Ranking sprzedaży komiksów Egmont Polska. TOP200 ostatniej dekady

Radosław Dąbrowski Komiksy Publikacja: 29.10.2020, 9:47 Aktualizacja: 29.10.2021, 11:19
Trwająca jeszcze dekada powoli dobiega końca i różne przedsiębiorstwa oraz firmy już zaczęły, albo dopiero zaczną, opracowywać rozmaite rankingi i zestawienia podsumowujące minione dziesięć lat. Pierwsze własne opublikował Egmont. Wydawnictwo postanowiło pokazać, które z ich komiksów sprzedawały się najlepiej w latach 2011-2010.
0 Udostępnień

Trzech króli polskiego rynku

Przygotowane zestawienie Egmontu obejmuje lata dobiegającej końca dekady, czyli 2011-2020. Co kluczowe – wydania tych samych komiksów zostały zsumowane i postanowiono nie wprowadzać rozróżnienia na wznowienia, edycje specjalne czy miękką lub twardą oprawę. Liczy się po prostu zainteresowanie danym tytułem.

W rankingu znalazło się aż dwieście pozycji, z których można wyodrębnić trzy marki wyraźnie dominujące nad resztą stawki. Kajko i Kokosz, Thorgal oraz Asteriks to absolutni triumfatorzy. Pierwsze miejsce zajęła Szkoła latania, ale to tylko jedna z wielu wyróżnionych w zestawieniu opowieści z udziałem słowiańskich wojów. Z zainaugurowanej na początku lat 70. serii komiksów autorstwa Janusza Christy aż dziewięć tytułów znajduje się w pierwszej dziesiątce. Łącznie w obrębie całej listy znajdziemy ich 23 – wszystkie są w czołowej setce.

Drugim dominatorem jest Thorgal. Tytułowy wiking stworzony przez rysownika Grzegorza Rosińskiego oraz scenarzystę Jeana Van Hamme po raz pierwszy pojawia się na 11. miejscu z 34. tomem Kah-Aniel. Łącznie wszystkich Thorgali jest 57, zatem zdecydowanie więcej niż przygód Kajka i Kokosza, niemniej bohaterowie Christy absolutnie pochłonęli pierwszą dziesiątkę i zasługują na nieco większe wyróżnienie.

Wyjątkowy tercet domyka Asteriks. Francuska seria komiksowa zainaugurowana przez René Goscinny’ego i Alberta Uderzo skradła jedno miejsce w czołówce (5. miejsce Przygód Gala Asteriksa), ponadto zajmując 38 miejsc.

Jakie tytuły jeszcze pojawiają się w zestawieniu? Jest przykładowo recenzowany przeze mnie legendarny Batman – Zabójczy żart (59. miejsce), sympatyczni bohaterowie Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Tytus, Romek i A’tomek (57.) czy pierwszy tom antologii rodzimego magazynu komiksowego Relax (87.). Fanów Kaczogrodu ucieszy obecność Życia i czasów Sknerusa McKwacza (111.), talentu Alana Moore’a natomiast arcydzieło V jak vendetta (123.).

Z kompletnym zestawieniem TOP200 Egmont Polska zapoznacie się tutaj.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments