Trials of Mana. Premiera dziś, są już oceny! [ZAPOWIEDŹ]

Radosław Dąbrowski Aktualności o grach Publikacja: 24.04.2020, 9:44 Aktualizacja: 24.04.2021, 9:45
Moda na remake’i trwa w najlepsze. 24 kwietnia 2020 roku na rynku pojawi się kolejna wersja niegdysiejszego klasyczka. Tym razem chodzi o reprezentanta gatunku jRPG - Trials of Mana. W dzień premiery są już oceny recenzentów z zagranicznych portali. Wychodzi na to, że mamy do czynienia z całkiem niezłą grą!
premiera trials of mana juz wkrotce
0 Udostępnień

W artykule na temat remake’u Trials of Mana zawarte są:

Sprawdź oceny Trials of Mana w dniu premiery

W dniu premiery Trials of Mana dostępne są już oceny gry z przedpremierowych artykułów na zagranicznych portalach. Średnia ocen z 28 recenzji zebranych przez agregat Metacritic oscyluje wokół 78/100 punktów. Oznacza to, że remake klasyka gatunku jRPG jest całkiem solidną pozycją! Jakie noty przyznały wybrane redakcje?

 • Noisy Pixel – 90/100
 • Hardcore Gamer – 90/100
 • Wccftech – 85/100
 • Screen Rant – 80/100
 • IGN – 80/100
 • DualShockers – 80/100
 • Game Informer – 78/100
 • Push Square – 70/100
 • PlayStation Universe – 65/100
 • GamePro Germany – 60/100

A co możemy powiedzieć wam o premierze Trials of Mana?

Premiera idealna na kaca po zbyt krótkim Final Fantasy 7 Remake

Przygotowaniem remake’u zajęło się japońskie studio Square Enix – znane dzięki wyprodukowaniu takich tytułów jak Final Fantasy, Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars czy (we współpracy z Disneyem) Kingdom Hearts. Ważnym osiągnięciem jest również seria Mana, w której skład wchodzi omawiana w niniejszym artykule gra Trials of Mana.

Zgodnie z oryginalnym nazewnictwem cykl ten to Seiken Densetsu. Powstała w 1991 roku jego pierwsza część (Seiken Densetsu: Final Fantasy Gaiden, w Europie znana jako Mystic Quest) pełniła rolę spin-offa do sagi Final Fantasy, lecz od sequela Secret of Mana zaczęła kształtować się odrębna, nowa seria. To naprawdę ciekawe, że w jednym miesiącu mamy do czynienia z premierą Final Fantasy VII Remake oraz tej gry.

dynamiczny remake trials of mana

Premiera trzeciej części przypadła na rok 1995. Wydana została na Super Nintendo Entertainment System i do Zachodu nigdy nie dotarła. Dwa lata temu ukazała się jednak wersja (ze zmianami wprowadzonymi w warstwie fabularnej) przeznaczona na Nintendo Switch, wchodząca w kompilacyjny zestaw Seiken Densetsu Collection, który tworzyły trzy pierwsze części serii.

24 kwietnia bieżącego roku natomiast na rynku zagości niezwykle interesująco zapowiadający się remake 3D, który poza użytkownikami Nintendo Switch trafi także w ręce posiadaczy konsol PlayStation 4 oraz zwolenników PC.

Poznajmy fabułę nadchodzącej premiery

Czym właściwie jest tytułowa Mana? To enigmatyczna energia, stworzona przez pewną boginię, dzięki której na świecie panuje harmonia i zachowana zostaje równowaga. W pewnym momencie jednak bogini odeszła, zamieniając się w Drzewo Many. Wiele lat po tym zdarzaniu energia zaczęła stopniowo wygasać, na skutek czego do krainy, będącej głównym miejscem akcji, powracają pradawne, niegdyś zgładzone przez boginię demony.

Oczywiście podstawowy cel dla naszych dzielnych bohaterów stanowi pokonanie złowieszczych antagonistów i dowiedzieć się także, co się stało z Maną. Podstawa fabuły ma wobec tego zostać zachowane, lecz zgodnie z zapowiedziami – w remake’u nie powinno zabraknąć kilku nowych wątków, a niektóre obecne w pierwowzorze motywy zostały rozbudowane.

Technicy ze studia Suquare Enix przygotowali swój produkt w oparciu na silniku Unreal Engine. Oczywiście jak w przypadku każdego remake’u podstawowe założenie jest dość klarowne – chodzi o wykorzystanie współczesnych wysoko i stale rozwijających się możliwości technologicznych i odświeżenie dawnego tytułu, nadając mu zupełnie nową jakość. Przede wszystkim wizualną.

Dlatego w zremasterowanej wersji oryginału z 1995 roku na żądnych przygód spod znaku jRPG użytkowników czeka trójwymiarowa grafika, całkowicie nowy repertuar dźwiękowy oraz podrasowany wygląd postaci – w trakcie rozgrywki sukcesywnie przez nas kształtowanych i wzbogacanych o nowe zdolności bojownicze.

Co jeszcze wiemy o mechanice oraz gameplayu?

Eksplorowanie krainy zapowiada się na niezwykle przyjemną rozgrywkę. Na główne miejsce akcji składa się bowiem szereg zachwycających krajobrazów o zróżnicowanych terenach i warunkach atmosferycznych. Na graczy czekają rozległe obszary trawiaste, leśne, piaszczyste, skalne, zaśnieżone, górzyste, do tego liczna rzeki, jeziora, stawy, wodospady… Oczywiście nie zabraknie również dostępnych do zwiedzenia i wykonywania na ich terenie danych misji rozmaitych zamków czy wiejskich domostw.

Skoro mówimy o utworze z gatunku Japanese role-playing game, to kluczową kwestią pozostaje system walki. Autorzy remake’u musieli mieć na szczególnej uwadze ten aspekt gry i także zadbać o pożądane ze strony użytkowników udoskonalenie. Po wyborze jednego z sześciu bohaterów, który będzie naszym protagonistą, czeka na nas wiele w mniejszym lub większym stopniu wymagających pojedynków. W najnowszym wydaniu gry jeszcze bardziej zdynamizowanych, płynniejszych i przede wszystkim z większą porcją porywających efektów specjalnych.

Zaletą remake’u ma być także to, że twórcy popracowali nad sztuczną inteligencją i postaci sterowane przez komputer mają się zachowywać bardziej naturalnie i częściej oraz bardziej przekonująco wykazywać zdolności myślenia.

O warstwie audialnej już napomknąłem, zatem warto uściślić, że muzykę do Trials of Mana skomponował Hiroki Kikuta, a grę cechować będzie obecność pełnego voice-actingu, dostępnego zarówno w oryginalnej, japońskiej wersji, jak i po angielsku. Biorąc pod uwagę, że za sprawą świetnej oprawy wizualnej poczujemy niepowtarzalny klimat kultury anime, to tym większa radość, że dorzucimy do tego rodzimy dubbing. Choć optujący za słuchaniem języka Beatlesów na pewno również się znajdą.

Rozczarowani mogą być natomiast użytkownicy, którzy oczami wyobraźni umilają sobie czas, korzystając z trybu gry wieloosobowej. Niestety, ale co-op zabraknie i do zmagań z komputerowymi przeciwnikami będziemy mogli przystąpić wyłącznie w pojedynkę.

Trials of Mana – wymagania sprzętowe

W Trials of Mana zagrają nie tylko użytkownicy konsol, lecz także PC. Przydatne wobec tego powinny być dla nich poniższe informacje dotyczące wymagań sprzętowych.

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows® 8.1 / 10 64-bit
 • Procesor: AMD A-Series 2.5GHz / Intel® Core™ i3 2.5GHz
 • Pamięć: 4 GB RAM
 • Karta graficzna: AMD Radeon™ RX 460 / NVIDIA® GeForce® GTX 760
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 20 GB dostępnej przestrzeni
 • Dodatkowe uwagi: 60 FPS @ 1280×720

wymagania sprzętowe trials of mana nie będą zbyt wysokie

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows® 8.1 / 10 64-bit
 • Procesor: AMD Ryzen™ 3 1200 / Intel® Core™ i5 2.5GHz
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: AMD Radeon™ RX 470 / NVIDIA® GeForce® GTX 1050 Ti
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 20 GB dostępnej przestrzeni
 • Dodatkowe uwagi: 60 FPS @ 1920×1080

Trials of Mana – cena za grę, wydania specjalne

W oficjalnym sklepie należącym do platformy Steam obecna cena za Trials of Mana w wersji na PC wynosi 199 złotych. Jest to kwota dotycząca zakupu w przedsprzedaży. Ceny w wydaniu na Nintendo Switch oraz PlayStation 4 wahają się od ok. 170 do 190 złotych – w zależności od serwisu, na którym trwa sprzedaż.

grafika trials of mana jest estetyczna

Na ten moment niestety brakuje informacji o potencjalnych wydaniach specjalnych. Takowe na pewno pojawią się na rynku japońskim i w sieci możemy znaleźć kadry zapowiadające wypuszczenie na rynek wyjątkowych boksów z całą masą dodatków wewnątrz. Wydaje się jednak, że w naszym kraju będziemy musieli zadowolić się standardowym wydaniem gry.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments