Nowy projekt Ministerstwa Kultury: ulgi dla twórców gier patriotycznych?

Stanisław Odoj Aktualności o grach Publikacja: 9.07.2019, 11:07 Aktualizacja: 9.07.2020, 11:09
W jaki sposób Ministerstwo Kultury chce wspierać polskich twórców gier? Czekamy na wyniki pracy nad ustawą. Czy przy obecnych założeniach takie wsparcie producentów ma sens?
60 milionów za prawa do wiedźmina
49 Udostępnień

Projekt na razie utknął na etapie opiniowania

Proponowana ustawa zakłada wsparcie produkcji polskich gier komputerowych przez ulgi podatkowe. Jego autorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trwają prace analityczno-legislacyjne w związku ze zgłoszonymi w toku uzgodnień międzyresortowych merytorycznymi uwagami. Przedłożenie projektu ustawy na Komitet Stały Rady Ministrów zaplanowane jest na czwarty kwartał, natomiast wejście w życie planowane jest na początek 2020 r. — informuje Anna Bocian, rzecznik MKiDN.

Prace nad ustawą spowolniły ze względu na zmiany personalne w Ministerstwie. Maciej Dydo, główny opiekun ustawy niedawno stracił pracę. Oprócz tego projektowi sprzeciwić miało się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jego zdaniem ustawa, jak można sobie wyobrazić, mogłaby doprowadzić do szeregu nadużyć. Wciskane na siłę z chęci zysku elementy patriotyczne nie będą stanowić wartości dodatniej dla żadnej gry komputerowej.

W roku 2017 rodzimy rynek gier wideo pod względem wartości zajmował 23 miejsce na świecie i 7 miejsce w Europie, generując 0,10 proc. polskiego PKB, podczas gdy w przodujących pod tym względem krajach, takich jak np. Japonia, Korea Południowa, Chiny czy Ukraina, wartość ta była nawet 2-3 razy większa.

– tłumaczy w nieco staroświeckim stylu Ministerstwo.

Na jaką ulgę mogą liczyć producenci i co to jest gra kulturowa?

Dla polskich producentów gier istnieją już ulgi podatkowe na Research and Developement i IP BOX, czyli niższe podatki za dochody osiągane z własności intelektualnej. Wielu z producentów nie może na nie jednak liczyć.

Pierwsze konsultacje do projektu były przeprowadzane już jesienią 2018 roku. Ulga podatkowa ma polegać na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania PIT/CIT do 100 proc. ustawowo określonych kosztów.

To, czy dana gra jest “kulturowa” będzie oceniało samo Ministerstwo Kultury przez “test kulturowy”, którego wariant jest już stosowany we Francji i Wielkiej Brytanii. W ocenie mają być brane pod uwagę m.in.: miejsce akcji, bohaterowie, obecność polskiego dziedzictwa kulturowego, produkcja gry na terytorium Polski, zatrudnienie przy produkcji obywateli bądź rezydentów Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nacisk na narrację i dialogi.

Prace nad projektem można śledzić tu: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12316950

Źródło: https://www.pb.pl/ulga-dla-gier-ma-wyjsc-z-zamrazarki-965308

 

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments