Kryzys na Nieskończonych Ziemiach: adaptacja w serialach DC
Kryzys na Nieskończonych Ziemiach – geneza crossoveru
Przez wiele lat pojęcie crossoveru obowiązywało w przestrzeni sztuki komiksu, ale wydawało się kwestią czasu, aż pomysł spotkania bohaterów różnych serii w obrębie jednej historii przeniesiony zostanie do świata filmu czy seriali.
W 2006 roku na telewizyjnym rynku swoją aktywność zainicjowała amerykańska sieć The CW. Sześć lat później zaczęły się pojawiać jej pierwsze produkcje składające się na Arrowverse – uniwersum superbohaterów ze świata komiksów DC. Najpierw pojawił się Arrow, a dwa lata później Flash i to właśnie połączenie obu seriali zrodziło dwa odcinki, jakie zainaugurowały w The CW zjawisko crossoveru.
Zjawisko, które z każdym kolejnym rokiem wzbogacano o obecność nowych produkcji – do Arrow oraz Flash dołączały odpowiednio Supergirl, Legends of Tomorrow i wreszcie Batwoman. W efekcie mający premierę kilka dni temu, a trwający do stycznia 2020 roku szósty w historii crossover od The CW to adaptacja komiksowego Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach. Liczy ona aż pięć epizodów, co czyni z Crisis on Infinite Earths prawdopodobnie najbardziej ambitny crossover w historii seriali telewizyjnych.
Komiks Kryzys na Nieskończonych Ziemiach publikowany był w latach 1985-1986. Główną inspiracją do jego powstania była chęć zunifikowania wielu światów z komiksów DC w jedno uniwersum DC Universe. Crisis on Infinite Earths rozpoczyna się od ataków Anti-Monitora na kolejne światy DC, które bronić ma drużyna zebrana przez dobrego Monitora. Wydarzenie to skończyło się w komiksach śmiercią takich postaci jak Kara Zor-El (oryginalna Supergirl) oraz Barry Allen (Flash).
Kryzys na Nieskończonych Ziemiach – czy obejrzymy w Polsce?
Oczywiście amerykańska publiczność ma ten przywilej, że wszystkie odcinki będzie mogła obejrzeć już w dniach premiery. Sytuacja polskich widzów jest nieco bardziej skomplikowana. Co prawda użytkownicy HBO GO regularnie otrzymują nowe epizody wciąż świeżej produkcji Batwoman, lecz pozostałe seriale dopiero ukażą się na platformie Netflix, na co trzeba będzie troszkę poczekać (obecnie nadrobić można poprzednie sezony, ale też nie wszystkie). Nie od razu bowiem do dyspozycji korzystających z tej wypożyczalni będzie ósma część Arrow czy szósta Flash.
W dalszej części artykułu przybliżamy to, czego mogą się widzowie spodziewać w poszczególnych odcinkach nowego crossoveru.
Supergirl – 8 grudnia 2019 roku
Pierwszy odcinek crossoveru potwierdził jego wyjątkowość względem poprzednich, o czym w trakcie kampanii promocyjnej zapewniali twórcy. Chodzi nie tylko o spotkanie najważniejszych postaci z różnych seriali z Arrowverse, lecz także obecność aktorów ze świata filmu oraz telewizji znanych m.in. dzięki powiązaniom z DC (i nie tylko…).
I tak pojawia się na przykład Robert Wuhl – odtwórca roli Alexandra Knoxa w Batmanie Tima Burtona – opowieści o obrońcy Gotham obchodzącej w tym roku trzydzieste urodziny. W Supergirl Wuhl występuje się w scence, gdy spokojnie czyta gazetę, aż nagle lekturę przerywają mu niepokojące zmiany w otoczeniu. Ten krótki fragment można zobaczyć w poniższym filmiku:
W tym samym materiale można zauważyć, że w crossoverze pojawiają się także Alan Ritchson grający Hawka czy Curran Walters wcielający się w Robina – obydwaj znani z obecnego w wypożyczalni Netflix serialu Titans.
Wątku młodego towarzysza Batmana nie kończymy, ponieważ w Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach znalazło się również miejsce dla Burta Warda – odtwórcy Robina z pamiętnego serialu o bohaterach z Gotham z drugiej połowy lat 60. Jak dowodzi końcówka załączonego powyżej filmiku – co naturalne z biegiem lat Ward się zmienił fizycznie, ale sympatia do pewnych kolorów w ubiorze pozostała.
Batwoman – 9 grudnia 2019 roku
Podobnie jak w Supergirl, także i dziewiąty odcinek Batwoman to część crossoveru. Pojawi się w nim Tom Welling – przed laty grający Clarka Kenta w Tajemnicach Smalville. Z tej samej produkcji do Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach trafiła również urocza Erica Durance jako Lois Lane.
Najbardziej wyczekiwanym bohaterem był jednak Bruce Wayne, którego zagrał Kevin Conroy. Amerykański aktor przez cztery sezony użyczał Człowiekowi-nietoperzowi swojego głosu w kultowym animowanym serialu z początku lat 90.
Ponadto na ekranie przewijają się także (będący wcześniej w obsadzie Legends of Tomorrow) Johnathon Schaech jako Jonah Hex czy wcielający się w Leonarda Snarta we Flash Wentworth Miller.
The Flash – 10 grudnia 2019 roku
Dziewiąty odcinek szóstego sezonu Flash to również część Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach. Na widzów czeka Cress Williams, czyli Jefferson Pierce z serialu Black Lightning, a także… Tom Ellis jako słynny Lucyfer. Poza tym wystąpi Stephen Lobo w roli Jima Corrigana. W dziełach DC trzykrotnie pojawiała się postać o takim imieniu i nazwisku, ale najprawdopodobniej twórcy crossoveru odwołują się do tej najstarszej – z lat 40.
Ponadto pojawi się Flash i nie chodzi wyłącznie o współczesną kreację tego superbohatera. Epizod dostał John Wesley Shipp, czyli aktor wcielający się w Barry’ego Allena w liczącym dwa sezony serialu z samego początku lat 90. Przypomnijmy, że w współczesnej produkcji Flash Shipp wcielił się w Henry’ego Allena, ojca Barry’ego. Teraz powróci do swojej najbardziej znanej postaci.
Arrow – 14 stycznia 2020 roku
W marcu tego roku zapowiedziano, że ósmy sezon Arrow będzie ostatnim. W tym przypadku odcinek crossoverowy będzie zatem dość szczególny, a do spotkania postaci z różnych seriali dojdzie w ósmym odcinku. Finalna część Arrow liczyć będzie raptem dziesięć epizodów (poprzednie miały po 22-23), zatem po crossoverze pozostaną raptem dwa na ostateczne pożegnanie się widowni z kultową postacią łucznika.
O fabule ósmego odcinka najnowszego sezonu oczywiście nic jeszcze nie możemy powiedzieć (tym bardziej mając na uwadze niemałe opóźnienie z premierą Arrow w naszym kraju), ani jakich dokładnie symbolicznych występów powinniśmy się spodziewać, lecz jedno jest pewne: będzie to czwarty crossoverowy epizod.
Legends of Tomorrow – 14 stycznia 2020 roku
Zasadniczo piąty sezon omawianej produkcji rozpocznie się 21 stycznia i zainauguruje serię jedenastu epizodów, jednak tydzień wcześniej poprzedzi go odcinek specjalny. Jednocześnie będzie to piąta i ostatnia część Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach. Po obejrzeniu ósmego odcinka Arrow z pewnością będzie można więcej przewidzieć odnośnie do samej fabuły czy symbolicznych ról epizodycznych.
Kryzys na Nieskończonych Ziemiach – podsumowanie crossoveru
Kryzys na Nieskończonych Ziemiach to nie tylko jedno z największych wydarzeń Arrowverse, ale i pewnie ogólnie serialowego świata. Przynajmniej w okresie grudniowo-styczniowym, gdy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w telewizyjnych ramówkach sezony danych produkcji dobiegają końca i do przełomu lutego z marcem następuje okres posuchy.
Póki co jest to wydarzenie skierowane przede wszystkim do amerykańskiego widza i chcący obejrzeć wspólne przygody bohaterów z Supergirl, Flash czy Arrow legalnie oraz wygodnie w domowym zaciszu polski serialoman musi się uzbroić w cierpliwość.