Mitchellowie kontra maszyny. Polska wersja z cenzurą wątku LGBT

Radosław Dąbrowski Seriale Publikacja: 18.05.2021, 12:59 Aktualizacja: 18.05.2022, 13:00
W polskim dubbingu do animacji „Mitchellowie kontra maszyny” nie pojawia się wzmianka o innej orientacji jednej z postaci.
0 Udostępnień

Fot. Netflix

Od 30 kwietnia użytkownicy platformy Netflix mogą wspólnie przeżywać zawrotne przygody z zabawnie dysfunkcyjną rodzinką Mitchellów. Mając na uwadze wystawiane noty i wyrażane opinie na największych rodzimych serwisach filmowych, można stwierdzić, że animowana produkcja od studiów Columbia Pictures, Sony Pictures Animation i Lord Miller Productions spotkała się z bardzo ciepłym odbiorem.

O Mitchellach mówi się jednak sporo nie tylko ze względu na zajmującą historię familijną. Wśród internautów wiele dyskusji zrodził fakt, że w polskim dubbingu dokonano ważnej zmiany względem oryginału – zmieniono charakter jednej z bohaterek i ocenzurowano jej homoseksualną relację. Co warto podkreślić, korekta ta dotyczy włącznie dubbingu. W polskich napisach pojawia się przetłumaczona kwestia spójna z angielską wersją. Może uznano, że po napisy sięgną głównie starsi widzowie, a dzieci i młodzież wybierze opcję podłożonych głosów?

 

Głos w tej sprawie za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebooku zabrało już m.in. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza:

Wiele razy pisałyśmy i pisaliśmy już tutaj o tym, jak ważna jest reprezentacja osób queerowych w mediach i trochę mamy już dość powtarzania się ale ważne rzeczy wiele razy – postaci i historie, które jako osoby LGBT+ (zwłaszcza szukające swojego miejsca w społeczności) możemy odnieść siebie ratują życia, pozwalają poczuć się pewniej ze swoją orientacją i tożsamością, nazwać swoje emocje i doświadczenia!

I z drugiej strony – im więcej różnych i różnorodnych historii, tym bardziej otwarte na różnorodność staje się nasze społeczeństwo.

Wygrywają wszyscy i to bardzo niskim kosztem: dobrym tłumaczeniem, konsultacją językową, przedkładaniem (w przypadku ról osób LGBT+) aktorów czy aktorek ze społeczności LGBT+ nad aktorów i aktorki cispłciowe i heteroseksualne… Sposobów jest naprawdę wiele, tutaj proponujemy jedynie niektóre – zupełnie za darmo!

Być może niebawem swoją opinię wyrażą inne organizacje mające na celu wspieranie społeczności LGBT+ w Polsce.

Warto również dopowiedzieć, że pierwotnie animacja Mitchellowie kontra maszyny miała trafić na duży ekran. Oznacza to, że Netflix nie mógł mieć bezpośredniego wpływu na treść dubbingu, który przygotowano z myślą o standardowych pokazach w kinie.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments