Resident Evil Village. Cenega potwierdza brak polskiej wersji językowej

Bartosz Witoszka Aktualności o grach Publikacja: 19.02.2021, 10:09 Aktualizacja: 19.02.2022, 10:13
Powoli zbliżamy się do debiutu Resident Evil Village, czyli ósmej, pełnoprawnej części popularnych survival horrorów, jednak wiadomość Cenegi o braku polskiej wersji językowej z pewnością ostudziła zapał części rodzimych graczy. Produkcja nie otrzyma zarówno dubbingu, jak i częściej stosowanych napisów, co spotkało się się ze sporą krytyką Capcomu, wydawcy gry, który zdecydował o braku polskiej lokalizacji.
0 Udostępnień

Bez polskich napisów

Zapowiedziany jeszcze w zeszłym roku Resident Evil Village doczekał się miesiąc temu pierwszej dużej prezentacji. Ponad 16-minutowy materiał rozgrywki oraz zwiastun z wysoką wampirzycą wzbudziły spore zainteresowanie, a przez kilka dni gracze zastanawiali się, ile dokładnie wzrostu ma ów kobieta. Capcom zyskał dzięki temu nieplanowaną kampanię viralową, która jeszcze bardziej zwiększyła popularność samej gry.

Zdaje się jednak, że dobra passa japońskiej korporacji skończyła się, przynajmniej jeśli chodzi o rynek polski. Wszystko za sprawą informacji prasowej, która została wysłana przez Cenegę, lokalnego dystrybutora omawianej gry. Wynika z niej, że Resident Evil Village nie będzie miał polskiej wersji językowej:

Światowy wydawca, firma Capcom, podjął decyzję o tym, by nie lokalizować REVIII na język polski.

Decyzja biznesowa

Warto zauważyć, że poprzednie części oraz remaki dwójki i trójki doczekały się kinowych wersji językowych, więc decyzja Capcomu jest niespodziewana i z pewnością utrudni odbiór gry przynajmniej części osobom. Z drugiej jednak strony nie jest to nowa praktyka w tej branży i sporo gier ukazujących się na rodzimym rynku (również tych tworzonych przez polskie studia) nie jest tłumaczona na język polski, co jest decyzją czysto biznesową. Oczywiście, z pomocą przychodzą czasem fani, którzy nieodpłatnie tłumaczą gry, jednak jest to praktyka moralnie wątpliwa, a deweloperzy często wykorzystują taki model, tak jak było to w przypadku wydanego w zeszłym roku Hadesa, o czym więcej pisała Ola Olszar na łamach swojego bloga – 6 kolorów gier. Sam również dołożyłem cegiełkę w temacie fanowskich tłumaczeń, publikując ten artykuł.

Tak czy inaczej polscy gracze postanowili ruszyć do boju, a na Twitterze pod hasztagiem „Re8PolishVersion” znaleźć można wpisy osób rozczarowanych decyzją Capcomu.

Przypominamy, że gra ukaże się już 7 maja na komputerach osobistych oraz konsolach zarówno poprzedniej (PS4, Xbox One), jak i obecnej generacji (PS5, Xbox Series X|S).

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments