Voyeur. Tom I i II [RECENZJA]
Kto choć raz nie miał Playboya w ręce, niechaj rzuci kamień
W latach 80. Playboy był najpopularniejszą gazetą erotyczną dla mężczyzn, jednocześnie stając się ikoną popkultury amerykańskiej niczym Coca-Cola. Dla ludzi mieszkających za żelazną kurtyną, ów czasopismo oraz napój były jak mistyczne artefakty. Poza pięknymi kobietami na okładkach, w środku Playboya można było podziwiać między innymi czterostronicowe komiksy Horacio Altuny. Wszystkiego jego kobiety były piękne i spragnione rozkoszy, ale jednocześnie bliskie i ciepłe.
Bliżej im było, do seksownej sąsiadki z naprzeciwka, o której fantazjują mężczyźni, niż do idealnych modelek. Nie były one zwykłymi biernymi paniami domu, lecz same bardzo chętnie, aktywnie przejmowały inicjatywę, czerpiąc z tego niewyobrażalną przyjemność.
Bo z okazji należy korzystać
Kreska autora przypomina akwarelowe obrazy. Kadry są tak realistyczne, że chłoniemy je z nieskrywaną przyjemnością. Nie mówię tylko o boskich i wyzwolonych seksualnie kobietach (choć ten element dominuje), ale także o malowniczych krajobrazach, w których nierzadko rozgrywa się akcja opowiadań. Ale geniusz naszego autora to nie tylko rysunki. Humor ukazany w komiksie jest zgoła odmienny od tego, który mieliśmy okazję doświadczyć w „Cicca Dum Dum”.
W Voyeur nie ma miejsca na gejzer z nasienia King Konga wynoszący naszą bohaterkę w powietrze. Żarty są eleganckie i na poziomie, a naprawdę potrafią rozbawić. Jednym z moich ulubionych opowiadań jest „Żona prezydenta” – która pokazuje nam, że nieważne, jakiej opcji politycznej będziemy – wszyscy mamy te same potrzeby. Właściwie oba tomy opowiadań traktuję jako jedno duże dzieło, ukazujące geniusz twórcy.
Voyeur. Tom I i II – Podsumowanie recenzji
Horacio Altuna to klasyk erotycznych opowieści obrazkowych. Jeżeli dotychczas nie mieliście okazji zapoznać się z jego twórczością – to nie czekajcie ani chwili dłużej. Co do samego wydania, w Polsce antologia ta ukazała się pod szyldem Planety Komiksów. Twarda oprawa i duży format powodują, że prędzej przeczytamy go przy dobrej szklance wytrawnego trunku, niż w kąpieli.
Dziękuję Planecie Komiksów za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.
Szczegóły techniczne komiksu
Scenariusz i rysunki: Horacio Altuna
Tłumaczenie: Jakub Jankowki
Ilość stron: 120
Wymiary: 235×310 mm
Oprawa: twarda, szyto-klejona, folia mat+lakier
Druk: kolorowy
Papier: Arctic silk 130g
ISBN (wariant A): 978-83-952525-7-0
Wydanie I, maj 2019
Tom I i II