Dom w Minecraft. Z czego zbudować i jak zaprojektować?

Michał Wieczorek Poradniki do gier Publikacja: 11.05.2020, 10:26 Aktualizacja: 7.12.2021, 15:29
Jesteś początkującym graczem? A może grasz już dość długo, ale twoje domy w Minecraft przypominają sześcienne bryły? Brakuje ci inspiracji? Napotykasz problemy podczas budowy bazy? Ten artykuł jest dla ciebie! Oto przydatne metody, dzięki którym zbudujesz najlepszy dom w Minecraft. Jak go zaprojektować i z czego zbudować?
jak budować i projektować domy w minecraft?
0 Udostępnień

Artykuł na temat budowania domu w Minecraft porusza następujące temat:

 • POMYSŁY
 • BUDOWA
 • TRICKI

Skąd czerpać pomysły?

Dom w Minecraft bez pomysłu nie powstanie. Dobrze jest wziąć skądś inspiracje. Niejednokrotnie brałem je z internetu po prostu przeglądając z nudów YouTube. Internet skrywa także inne przydatne przy budowie zakątki. Osobiście rekomenduję planetminecraft.com, o którym wspominaliśmy już przy okazji poradnika o wgrywaniu skinów.

To ogromny zbiór świetnych budowli, które mogą nam posłużyć jako mała ściąga designów naszych domów. Rekomenduję także szukać pomysłów w prawdziwym świecie. Możliwe, że nasza prywatna okolica skrywa dobre designy i po zwykłym spacerze stworzymy w głowie projekt naszego domu w Minecraft.

Jak dobrze rozplanować budowę?

Budowanie domu w Minecraft na ślepo nie ma większego sensu. Skończy się na tym, że zbudujemy coś bez ładu i składu, przy czym nawet lepianka z ziemi nie będzie wiele gorsza. Osobiście przez lata zabawy z największym tytułem Mojangu wypracowałem pewien schemat budowy domu w Minecraft, który powinien sprawdzić się i w przypadku graczy początkujących, i bardziej zaawansowanych.

 • Stwórz nowy świat. Jeżeli znasz odpowiadający ci seed, użyj go.
 • Jeżeli wybraliśmy losowy seed, szukamy odpowiedniego miejsca na nasz dom.
 • Rozważ, ile pomieszczeń będziesz potrzebować.
 • Zacznij kopać fundamenty tak, aby powstał wstępny zarys pomieszczeń.
 • Wybuduj małą bazę obok, której bez problemu pozbędziesz się po zakończeniu budowy. To miejsce będzie służyło za schronienie, ale także za magazyn i miejsce do obrabiania materiałów.
 • Zacznij gromadzić wszelkie surowce. Skup się najpierw na minerałach, ponieważ będą one potrzebne do wykonywania narzędzi lub do wyrabiania potrzebnych przedmiotów.
 • Mając już odpowiednią ilość surowców, zacznij szukać materiałów, których użyjesz do budowy domu. Dobrze zapoznaj się z listą bloków dostępnych w grze. Możesz to zrobić dzięki trybowi Creative lub zaglądając np. na tę stronę.
 • Rozpocznij budowę od parteru, następnie stwórz piwnicę, a na koniec pozostaw ewentualne dodatkowe piętra.
 • Jeżeli zabraknie ci materiałów, uzupełnij ich na zapas. Nigdy nie wiesz, czy nie przydadzą ci się jeszcze do czegoś dodatkowego, co wymyślisz podczas budowy. Zawsze też mogą się przydać w przyszłości do kolejnych projektów.

Te triki mogą wam się przydać

Na koniec pozostawiam kilka cennych rad, które mogą się przydać przy budowie naszego domu w Minecraft:

 • Jeżeli twój dom składa się z prostych brył geometrycznych, bardzo łatwo obliczysz ilość potrzebnych surowców potrzebnych do budowy. Pozwoli ci to zaoszczędzić sporo czasu.
 • Nie bój się eksperymentować. Wyobraźnia to klucz, dzięki któremu stworzysz coś nowego. Staraj się czasem wykorzystać bloki niekoniecznie według ich głównego założenia. Bloki schodów nie zawsze muszą być schodami – użyj ich jako stół, półkę lub wygładź przy ich pomocy krawędzie budowli.
 • Korzystaj z dodatkowych pomocy przed budową domu. Wykorzystaj programy graficzne lub nawet ołówek i papier, by przed rozpoczęciem prac mieć już jakieś wyobrażenie o swoim przyszłym kanciastym domu.
 • Pamiętaj, że choć Minecraft jest złożony głównie z sześciennych bloków, nie oznacza to, że twoje budowle muszą być nimi także. Używaj innych kształtów, takich jak walce, stożki itd. Im większa będzie budowla, tym łatwiej będzie ci tworzyć wymyślniejsze kształty.
 • Planując mechanizmy wewnątrz budynku, uwzględnij ich wielkość i wymyśl jak je schowasz. Weź pod uwagę ich rozmiar i sprawdź, czy będzie się to pokrywało z zamysłem rozmiaru danego pomieszczenia.
 • Obierz na początku założenie długości i szerokości pomieszczeń. W wielu przypadkach będziesz potrzebować, by te długości składały się z parzystej lub nieparzystej ilości bloków.
 • Nie bój się sporych przestrzeni. Im większe pomieszczenia będą, tym więcej w nich zmieścisz i będziesz mieć więcej możliwości zagospodarowania lub ozdobienia danego pokoju. Niektóre z nich służyć będą ci za pracownię, której wymaga w Minecraft chociażby alchemia.
 • Zawsze planuj projekty tak, by dało się je łatwo rozszerzyć o nowe konstrukcje. Zawsze może przyjść ci pomysł do głowy, by rozbudować dom o kolejne budynki w okolicy.
 • Budowanie domu w grze studia Mojang to nierzadko kwestia miesięcy, a może nawet i lat. Zakończone dzieło warto celebrować z przytupem – w Minecraft idealnie posłużą do tego fajerwerki.

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi poziom architektury na waszych światach w Minecraft pójdzie do przodu. Posiadacie już jakieś niesamowite domy w tej grze?


W naszych poradnikach gry Minecraft opisywaliśmy już:

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
xccxzczx
xccxzczx
2 lat temu

super

miłosz
miłosz
2 lat temu
Ocena :
     

teraz juz wiem jak zbudowac dom w minecraft dzieki

Żaku
Żaku
2 lat temu
Ocena :
     

Kozacki poradnik! Na pewno skorzystam!

kasia
kasia
1 rok temu

jak można robić

ziemniak
ziemniak
1 rok temu
Ocena :
     

spoko