Poczwarki. Komiks Gosi Kulik na witrynie Galerii DOBRO

Radosław Dąbrowski Komiksy Publikacja: 29.01.2021, 14:40 Aktualizacja: 29.01.2022, 14:42
Na różne sposoby można zachęcić potencjalnych czytelników do sięgnięcia po dany komiks. Bardzo oryginalną metodę obrano w przypadku Poczwarek. Z fragmentami wydanej pod koniec zeszłego roku obrazkowej historii Gosi Kulik można się zapoznać po zajrzeniu na witrynę olsztyńskiej Galerii Dobro.
0 Udostępnień

Specyficzny komiks ze specyficznymi bohaterami

Pod koniec listopada poprzedniego roku wydawnictwo Kultura Gniewu opublikowało na rynku Poczwarki – mający 248 stron komiks autorstwa Gosi Kulik. Obrazkowa opowieść zebrała szereg pozytywnych opinii, a nawet w przypadku tych mniej przychylnych, zgodnie podkreślano specyfikę samego komiksu. Pod wieloma względami jest to w istocie utwór wyjątkowy.

Płaskie, sporego rozmiaru, wielokolorowe ilustracje na nietuzinkowym tle to pierwsza cecha, która rzuca się czytelnikowi w oczy, jednocześnie wyróżniając dzieło Kulik na tle wielu innych pozycji z tego obszaru szeroko rozumianej sztuki i kultury. Nie jest to klasyczna, komiksowa kreska, z którą każdy z nas przynajmniej raz się spotkał. Taka oprawa graficzna z pewnością może podzielić grono odbiorców – jednych zachwyci, inni potraktują ją jako mankament.

Fabularnie Poczwarki to historia dwojga młodych ludzi. Ich codzienne życie jest równie specyficzne, jak wydanie komiksu – Lucjan nad wyraz często, wręcz obsesyjnie, myje ręce i szuka Boga na basenie, Nadieżda to racjonalistka, przeciwna wartościom religijnym, która masowo zabija motyle. Bohaterowie są wyobcowani, prowadzą swój żywot z dala od społeczeństwa, co nie sprawia, że Poczwarki nie stanowią ważnego komentarza społecznego. Wręcz przeciwnie – ze swoją historią i przesłaniem idealnie wpisują się we współczesny kontekst i panujący od dłuższego czasu okres wielu zmian, do których dochodzi w naszym kraju.

Fragmenty Poczwarek na galeryjnej witrynie

Z namiastką tego, co w swoim dziele zaproponowała Gosia Kulik, można się zapoznać, odwiedzając Galerię DOBRO. To zlokalizowane w samym sercu olsztyńskiej starówki miejsce, w którym prezentowane są prace z zakresu dziedzin malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii oraz sztuki nowych mediów.

Od teraz fragmenty Poczwarek można przeczytać w oknach Galerii DOBRO. Wybrane strony mogą stanowić wystarczającą zachętę do tego, aby zapoznać się z całością najnowszego utworu Gosi Kulik.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments