Rymy pisane w dymkach. 20 rapowych okładek spod ręki komiksiarzy (część 1)

Łukasz Flieger Publicystyka Publikacja: 19.04.2019, 9:34 Aktualizacja: 19.04.2020, 10:05
Hip-hop jest bardzo mocno związany z komiksem. Wielu raperów otwarcie przyznaje do inspiracji zeszytami Marvela, DC i innych wydawnictw. W 2015 Marvel odwdzięczył się i zrobił akcję Hip-Hop Covers. Jednak zanim do tego doszło, kilku rysowników nawiązało współpracę z raperami na własną rękę.
Meth, Ghost, Rae – Wu-Massacre
27 Udostępnień

Efektem tych wszystkich współprac są oryginalne okładki, które zebrałem i przedstawiłem w tym tekście. Artykuł powstał z myślą o wszystkich, którzy wychowali się na taśmie koloru takiego jak Galactus*. I nie tylko o nich, oczywiście!

* Takie wersy padają na płycie CZARFACE. Chodzi o klasyczny album Raekwona „Only Built 4 Cuban Linx”, potocznie zwany „Purple Tape”.

W pierwszej części artykułu o 20 rapowych okładkach komiksiarzy – dziewięć świetnych pozycji łączących hip-hop z komiksem. Zapraszamy!

RZA – as Bobby Digital in Stereo

RZA – as Bobby Digital in Stereo

RZA jest raperem i producentem, autorem wielu kultowych soundtracków oraz głównym mózgiem Wu-Tang Clanu. Jego pierwszy solowy album, „Bobby Digital in Stereo”, jest płytą konceptualną. Raper wciela się w swoje alter ego, tytułowego Bobby’ego, i prezentuje treści nawiązujące do kina akcji i blaxploitation. Taka sama jak zawartość krążka jest okładka autorstwa Billa Sienkiewicza, utalentowanego rysownika Marvela.

Ciekawostka: RZA jest reżyserem jednego z odcinków serialu Netflix „Iron Fist”. Miał również zająć się reżyserowaniem filmu na podstawie komiksu „Happy!” Granta Morrisona, jednak ostatecznie nigdy do tego nie doszło.

EPMD – Business as Usual

EPMD – Business as Usual

Po sukcesie dwóch pierwszych płyt i zyskaniu ogromnej międzynarodowej sławy, duet EPMD (Eric and Parrish Makin Dollars) powraca z trzecim albumem z „business” w tytule. Celem płyty jest oczywiście dalszy biznes, czyli robienie dolarów. Okładka jest ponownie dziełem Billa Sienkiewicza, amerykańskiego rysownika z polskimi korzeniami. Płyta „Business as Usual” Erica Sermona i Parrisha Smitha została w 1998 doceniona przez magazyn The Source, który umieścił ją w rankingu stu najlepszych albumów rapowych.

Meth, Ghost, Rae – Wu-Massacre

Meth, Ghost, Rae – Wu-Massacre

Krótki, ale całkiem udany album trzech generałów Wu-Tangu: Method Mana, Ghostface’a i Raekwona. Nagrany na prośbę fanów, którzy domagali się więcej muzyki po świetnym utworze „New Wu”, z pewnością zaspokoił ich apetyt, chociaż nie wszystkie kawałki na „Wu-Massacre” zawierają zwrotki wszystkich trzech raperów. Płyta została wydana w trzech wariantach okładkowych oraz z coverem łączonym. Autorem ilustracji jest Chris Bachalo, pracownik Marvela.

Ciekawostka: Method Man oraz Ghostface Killah pojawili się w serialu Netflix Luke Cage. Obaj posiadają również superbohaterskie alter ego (Johnny Blaze i Tony Starks) oraz są autorami kilku komiksów. Raekwon poszedł na swój pierwszy comic con dopiero w 2018, ale jego wizyta została uwieczniona na kanale Nerdist:

GZA – Liquid Swords

GZA – Liquid Swords

Kultowa okładka równie kultowej płyty. Początkowo miała być ilustracją do singla „Da Mystery Of Chessboxin’” z pierwszej płyty Wu-Tangu, ale GZA postanowił zabrać ją dla siebie. I bardzo dobrze, bo jako okładka albumu zyskała o wiele większą popularność, niż gdyby była jedynie ilustracją do pojedynczego utworu. Za projekt odpowiada Denys Cowan, znany amerykański rysownik komiksowy. „Liquid Swords” jest często wymieniana jako jedna z najlepszych i najważniejszych płyt hip-hopowych.

Ciekawostka: Winylowa reedycja płyty „Liquid Swords” ukazała się z okładką pochodzącą z akcji Marvel Hip-Hop Covers.

Kid Cudi – Man on the Moon

Kid Cudi – Man on the Moon

Nie ma wątpliwości, że Bill Sienkiewicz jest naprawdę wielkim fanem rapu. Nie tylko tego z lat 90. W 2009 zrobił okładkę dla dopiero debiutującego Kid Cudiego. W następnych latach popularność rapera poszybowała naprawdę wysoko i dotarła prawie na księżyc. To właśnie z pierwszego „Man on the Moon” pochodzą największe jego hity, jak np. Day N’ Nite.

Ciekawostka: Utwory nagrane przez Kid Cudiego znalazły się m.in. w marvelowych serialach: Inhumans oraz Runaways.

Ill Bill – What’s Wrong With Bill?

Ill Bill – What’s Wrong With Bill

Canarsie w Nowym Jorku. Właśnie tam, pośród projektów z czerwonej cegły, zaczynała kultowa ekipa rapujących białasów, jaką niewątpliwie jest Non Phixion. Jeden z jej członków, Ill Bill, kilka lat później wydał swój solowy debiut w wytwórni brata, rapera Necro. Album narobił sporo szumu przez kontrowersyjny singiel „The Anatomy of a School Shooting” oraz liczne nawiązania do muzyki metalowej. Komiksowa okładka jest dziełem Paula Gulacy’ego, artysty pracującego zarówno dla Marvela, DC jak i Dark Horse.

Ciekawostka: W 2019 Ill Bill postanowił jeszcze mocniej nawiązać do komiksów. Razem z producentem o ksywie Stu Bangas nagrał album „Cannibal Hulk”, w którym wciela się w kanibalistyczną wersję sałaty Marvela.

Boogie Down Productions – Sex & Violence

Boogie Down Productions – Sex & Violence

Ostatni album legendarnej ekipy BDP, nagrywany kilka lat po śmierci jednego z jej członków, Scotta La Rocka. Po jego wydaniu, w 1992, KRS-One postanowił rozpocząć karierę solową. Bardzo ciekawa, częściowo surrealistyczna okładka wydawnictwa została przygotowana przez znanego głównie z 2000 AD Roberta Williamsa.

Ciekawostka: W 1994 Marvel sprzedawał „psychosoniczny” komiks „Break the Chain”. Zeszyt był wydany razem z kasetą, na której znalazł się zapis dialogów z komiksu oraz 3 połączone z nim utwory, nagrane przez KRS-One.

Ill Bill, Necro, Goretex, Mr. Hyde – The Circle of Tyrants

Bracia Ill Bill i Necro powrócili w towarzystwie swoich przyjaciół: innego członka Non Phixion, Goretexa, oraz rapującego ochroniarza o ksywie Mr. Hyde. Album „The Circle of Tyrants” to 13 brutalnych, inspirowanych metalem i horrorami kawałków. Materiał zdecydowanie nie dla każdego słuchacza. Okładka została przygotowana przez nieżyjącego już artystę, Ala Rio, i przedstawia komiksowe wyobrażenia raperów.

Ciekawostka: Mr. Hyde i Necro pojawiają się w utworze i teledysku „Hail the Villains”, w którym hołdują swoim ulubionym złolom z DC. Necro przebiera się za Mr. Freeza, Mr. Hyde za Stracha na wróble. Teledysk można obejrzeć na YouTube, ale nie polecam, bo to duża dawka bieda-cosplayów i jeszcze większa porcja cringe’u.

T.I. – Trouble Man Heavy is the Head

T.I. – Trouble Man Heavy is the Head

Chociaż szczytowy moment kariery T.I. ma już chyba za sobą, to jednak trzeba mu oddać, że swojego czasu był jednym z najbardziej rozchwytywanych raperów i pojawiał się na co drugim hitowym bangerze hulającym w tv, radiu i klubach. Śmiało można powiedzieć, że jest żywą legendą Trapu i Dirty Southu (podgatunek wywodzący się z południa Stanów), co z całą pewnością potwierdza album „Trouble Man Heavy is the Head”. Okładka do płyty jest dziełem wspomnianego już wcześniej Billa Sienkiewicza.

Ciekawostka: T.I. jest również aktorem. Można go zobaczyć w filmach Marvela „Ant-Man” oraz „Ant-Man and the Wasp”, gdzie wciela się w jednego z kumpli Scotta Langa.


To tyle jeżeli chodzi o pierwszą część artykułu o 20 rapowych okładkach, które wyszły spod ręki komiksiarzy. Już jutro kolejne 11 albumów!

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments