Rangi w League of Legends. System rankingowy w LoL-u

Michał Wieczorek Poradniki do gier Publikacja: 14.05.2020, 10:17 Aktualizacja: 14.05.2021, 18:31
Podobnie jak w innych grach esportowych, także w League of Legends występują rangi. Odzwierciedlają one poziom umiejętności graczy i na ich podstawie dobierane są mecze rankingowe. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ich temat, bowiem system rankingowy w tej grze charakteryzuje się swoimi specjalnymi zasadami. Na czym polega? W jakich trybach go napotkamy?
rangi w League of Legends
0 Udostępnień

W tekście na temat rang w League of Legends poruszone zostały następujące tematy:

Dywizje rang w League of Legends

System rang w League of Legends został podzielony na następujące dywizje:

  • Żelazo
  • Brąz
  • Srebro
  • Złoto
  • Platyna
  • Diament
  • Mistrz
  • Arcymistrz
  • Pretendent

Dywizje z przedziału od Żelaza do Diamentu występują w wariantach zatytułowanych od I do IV, z czego im wyższa wartość, tym gorszą mamy rangę z danego przedziału. Dla przykładu Żelazo IV jest najgorszą rangą w LoL-u, a awans z Żelaza I przeniesie nas do rangi Brąz IV.

Co zrobić, żeby awansować w LoL-u?

Grając mecze rankingowe, zbieramy punkty ligowe. Za wygrane mecze otrzymamy ich dodatnią ilość, za przegrane stracimy posiadane. W przypadku, gdy dojdziemy do 100 punktów, gdy potencjalny awans tyczy się przejścia do następnego szczebla (np. z Żelaza I do Brązu IV), będziemy musieli wygrać co najmniej trzy z pięciu najbliższych meczów. Inaczej sprawa wygląda w przypadku awansu na pozostałych szczeblach. Wtedy wystarczy uzbieranie 100 punktów oraz wygrana dwóch z trzech kolejnych spotkań.

Powyższe zasady obejmują tylko i wyłącznie rangi od Żelaza do Diamentu. Trzy ostatnie rangi rządzą się już swoimi prawami. Nie występuje tam system dywizji – istnieje tylko podziała na Mistrza, Arcymistrza i Pretendenta. Co 24 godziny aktualizowane są rangi graczy, którzy zakwalifikowali się do tego szczebla. Na serwerze w naszym regionie jednocześnie może być tylko 200 Pretentendów i 500 Arcymistrzów. Po upływie doby najlepsi gracze na danym obszarze awansują i, analogicznie, ci gorsi zostają zdegradowani.

Do jakich trybów odnoszą się rangi w League of Legends?

Obecnie opisywany wyżej system rang obowiązuje w trzech trybach. Są to tryby Solo/Duo, Flex i Team Fight Tactics. Dwa pierwsze z nich rozgrywają się na mapie Summoner’s Rift. Różnią się natomiast ilością graczy, których wpuścimy do naszego lobby przed startem meczu.

LoL ma także podział na sezony

W przeciwieństwie do wielu innych gier esportowych, rangi w LoL-u nie trwają wiecznie. Pomijając ciągłą rotację naszej pozycji na trzech ostatnich szczeblach systemu turniejowego, obowiązuje również system sezonów. Te trwają około roku kalendarzowego, poprzedzone natomiast są pre-sezonem, w którym jesteśmy w stanie zapracować na rangę, którą otrzymamy na początku kolejnego roku. Praktycznie zawsze rozpoczynając nowy sezon w League of Legends, otrzymamy niższą rangę, niż ta, którą posiadaliśmy poprzednio.

Ciekawostka: wraz z rozpoczęciem nowego sezonu resetuje się tak zwany drop skrzynek na postaciach. System otrzymywania tych przedmiotów polega na otrzymaniu skrzynki w momencie, gdy my lub nasz znajomy otrzyma rangę S- lub wyższą. Jeżeli podczas takowego meczu graliśmy championem, który skrzynki jeszcze nie zdobył, otrzymamy ją. Uwaga! Istnieje limit miesięczny ilości wydropionych skrzynek. Wynosi on cztery sztuki.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments