Mank w Netflix. Nowy film Davida Finchera oficjalnie zapowiedziany

Radosław Dąbrowski Seriale Publikacja: 22.10.2020, 11:15 Aktualizacja: 22.10.2021, 11:15
Dla wszystkich zgłodniałych sympatyków twórczości Davida Finchera mamy znakomitą informację. Już na początku grudnia bieżącego roku będą mogli obejrzeć najnowsze dzieło uznanego amerykańskiego reżysera. Tym razem nie będzie to telewizyjna produkcja, lecz pełnometrażowy film. Fincher opowie o kulisach powstania słynnego i rewolucyjnego Obywatela Kane'a.
0 Udostępnień

Autotematyzm Davida Finchera

David Fincher to twórca wszechstronny. W swojej wieloletniej karierze tworzył kino science-fiction, thrillera, kryminału, fantasy czy melodramatu. Nierzadko korzystał z literackich pierwowzorów, przenosząc treść książek na duży ekran. O jego sławę zadbały również utwory biograficzne czy po prostu oparte na faktach – tak było w przypadku Zodiaka oraz The Social Network. Autentyczne wydarzenia posłużyły mu również za materiał na scenariusz do najnowszego projektu. Niebawem za pośrednictwem platformy Netflix obejrzymy film Mank.

Najnowsze dzieło Finchera z akcją rozgrywaną w latach 30. ubiegłego wieku przybliży losy Hermana J. Mankiewicza, który stara się zrobić wszystko, aby móc skończyć scenariusz Obywatela Kane’a, który ma wyreżyserować debiutant Orson Welles. Pracy nad tekstem nie ułatwiają problemy personalne bohatera – swobodnie i nierzadko sięga bowiem po kieliszek mocniejszego trunku, a w dodatku ma skomplikowaną, utrudniającą budowanie relacji międzyludzkich osobowość. Wydaje się, że w takich warunkach nie może powstać scenariusz do filmu, który w przyszłości okaże się jednym z najważniejszych osiągnięć kinematograficznych.

Obywatel Kane stanowi bowiem dzieło monumentalne. Zrewolucjonizował pojmowanie języka filmowego, a Orson Welles już w swoim reżyserskim debiucie zapisał się w kartach historii X Muzy i do dziś jest uważany za jednego z największych w swoim zawodzie. Dla Finchera Mank może się okazać wielkim powrotem. W ostatnich latach reżyser Siedem był mniej aktywny w branży i oznak jego działalności mogliśmy szukać jedynie w poszczególnych odcinkach serialu Mindhunter.

W zapowiadanym filmie, którego premiera odbędzie się już 4 grudnia bieżącego roku, wystąpi szereg znanych aktorów. Tytułową postać zagra zdobywca statuetki Oscara Gary Oldman, a partnerować mu będą Amanda Seyfried jako Marion Davies oraz Lily Collins w roli Rity Alexander. Jak przystało na Finchera – film nie będzie należeć do najkrótszych i potrwa ponad dwie godziny. Utrzymany zaś zostanie w czarno-białej, przypominającej Obywatela Kane’a, stylistyce.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments