie tylko miecz i umiejętność ciskania przedmiotów, ale także taktyczny przewrót zapewniający nietykalność i umiejętność spowolnienia czasu. Przeciwnicy zwykle są na jeden strzał, ale my też. Każda porażka kończy się powtórką. A potem kolejną. I kolejną. Do skutku.

katana zero recenzja

Po czym okazuje się, że te wszystkie powtórki cofające czas wiążą się z historią naszego bohatera – weterana futurystycznej wojny, ofiary eksperymentów związanych między innymi z narkotykami, które wpływają na postrzeganie upływu czasu.

Mniej znaczy więcej

„Katana ZERO” to gra w pewnych kategoriach skromna, ale niemal idealna. Jest tu zanużona w psychodeli narracja, łącznie z dialogami, na które mamy wpływ. Jest tajemnica, którą chcemy rozwikłać. Jest tu mnóstwo akcji, ale produkcja wymaga od nas również kombinowania.

katana zero recenzja

Gra jest swoją drogą tak intensywna, że pomimo długości nie potrafiłem grać w nią zbyt długimi ciągami. Całości dopełnia uproszczona, choć podana z klasą grafika i świetna muzyka elektroniczna, której zresztą obecnie słucham za pośrednictwem Spotify, i do której na pewno wrócę, bo bez gry broni się równie dobrze. Wisienką na torcie pozostaje jednak sposób, w jaki połączono historię z mechanikami gry.

Katana ZERO – podsumowanie

Wyjątkowa produkcja, choć potrafiąca w dość okrutny sposób testować granice naszej cierpliwości. Byśmy powtarzali poziomy raz za razem, do skutku. Z pewną frustracją, ale i sporą satysfakcją, gdy popchniemy tę grę o kolejny krok do przodu.

katana zero recenzja

Nasza ocena: 8/10

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments