Nowy projekt Ministerstwa Kultury: ulgi dla twórców gier patriotycznych?

Stanisław Odoj Aktualności o grach Publikacja: 9.07.2019, 11:07 Aktualizacja: 9.07.2019, 11:09
W jaki sposób Ministerstwo Kultury chce wspierać polskich twórców gier? Czekamy na wyniki pracy nad ustawą. Czy przy obecnych założeniach takie wsparcie producentów ma sens?
60 milionów za prawa do wiedźmina
0 Udostępnień

Projekt na razie utknął na etapie opiniowania

Proponowana ustawa zakłada wsparcie produkcji polskich gier komputerowych przez ulgi podatkowe. Jego autorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trwają prace analityczno-legislacyjne w związku ze zgłoszonymi w toku uzgodnień międzyresortowych merytorycznymi uwagami. Przedłożenie projektu ustawy na Komitet Stały Rady Ministrów zaplanowane jest na czwarty kwartał, natomiast wejście w życie planowane jest na początek 2020 r. — informuje Anna Bocian, rzecznik MKiDN.

Prace nad ustawą spowolniły ze względu na zmiany personalne w Ministerstwie. Maciej Dydo, główny opiekun ustawy niedawno stracił pracę. Oprócz tego projektowi sprzeciwić miało się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jego zdaniem ustawa, jak można sobie wyobrazić, mogłaby doprowadzić do szeregu nadużyć. Wciskane na siłę z chęci zysku elementy patriotyczne nie będą stanowić wartości dodatniej dla żadnej gry komputerowej.

W roku 2017 rodzimy rynek gier wideo pod względem wartości zajmował 23 miejsce na świecie i 7 miejsce w Europie, generując 0,10 proc. polskiego PKB, podczas gdy w przodujących pod tym względem krajach, takich jak np. Japonia, Korea Południowa, Chiny czy Ukraina, wartość ta była nawet 2-3 razy większa.

– tłumaczy w nieco staroświeckim stylu Ministerstwo.

Na jaką ulgę mogą liczyć producenci i co to jest gra kulturowa?

Dla polskich producentów gier istnieją już ulgi podatkowe na Research and Developement i IP BOX, czyli niższe podatki za dochody osiągane z własności intelektualnej. Wielu z producentów nie może na nie jednak liczyć.

Pierwsze konsultacje do projektu były przeprowadzane już jesienią 2018 roku. Ulga podatkowa ma polegać na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania PIT/CIT do 100 proc. ustawowo określonych kosztów.

To, czy dana gra jest “kulturowa” będzie oceniało samo Ministerstwo Kultury przez “test kulturowy”, którego wariant jest już stosowany we Francji i Wielkiej Brytanii. W ocenie mają być brane pod uwagę m.in.: miejsce akcji, bohaterowie, obecność polskiego dziedzictwa kulturowego, produkcja gry na terytorium Polski, zatrudnienie przy produkcji obywateli bądź rezydentów Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nacisk na narrację i dialogi.

Prace nad projektem można śledzić tu: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12316950

Źródło: https://www.pb.pl/ulga-dla-gier-ma-wyjsc-z-zamrazarki-965308

 

Zobacz także:
Aktualizacja w The Sims 4. Co EA zmieni tym razem?
Aktualności o grach, 16 Lip 2019
Tropico 6 na konsole z nową datą premiery
Premiery i zapowiedzi, 16 Lip 2019
Książka Cyberpunk 2077 już w przedsprzedaży
Aktualności o grach, 16 Lip 2019

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o