Przeklęta. Premiera w Netflix już dziś!

Radosław Dąbrowski Seriale Publikacja: 17.07.2020, 8:12 Aktualizacja: 17.07.2021, 8:13
Legendy arturiańskie to zbiór opowieści, z którego filmowcy czerpią od wielu lat i motywy z historii związanych z legendarnym królem Arturem oraz rycerzami Okrągłego Stołu odnajdziemy zarówno w filmach fabularnych, jak i produkcjach animowanych. Już dziś zadebiutuje serial, który stanowi świeżą, niespotykaną dotąd adaptację opowieści. Co przyniesie premiera serialu Przeklęta w Netflix?
premiera serialu Przeklęta w Netflix już w lipcu!
18 Udostępnień

W artykule na temat premiery serialu Przeklęta w Netflix poruszone zostały następujące tematy:

Premiera serialu Przeklęta już dziś!

Prace na planie serialu ukończono w listopadzie poprzedniego roku i wówczas do wykonania pozostały już tylko czynności postprodukcyjne. W maju pojawiło się wiele spekulacji, zgodnie z którymi premiera nastąpić miała latem 2020 roku. Rozważania okazały się słuszne – Przeklęta pojawi się w ofercie popularnej wypożyczalni Netflix już dziś, 17 lipca.

Przeklęta to opowieść na podstawie komiksu Franka Millera

To oryginalna produkcja tego filmowego przedsiębiorstwa – jedna z wielu, które każdego miesiąca poszerzają bazę serwisu. Przeklęta może być jednak o tyle wyjątkowa, że stanowi kolejną po Wiedźminie próbę odbicia obszaru epickiego fantasy HBO, z którym to gatunkiem stacja i jej platforma kojarzą się nieodłącznie dzięki monumentalnej ekranizacji Gry o Tron.

Oczywiście oprócz własnych dzieł Netflix proponuje swoim użytkownikom także tytuły, w które wszedł w posiadanie na zasadzie wykupienia licencji. Wykaz wszystkich filmowych oraz serialowych nowości usytuowany został w naszym comiesięcznym, w zupełności poświęconym premierowym pozycjom w Netflix na lipiec 2020 zestawieniu.

Historia Pani Jeziora na podstawie komiksu Franka Millera

We wstępie do niniejszego artykułu zaznaczyliśmy powiązanie Przeklętej z legendami arturiańskimi. Omawiany serial to adaptacja komiksu Franka Millera i Thomasa Wheleera – możliwego do nabycia w polskich księgarniach oraz serwisach sprzedażowych. Wheleer postanowił przygotować powieść graficzną z nowym spojrzeniem na legendy arturiańskie, w centrum wydarzeń sytuując Panią Jeziora. Stroną wizualną dzieła zajął się Miller – powszechnie znany twórca, mający w dorobku takie tytuły jak 300 czy Sin City.

Obydwaj artyści są producentami wykonawczymi serialu, wobec tego można się spodziewać jego silnej korespondencji z literackim pierwowzorem. W Przeklętej o Pani Jeziora częściej będziemy mówić jako Nimue – to młoda czarodziejka, obdarzona paranormalnymi zdolnościami, która stała się symbolem rebelii przeciw królowi Utherowi. Na pewno już wybranie takiej bohaterki nadaje produkcji sporo świeżości i zwiększa szansę na zebranie przed ekranami laptopów naprawdę niemałej widowni.

Pomimo osadzenia akcji w niewspółczesnych z naszego punktu widzenia realiach, to w przygotowanym scenariuszu możemy się spodziewać podjęcia bardziej aktualnych tematów – oczywiście nie zaburzających prawideł mitycznego świata przedstawionego. Warto również podkreślić konwencję młodzieżową, w której zrealizowana została Przeklęta. W ofercie Netflix znajduje się bardzo dużo produkcji bezpośrednio skierowanych do nastoletnich widzów lub opowiadających o młodzieżowych problemach. Przeklęta na pewno zainteresuje i okaże się trafnym wyborem także dla dorosłych odbiorców, niemniej reprezentuje gatunek Young Adult.

Kto wystąpi w serialu Przeklęta?

Gwiazdą serialu jest australijska aktorka Katherine Langford – znana przede wszystkim z Trzynastu powodów, gdzie widowiskowo wcieliła się w Hannah Baker. Za swoją rolę otrzymała nominację do Złotego Globu. Zagrała również w takich filmach jak Love, Simon czy Knives Out, a bliska była również dostania swoich pięciu minut w Avengers: Endgame. Scena z jej udziałem została jednak ostatecznie wycięta i Morgan Stark nie pojawiła się na ekranie.

Rolę przyszłego króla Artura, który towarzyszył będzie Nimue w poszukiwaniu Merlina, obejmie telewizyjny debiutant Devon Terrell. Widzowie mający okazję obejrzeć film Barry mogli dostrzec go tam jako młodego Barracka Obamę. Znacznie łatwiej rozpoznać będzie aktora, który wcieli się w legendarnego czarodzieja. Zostanie nim znany z Wikingów oraz Westworld Gustaf Skarsgård.

Kto będzie partnerował tej trójce na ekranie? Obsada serialu Przeklęta prezentuje się następująco

  • Katherine Langford – Nimue
  • Gustaf Skarsgård – Merlin
  • Devon Terrell – Artur
  • Matt Stoke – Gawain
  • Daniel Sharman – Płaczący Mnich
  • Peter Mullan – Ojciec Carden
  • Shalom Brune-Franklin – Siostra Igraine
  • Sebastian Armesto – król Uther Pendragon

Przeklęta liczy dziesięć, około godzinnych epizodów. Premiera wszystkich odcinków już 17 lipca w Netflix!

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments