Alchemia w Minecraft. Jak zrobić mikstury? Poznaj receptury i składniki

Michał Wieczorek Poradniki do gier Publikacja: 12.05.2020, 10:44 Aktualizacja: 20.05.2021, 10:46
Mikstury w Minecraft znacznie urozmaiciły rozgrywkę, kiedy zostały wprowadzone do świata gry w patchu 1.0. W dzisiejszym artykule opiszę w całości zagadnienie mikstur w największej produkcji szwedzkiego studia Mojang, która obowiązuje na wersji Java Edition od aktualizacji 1.3 do 1.5. Jak działa alchemia w Minecraft i przy pomocy jakich receptur stworzymy najcenniejsze mikstury?
siedziba alchemika w Minecraft
0 Udostępnień

W artykule na temat alchemii w Minecraft poruszamy następujące tematy:

Czego będziesz potrzebował do zostania alchemikiem?

Alchemia w Minecraft to etap, który możemy osiągnąć w zasadzie dopiero po odwiedzeniu Netheru. I wcale nie potrzeba do tego magicznego moda Thaumcraft! Do rozpoczęcia zabawy będziemy potrzebowali stworzyć statyw alchemiczny, do którego wytworzenia konieczna jest płomienna różdżka – tę pozyskujemy z Blaze’ów, które spotkamy w piekielnych twierdzach.

Przysiądźmy trochę dłużej przy farmieniu płomiennych różdżek, ponieważ będziemy z nich wytwarzać później płomienny proszek będący paliwem zasilającym nasz statyw alchemiczny. Jedna sztuka proszku wystarczy na przetworzenie 20 butelek w przypadku jednego stanowiska alchemika.

Protip: statyw alchemiczny możemy również zdobyć poprzez okradnięcie chaty wiedźmy, którą możemy odnaleźć na bagnach. Sama wiedźma jest mobem, która dropi wiele alchemicznych składników.

Bez szklanych butelek nie będziemy w stanie stworzyć mikstur. Na szczęście ich crafting jest bardzo prosty. Potrzebujemy jedynie trzech bloków szkła, które ustawiamy w work benchu dokładnie tak samo, jak tworząc wiaderko. W zasięgu naszego statywu alchemicznego powinniśmy mieć dostęp do stałego źródła wody. Odradzam napełnianie kociołka wodą, ponieważ mija się to z celem, gdyż poziom wody w kociołku będzie spadał przy każdym napełnieniu butelki.

Będąc w Netherze, zaopatrzmy się również w spore ilości netherowych brodawek, łez ghasta i magmowego kremu oraz jasnopył. W normalnym świecie natomiast zgromadźmy redstone, proch, oczy pająka, cukier, marchewki, złoto, rozdymki, tarczki z żółwi, błony fantomów i królicze nóżki.

Oto podstawowe receptury mikstur w Minecraft

Aby stworzyć mikstury w Minecraft, będziemy musieli w pierwszej kolejności stworzyć wywary będące podstawą, z której stworzymy kolejne mikstury. Przy użyciu butelek z wodą, odpowiednich składników oraz paliwa w postaci płomiennego proszku stworzymy następujące przedmioty:

 • Klarowna mikstura = butelka wody + netherowa brodawka
 • Mdła mikstura = butelka wody + redstone/oko czerwonego kamienia/błyszczący arbuz/płomienny proszek/cukier
 • Gęsta mikstura = butelka wody + jasnopył
 • Mikstura słabości = butelka wody + sfermentowane oko pająka

Jakie kombinacje składników dadzą konkretne efekty?

Jeżeli utworzyliśmy już mikstury z akapitu powyżej, będziemy w stanie stworzyć nasze pierwsze mikstury dające buffy i debuffy. Na pierwszy front weźmy kombinacje z Klarowną miksturą:

 • Mikstura szybkości = klarowna mikstura + cukier
 • Mikstura skoku = klarowna mikstura + królicza łapka
 • Mikstura spowolnienia = mikstura szybkości/mikstura skoku + sfermentowane oko pająka
 • Mikstura siły = klarowna mikstura + płomienny proszek
 • Mikstura leczenia = klarowna mikstura + plasterek lśniącego arbuza
 • Mikstura zatrucia = klarowna mikstura + oko pająka
 • Mikstura krzywdy = mikstura leczenia/mikstura zatrucia + sfermentowane oko pająka
 • Mikstura regeneracji = klarowna mikstura + łza Ghasta

alchemia w Minecraft to jedna z najcenniejszych dziedzin

 • Mikstura ognioodoporności = klarowna mikstura + magmowy krem
 • Mikstura oddychania pod wodą = klarowna mikstura + rozdymka
 • Mikstura noktowizji = klarowna mikstura = złota marchewka
 • Mikstura niewidzialności = mikstura noktowizji + sfermentowane oko pająka
 • Mikstura żółwiego mistrza = klarowna mikstura + żółwia skorupa
 • Mikstura powolnego opadania = klarowna mikstura + błona fantoma

Przy użyciu mdłej lub gęstej mikstury ze sfermentowanym okiem pająka utworzymy natomiast miksturę słabości, która zmniejsza zadawane obrażenia o całe dwa serduszka. Instrukcje utworzenia wyglądają następująco:

 • Mikstura słabości = mdła mikstura/gęsta mikstura/butelka z wodą + sfermentowane oko pająka

Można zadać sobie pytanie: dlaczego z tak wielu przedmiotów jesteśmy w stanie stworzyć miksturę słabości? Teorie są dwie. Pierwsza z nich, to zmuszenie graczy do wyszukania poradnika alchemii w Minecraft. Istnieje spora szansa, że przy próbie tworzeniu mikstur na ślepo stworzymy właśnie miksturę słabości. Druga natomiast twierdzi, że mikstura słabości ma pomóc graczom w walce z mobami, których mogą otruć przy pomocy tego potiona.

Jak wydłużyć efekt trwania naszej mikstury lub sprawić, by była silniejsza?

Co zrobić, jeżeli długość trwania mikstury lub siła jej efektu nas nie satysfakcjonują? Wystarczy, że do gotowej już mikstury w statywie alchemicznym dodamy jasnopył lub redstone. Ważne! Mikstury natychmiastowego efektu nie wydłużymy przy pomocy redstone’a. Podobnie jest w przypadku mikstur, których efektów nie da się po prostu wzmocnić przy użyciu jasnopyłu. Instrukcje wyglądają tak:

 • Mikstura z wydłużonym działaniem = dowolna mikstura podlegająca przedłużeniu efektu + redstone
 • Mikstura ze wzmocnionym efektem działania = dowolna mikstura podlegająca wzmocnieniu efektu działania + jasnopył

Co jeszcze warto wiedzieć o miksturach w Minecraft?

Wiesz już jak stworzyć każdą miksturę w Minecraft! Mimo to warto poznać jeszcze parę faktów na temat tego, co możemy zrobić z miksturami. Zapoznaj się z nimi:

 • Alchemia, w przeciwieństwie do chociażby robienia ogniska w Minecraft, jest wyższym poziomem wtajemniczenia. Zanim się za nią zabierzemy, warto dobrze opanować podstawy.
 • Potrzebę utworzenia laboratorium alchemicznego warto brać pod uwagę już wtedy, gdy budujemy nasz pierwszy dom w Minecraft.
 • Możemy utworzyć miotane mikstury poprzez dodanie do nich prochu podczas warzenia w statywie alchemicznym.
 • Minecraft oferuje stworzenie również tak zwanych trwałych miotanych mikstur. Po wyrzuceniu takowej z ręki utworzymy niewielki obszar dający przez określony czas buff lub debuff, który był zawarty w potionie.
 • Przy pomocy 8 strzał i trwałej miotanej mikstury utworzymy strzały, które będą nakładały po trafieniu w cel efekt potionu. Całość wystarczy przetworzyć w crafting table.
 • Wypicie mleka spowoduje, że wszelkie efekty nałożone na gracza zostaną usunięte. Podobnie działa również miód pitny, jednakże usuwa on tylko i wyłącznie efekt trucizny.

To już wszystko, co potrzebujesz wiedzieć na temat alchemii. Mam nadzieję, że artykuł ten pomoże wielu graczom tej gry, a wielbicielom wybuchów polecamy także nasz poradnik dotyczący fajerwerków w Minecraft. Ich efekty są głównie wizualne, ale to także pewien rodzaj magii!


W naszych poradnikach gry Minecraft opisywaliśmy już:

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sandra
Sandra
3 lat temu
Ocena :
     

Wow dzięki temu będe umieć robić mikstury oraz lampy.!!.

Adam
Adam
3 lat temu

Siemka bardzo mi ta strona pomogła i dzięki tej stronce moge prankować kolegów i mieć vilagerów w swojej kopule daje 5 gwiazdek.

Dziena
Dziena
2 lat temu
Ocena :
     

Dzięki teraz moge robić mikstury

michał
michał
1 rok temu
Ocena :
     

super strona dzięki niej nauczyłem się alchemii i prankuję kolegów i brata