30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi [NASZ PATRONAT]

Michał Małysa Komiksy Publikacja: 4.09.2019, 18:00 Aktualizacja: 4.09.2019, 18:00
Już pod koniec września odbędzie się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w świecie komiksów - Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Zagrano.pl objęło patronat medialny nad tą imprezą. Sprawdźcie, czego spodziewać się na festiwalu!
2 Udostępnień

Najważniejsze informacje o 30. edycji Festiwalu Komiksu i Gier

Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier odbędzie się w nowej lokalizacji, w hali Expo-Łódź, przy alei Politechniki 4 w Łodzi, w dniach 27-29 września. Wśród gości pojawią się między innymi John Higgins, John Layman, Cyril Pedrosa, Grażyna i Zbigniew Kasprzak oraz Grzegorz Rosiński.

Łącznie w programie znajdzie się ponad 100 artystów z Polski i zagranicy, strefa autografów, warsztaty, turnieje, dyskusje, prelekcje i konkursy. Organizatorzy zadbali także o szereg jubileuszowych niespodzianek. –To będzie prawdziwe święto komiksu na europejską skalę! –mówi Adam Radoń, dyrektor festiwalu.

Festiwal zostanie zainaugurowany w piątek 27 września w EC1 Łódź uroczystym otwarciem wystaw.

Co się będzie działo?

Festiwal rozpocznie wernisaż międzynarodowej wystawy DC Comics, przygotowanej przez DC Entertainment, Warner Bros. Consumer Products oraz Art Ludique – Le Muséei EC1 Łódź. Odwiedzający zobaczą oryginalne rysunki przedstawiające superbohaterów i superzłoczyńców ze stajni DC, jak też kultowe sceny komiksowe stworzone przez takich cenionych artystów, jak Jim Lee, Bob Kane, Neal Adams, Frank Miller czy Alex Ross.

Zostaną także zaprezentowane oryginalne kostiumy z popularnych filmów DC, m.in. słynna peleryna Christophera Reeve’a z produkcji o Supermanie czy ikoniczny już kostium Wonder Woman noszony w latach 70. przez Lyndę Carter. Kostiumy i rekwizyty z najnowszych filmów w reżyserii Zacka Snydera, Tima Burtona, Joela Schumachera i Christophera Nolana znajdą się obok tych pochodzących z najnowszego filmu Wonder Woman. Ekspozycja odwiedziła dotychczas Paryż, Londyn i Abu Dhabi. Historyczne wnętrze Hali Maszyn w budynku dawnej elektrowni EC1 to jedno z kluczowych miejsc podczas europejskiej trasy wystawy, którą będzie można oglądać aż do 2.02.2020. Podczas samego Festiwalu w EC1 towarzyszyć będą jej wydarzenia okolicznościowe:

  • Projekt polscy artyści rysują bohaterów DC Comics,
  • 80-te urodziny Batmana,
  • From Lisbon with Love – A brief visit to The Lisbon Studio past and present / Pozdrowienia z Lizbony. Wizyta w The Lisbon Studio kiedyś i dziś,
  • 100 kadrów na 100 lat komiksu polskiego,
  • 60 lat Smerfów,
  • Tymczasem w innym miejscu,
  • Wystawa konkursowa,
  • Wystawa konkursu dziecięcego,
  • Gry komputerowe, komiks i ilustracja 2,
  • Steam Rift / Parowe Szczeliny.

Koto spotkamy na Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi?

Festiwalowa publiczność spotkać będzie mogła gwiazdy polskiego i światowego komiksu. Wśród nich znajdzie się światowej sławy polski artysta Grzegorz Rosiński – rysownik między innymi kultowej serii komiksowej o przygodach Thorgala czy albumów Szninkiel i Zemsta Hrabiego Skarbka, Zbigniew Kasprzak, znany z serii Yans, Podróżnicy czy Halloween Blues, którego najnowszym dziełem, wydanym równocześnie w Belgii i Polsce w 2019 roku, jest rozgrywający się w czasach wojny 30-letniej Bez twarzy.

Na Festiwalu zobaczymy także Grażynę Kasprzak (pseudonim Graza), autorkę kilkudziesięciu projektów scenografii i kostiumów do spektakli teatralnych, operowych i baletowych oraz Katarzynę Niemczyk –polską rysowniczkę rysującą dla wydawnictwa Marvel serię Mockingbird, dotąd niewydaną w Polsce, mającą premierę swoich komiksów na tegorocznym festiwalu.

Z gwiazd zagranicznych warto wymienić Johna Higginsa, kolorystę kultowych Strażników i Batman: Zabójczy żart do scenariuszy Alana Moore’a i rysownika komiksów takich komiksów jak Sędzia Dredd i Szok przyszłości, Johna Laymana, scenarzystęChew, Wiecznego Batmana, Detective Comics, Predator vs. Judge Dredd vs. Aliens, Micka McMahona, rysownika Sędzia Dredd: Kompletne akta orazSlaine, czy Cyrila Pedrosę, rysownika Trzech cieni, Równonocy, Portugalii, Złoty wiek. Do Łodzi zawita także reprezentacja The Lisbon Studio: Marta Teives (Powroty), Nuno Saraiva (A wszystko to fado!), Ricarda Cabral i João Tercio.

Pierwszy raz wybierasz się na Festiwal? Poznaj te informacje!

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier to największa tego typu impreza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W 2018 roku festiwal odwiedziło ponad 20 tys. uczestników. W 2009 roku formuła festiwalu została poszerzona o strefę gier elektronicznych, na której odbywają się turnieje, prezentacje gier i sprzętu czy premiery nowych tytułów.

Po raz kolejny festiwal stawia na wolne granie dla publiczności w takie gry, jak Fortnite, League of Legends, Gwint, Wiedźmin 3, Super Mario Maker2 oraz The Legend of Zelda: Link’s Awekening, a także gry retro i VR.Od wielu lat podczas Festiwalu spotykają się także miłośnicy gier planszowych, RPG, bitewnych i karcianych. Festiwal odbywa się w Łodzi od 1991 roku, a jego organizatorami są „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur”. Bilety w cenie od 10 do 40 zł można zakupić na stronie https://bilety.ec1lodz.pl lub bezpośrednio na miejscu w trakcie Festiwalu.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ada04
ada04
4 lat temu
Ocena :
     

nie mogę się doczekać! tym bardziej, że sklep Cute-as-hell ma mieć swoje stoisko 😀