Netflix: 5 filmów i seriali na najbliższy weekend!

Radosław Dąbrowski Seriale Publikacja: 30.10.2020, 8:24 Aktualizacja: 30.10.2021, 8:24
Przed nami ostatni październikowy weekend i jednocześnie inauguracja listopada. Jak wiadomo - w najbliższą sobotę odbędzie się Halloween, które w mniejszym lub większym stopniu obchodzi się także w Polsce. W związku z wydarzeniem Netflix zaplanował kilka horrorowych premier, ale poza kinem grozy można liczyć również na inne nowości na popularnej platformie.
0 Udostępnień

Czy to dom? – w Netflix od 30 października

Zestawienie pięciu najciekawszych premier w najbliższy weekend zaczynamy od horroru, ponieważ na to czeka wielu użytkowników Netfliksa, pragnących spędzić z platformą święto Halloween. Odpowiadający za scenariusz oraz reżyserię Remi Weekes przygotował Czyj to dom? – jednocześnie jest to fabularny debiut filmowca, który w swojej karierze zajmował się także sztuką montażu. Wydaje się, że w najbliższą sobotę to właśnie jego dzieło ma szansę na zyskanie największej widowni.

Bardzo szybko można zauważyć pewne powiązanie z horrorami autorstwa Jordana Peele’a, twórcy takich hitów jak Uciekaj! czy To my. W historii Weekesa głównymi bohaterami są młodzi uchodźcy z ogarniętego wojną Południowego Sudanu. Nowe, spokojne i bezpieczne życie starają się ułożyć w Anglii. Niestety, dom, do którego się wprowadzają, naprzykrzy im więcej lęku niż trwający w ojczyźnie konflikt zbrojny.

Dzień Pański – w Netflix od 30 października

Z Wielkiej Brytanii przenosimy się do Meksyku. Tym razem nie chodzi o żadną filmową lub serialową opowieść o kartelach mafijnych, lecz kolejną propozycję dedykowaną świętu grozy. Dzień Pański to meksykański horror, którego twórcą jest Santiago Alvarado Ilarri. We współpracy z Ramónem Salasem opracował także scenariusz do filmu.

Protagonista horrorowej opowieści to Menéndez – emerytowany ksiądz, który ma za sobą niezbyt optymistyczną, naznaczoną grzechami przeszłość. Mężczyzna stara się zerwać z demonami zamierzchłych czasów. Zaczynają one jednak powracać wtedy, gdy duchowny zostaje poproszony o udzielenie wsparcia. Ma za zadanie pomóc opętanej córce swojego przyjaciela.

Maria, królowa Szkotów – w Netflix od 30 października

Dla tych, którzy w najbliższą sobotę będą poszukiwać nieco innych emocji, odpowiednią propozycją może być film autorstwa Josie Rourke – historyczna, oparta na wydarzeniach z XVI wieku ekranowa opowieść o rywalizujących między sobą o londyński tron królowymi Anglii oraz Szkocji. Dzieło doczekało się dwóch nominacji do statuetek Oscara – w standardowych dla reprezentanta tego gatunku kategoriach: Najlepsze kostiumy oraz najlepsza charakteryzacja i fryzury.

Główne role zagrały mające w ostatnich latach znakomity okres w aktorskiej karierze Saoirse Ronan (czterokrotnie nominowana do statuetki Oscara – w tym aż trzykrotnie za rolę pierwszoplanową) oraz Margot Robbie (dwie nominacje). Ciężar historii spoczywa właśnie na tych dwóch aktorkach, które miały za zadanie zbudować skomplikowaną, opartą na rywalizacji relację pomiędzy charyzmatycznymi władczyniami.

Suburra. Sezon 3 – w Netflix od 30 października

W naszym zestawieniu nadeszła pora na propozycję serialową. Czas na trzeci i zarazem finałowy sezon włoskiej produkcji kryminalnej Suburra, będącej prequelem filmu o tym samym tytule z 2015 roku. Akcja opracowanego przez Daniele Cesarano i Barbarę Petronio serialu rozgrywa się na obrzeżach Rzymu i krzyżuje losy osób z różnych grup społecznych i zawodowych. Naprzeciw siebie stają bowiem członkowie mafii, politycy oraz przedstawiciele interesów Kościoła. Wiele wydarzeń sprawia, że pomiędzy tymi trzema światami granice zaczynają się zacierać.

Serial cechuje spora dawka dynamicznej akcji i nierzadko sporej ilości przemocy. Nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnego potwierdzenia odnośnie do liczby odcinków finałowego sezonu – najczęściej spekuluje się o ośmiu lub zaledwie sześciu epizodach. Przypomnijmy, że na pierwszy sezon składało się dziesięć części, drugi zaś tworzyło osiem odcinków.

W samo południe – w Netflix od 1 listopada

Na koniec naszego zestawienia nie zaszkodzi zaproponować czegoś z kinowej klasyki. Do bazy danych platformy Netflix trafi W samo południe. Kultowy western z 1952 roku w reżyserii Freda Zinnemanna to sztandarowa pozycja w swoim gatunku. Film zdobył aż cztery statuetki Oscara – za najlepszą muzykę, montaż, piosenkę, a także rolę pierwszoplanową. Występ Gary’ego Coopera zachwycił widownię, zwłaszcza charyzma odtwórcy szeryfa Willa Kane’a, choć jak głosi legenda – W tamtym okresie na planie zdjęciowym aktor zmagał się z problemami z wrzodami, co miało przełożenie na jego ekspresywną grę.

Ponadto W samo południe otrzymało trzy inne nominacje (w kategoriach: Najlepszy film, reżyser oraz scenariusz), a na ekranie Cooperowi partneruje znakomita Grace Kelly. Dla przyszłej księżnej Monako był to dopiero drugi występ przed kamerą, choć pierwszy na taką skalę. Wcześniej zagrała mniejszą rolę w Czternastu godzinach.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments