Rzepa w Animal Crossing: New Horizons [PORADNIK]
Z artykułu na temat rzepy w Animal Crossing: New Horizons dowiesz się:
Czemu Turnips to najcenniejszy zasób w Animal Crossing: New Horizons?
Ekonomia jest wpisana już w same założenia fabularne Animal Crossing: New Horizons. Wszystkie wykonywane przez nas czynności podporządkowane są bowiem jednemu z najistotniejszych celów gry – spłacie pożyczki na wzniesienie swojej chatki oraz zamieszkanie w obrębie wyspy dzierżawionej od firmy Nook Inc. Co więcej, w jednej z najpopularniejszych produkcji na Nintendo Switch działa system giełdowy, czyli stalk market (gra słowna z angielskim określeniem stock market).
Spekulacyjna natura tej instytucji w świecie gry sprawiła, że jeden z przedmiotów stał się szczególnie pożądanym surowcem. Co wpłynęło na fakt, że w Animal Crossing najlepszym sposobem na zarobek wirtualnej waluty Bells jest rzepa?
- Rzepa może być nabyta tylko w niedzielę, a ustalane indywidualnie dla każdego gracza ceny wahają się od 90 do 110 Bells.
- Jeżeli nie sprzedamy jej w ciągu jednego tygodnia, zgnije i stanie się bezużyteczna (nie licząc faktu, że zgniła rzepa ściągnie na naszą wyspę mrówki i muchy, dzięki czemu uzupełni się o nie nasza Critterpedia, czyli katalog złapanego przez nas robactwa i ryb).
- Rzepa w Animal Crossing nie jest przechowywana jak inne przedmioty. Musimy umieścić ją na gruncie naszej wyspy lub wybudować składzik.
- Skupujący rzepę Timmy i Tommy zmieniają jej cenę dwa razy dziennie, a cena skupu waha się od 15 do 650 Bells.
Czujecie to? Nie, to nie okazja. To pieniądze.
Gdzie handluje się rzepą? Udaj się do Daisy Mae
Rzepę kupić możemy tylko raz w tygodniu. Sprzedaje ją właścicielka Sow Joan’s Stalk Market, która pojawia się na naszej wyspie w każdy niedzielny poranek. Daisy Mae jest naprawdę łatwa do rozpoznania – to słodka locha z przyczepionym do głowy koszem rzepy. Możemy ją kupić od Daisy między 05:00 a 12:00, więc okienko czasowe jest dość ograniczone.
Jak było już wspomniane, cena rzepy u Daisy Mae wahać może się od 90 do 110 Bells. Przedmiot ten nabywamy w paczkach po 10 sztuk i możemy ich nabyć tak dużo, ile tylko jesteśmy w stanie unieść. Jako że w czasie przebywania sprzedawczyni na wyspie możemy przychodzić do niej wiele razy, na kupno rzepy wydać możemy nawet całe nasze pieniądze. Jak pokazuje przykład wielu graczy Animal Crossing: New Horizons, naprawdę warto to zrobić. Jeśli wiemy, jak handlować rzepą, może to oznaczać kolosalny zysk.
Jak kupować i sprzedawać rzepę z zyskiem w New Horizons?
Sekret udanego handlu rzepą w Animal Crossing: New Horizons streścić można do czterech słów: taniej kupić, drożej sprzedać. O ile warzywa te kupimy wyłącznie raz w tygodniu od Daisy Mae, sprzedaż jest już nieco bardziej standardowa – we wszystkie dni poza niedzielami skup rzepy prowadzą Timmy i Tommy w Nook’s Cranny.
Ceny rzepy w Animal Crossing: New Horizons zmieniają się dwa razy dziennie: po otwarciu sklepu oraz w samo południe. W ciągu tygodnia mamy więc 12 szans na uzyskanie lepszej oferty, jednak musimy uważać, gdyż równie dobrze cena może spaść mocno poniżej interesującej nas kwoty. Opieszałość w sprzedaży rzepy skończy się zaś zgniciem tego cennego surowca!
Najprostszym i najmniej problematycznym sposobem na zarobek jest kupno rzepy za jak najmniejszą kwotę (do 100 Bells) oraz sprzedaż jej z dwukrotną przebitką. Gdy tylko widzimy, że cena rzepy podskoczyła powyżej 200 Bells, śmiało możemy ją sprzedawać i cieszyć się z bezproblemowego zysku. Co jednak zrobić, aby nasz profit był nawet kilkukrotnie wyższy? Okazuje się, że ceny rzepy w Animal Crossing: New Horizons nie są totalnie losowe, lecz podążają za pewnymi wzorcami.
Jak je wyhaczyć? Pytając o ceny rzepy dwa razy dziennie, będziemy w końcu w stanie wyłapać jeden z czterech schematów:
- normalny – ceny wahają się przez cały tydzień bez większych skoków czy spadków,
- nagły skok – spadająca cena w pewnym momencie drastycznie wzrasta, po czym niemal natychmiast mocno opada,
- łagodny skok – w pewnym momencie cena wzrasta, ale nie do monstrualnych rozmiarów,
- stopniowa obniżka – początkowa cena tylko się obniża i nie ma nadziei na wzrost w ciągu tygodnia.
Na całe szczęście nie musimy spędzać całych godzin nad Animal Crossing: New Horizons z notatnikiem w ręku. W zidentyfikowaniu schematu, któremu podlegają ceny w danym tygodniu, pomagają niezależne narzędzia takie jak Kalkulator Cen Rzepy czy Turnip Prophet. Jako że koszt rzepy nie jest uniwersalny i jednakowy dla wszystkich graczy, warto zainteresować się sklepami na wyspach znajomych lub nawet obcych osób. Na Twitterze pod hashtagiem #turnips, w poświęconych AC grupach na Facebooku czy specjalnej stronie Turnip Exchange będziemy mogli znaleźć wyspę, której właściciel pozwoli nam skorzystać ze swojego sklepu i zarobić jeszcze więcej wirtualnej waluty, niż bylibyśmy w stanie uczynić to we własnym świecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi handel rzepą w Animal Crossing: New Horizons będzie oznaczał dla was czysty zysk i czystą przyjemność!