Netflix przekazuje 2,5 mln zł dla polskiej branży filmowej!

Radosław Dąbrowski Seriale Publikacja: 5.05.2020, 11:36 Aktualizacja: 5.05.2021, 11:36
Z powodu pandemii cierpi się na wielu polach – nie tylko zdrowotnym, lecz także zawodowym. Przekonało się o tym polskie środowisko filmowe. Na szczęście rodzima branża telewizyjna i filmowa może liczyć na wsparcie. Platforma Netflix przekaże fundusze a najbardziej poszkodowanych na skutek wstrzymania produkcji w kraju.
ginny-and-georgia-premiera
0 Udostępnień

KIPA oraz Netflix łączą siły, czyli powstaje nowy fundusz

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA) na mocy porozumienia z platformą Netflix utworzyła specjalny fundusz pomocowy dla najbardziej poszkodowanych pracowników branży telewizyjnej i filmowej w związku z wstrzymaniem produkcji w kraju. Hasłem przewodnim tego przedsięwzięcia jest: „Producenci pomagają ekipom”.

Ze strony popularnego serwisu z filmami i serialami KIPA może liczyć aż na 2,5 miliona złotych. Pieniądze zostaną przekazane tym, którzy na skutek walki z pandemią i zawieszenia prac produkcyjnych nie mogą wykonywać swojego zawodu i tym samym zarabiać. Nie zostanie pominięty żadna z funkcji w pionie filmowym. Wsparcie otrzymają scenografowie, charakteryzatorzy, kostiumografowie, dźwiękowcy, a także operatorzy zdjęć, asystenci kamer, focuspullerzy, gafferzy, autorzy storyboardów i inni reprezentanci zawodów tzw. below the line (BTL) .

Jak istotne jest to wsparcie? – Te środki pomogą nam przekazać w obliczu kryzysu wsparcie najbardziej zagrożonym pracownikom z branży audiowizualnej, w uzupełnieniu do naszych dotychczasowych działań. Jedną z podstawowych wartości KIPA jest solidarność i rozumiemy, że Netflix realizując projekty w Polsce, czuje się częścią naszego rynku. Stąd naturalnym ruchem jest przeznaczenie wsparcia dla freelancerów z branży telewizyjnej i kinowej, w tych trudnych dla mediów i kultury czasach. To ważny gest – podsumowała Alicja Grawon-Jaksik, Prezes KIPA.

Powstanie funduszu skomentowała także Anna Nagler – Director, Local Language Originals, CEE w Netflix. – Jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z KIPA w celu wsparcia najbardziej poszkodowanych członków ekip produkcji telewizyjnej i filmowej, którzy są niezwykle istotnym elementem polskiego przemysłu audiowizualnego. Oprócz wsparcia, jakiego udzielamy ekipom, aktorom i partnerom technicznym zaangażowanym w nasze bieżące produkcje, chcemy również pomagać szerzej osobom obecnie najbardziej potrzebującym- zwłaszcza freelancerom dotkniętym przez kryzys – podkreśliła.

Netflix wspiera cały świat

Warto dodać, że program wsparcia realizowany w Polsce wspólnie z KIPA stanowi część ogłoszonego przez Netflix 20 marca funduszu o wartości 150 milionów dolarów dla twórców, których czynności zawodowe zostały wstrzymane, a miejsca pracy zagrożone na skutek ogólnoświatowych zmagań z rozprzestrzeniającym się koronawirusem.

Spora część z tych środków zostanie przeznaczona na wsparcie najbardziej poszkodowanych pracowników produkcji własnych Netfliksa w naszym kraju i na całym świecie. Okazana pomoc popularnego serwisu filmowego dla Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, jak również dla innych organizacji na całym świecie (m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Indiach, Brazylii, Kolumbii, Meksyku), stanowi część funduszu o wartości 30 milionów dolarów na rzecz walki z kryzysem.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments