Valve nie wspomoże Apple’a w starciu z Epic Games. Konflikt potrwa dłużej

Bartosz Witoszka Aktualności o grach Publikacja: 22.02.2021, 13:05 Aktualizacja: 22.02.2022, 13:05
Batalia między Epic Games a Apple prędko się nie skończy, a niedawno pojawił się ciekawy aspekt w tej sprawie. Otóż okazuje się, że druga z tych firm próbowała w listopadzie zeszłego roku namówić Valve do włączenia się w konflikt poprzez udostępnienie części danych odnośnie do funkcjonowania Steama. Gabe Newell, prezes Valve, nie zgodził się jednak ze względu na możliwość naruszania umów z wydawcami gier.
0 Udostępnień

Apple szuka sojuszników

Pod koniec zeszłego tygodnia wspominaliśmy o skardze Epic Games na Apple’a do Komisji Europejskiej z związku z prowadzeniem sporu między dwiema korporacjami, który z pewnością potrwa jeszcze przez dłuższą chwilę. W międzyczasie obie firmy szukają sojuszników, gdzie tylko mogą – przykładowo Epic Games wspiera Spotify, a jak niedawno się okazało, Apple próbowało przekonać do współpracy Valve, o czym dowiedzieliśmy się dzięki dokumentowi złożonemu do kalifornijskiego sądu (via PC Gamer).

Jako że Steam to największy konkurent Epic Games Store’a na rynku dystrybucji cyfrowej na komputerach osobistych, Apple sądziło, że Valve przystanie na warunki współpracy. Z drugiej strony ciężko powiedzieć, czy w tak prezentowanym układzie, firma Gabe’a Newella faktycznie coś by na tym zyskała – Apple „poprosiło” o udostępnienie danych dotyczących sprzedaży gier na Steamie (chodziło o liczbę kopii, jaka trafiła do graczy oraz przychody z mikrotransakcji). Wśród dokumentów miały się również znajdować informacje o funkcjonowaniu Steama, czyli wszystkie niejawne dane, które zdradzałyby to, jak dobrze Valve radzi sobie w kwestii dystrybucji cyfrowej.

fortnite

Prośba okazała się niezbyt skromna

Z dokumentu wynika, że ów prośba była wystosowana po raz pierwszy w listopadzie zeszłego roku, a od tamtego czasu Valve zdecydowało się na przekazanie tylko części informacji. Problemem okazała się jednak nie sama tajność danych, a kłopoty z ich zgromadzeniem – dla firmy Gabe’a Newella wiązałoby się to ze znacznym obciążeniem finansowym, czego Apple nie miało zamiaru zrekompensować.

Innym ciekawym aspektem sprawy było to, że kalifornijski gigant „poprosił” o dostęp do spisu wszystkich gier na Steamie oraz cen, w jakich były one dostępne w poszczególnych okresach. Jak można się łatwo domyślić, warunek ten został odrzucony, więc ostatecznie zawężono liczbę gier do 436 pozycji, ale i to okazało się zbyt dużym przekroczeniem granicy dla Valve.

Firma zauważa również, że część z tych danych naruszałaby postanowienia z wydawcami i deweloperami gier, a także poddaje w wątpliwość, czy ów informacje faktycznie byłyby użyteczne w sporze – pamiętajmy, że Fortnite nigdy nie był dostępny na Steamie, a działania Valve ograniczają się jedynie do sprzedaży gier na pecetach.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments