Ayako [RECENZJA]. Klasyka, którą warto znać

Michał Małysa Recenzje komiksów Publikacja: 7.05.2020, 21:22 Aktualizacja: 7.05.2020, 21:22
Mroczna i trudna, ale też pouczająca. Tak w skrócie można opisać Ayako. Historia jest ciężka, stron jest sporo, ale tego typu klasykę warto znać. Nawet jeśli Ayako nie trafi do każdego, to dojrzalszy czytelnik dużo z niej może wyciągnąć.
Ayako recenzja
0 Udostępnień

Ayako to trudna lektura

W tej mandze wątki różnego rodzaju zostają przesycone ludzkimi tragediami, krzywdą i patologią. W związku z tym lektura Ayako nie należy do przyjemnych, choć jest to dobrze opowiedziana historia. Po jej zakończeniu w głowie kłębi się sporo myśli, co nie zmienia faktu, że Ayako nie każdemu przypadnie do gustu.

Wokół czego kręci się fabuła Ayako?

W 1949 roku Jirou Tenge, tajny współpracownik amerykańskich władz okupacyjnych, wraca do kraju. Zostaje przywitany przez matkę i siostrę. Jirou od razu poznaje także swoją nową siostrę Ayako, której w życiu by się nie spodziewał – bowiem szybko dowiaduje się, że Ayako jest jego przyrodnią siostrą.

Dodatkowo męska część rodziny ma mu za złe, że wrócił, a nie jak przystoi “zginął za cesarza”. Potem następuje mroczny i trudny ciąg zdarzeń, w którym to, co należy zrobić dla honoru rodziny nie ma nic wspólnego z prawem czy moralnością.

Ayako to manga pełna tajemnic i trudnych tematów. Jest głęboko osadzona w historii Japonii oraz realiach tego kraju, dzięki czemu mamy okazję poznać nieznany dla nas kawałek japońskiej przeszłości. Co prawda nie możemy mówić o zaprezentowanym w Ayako historycznym obiektywizmie, ale z pewnością jest to jakaś dawka nowej wiedzy o czymś raczej nieznanym w Polsce.

Ayako od strony wizualnej

Rysunki są narysowane niezwykle wprawnie, kreska jest realistyczna, ale nie każdemu przypadnie do gustu. W mandze nie znajdziemy niepotrzebnych ozdobników, jednak odpowiednia szczegółowość została zachowana. Samo wydanie Ayako jest dobre, ale także nie zawiera niepotrzebnych dodatków ani upiększeń. Jest na swój sposób surowe, tak jak surowa i ciężka jest treść tej mangi.

Czy Ayako od Waneko jest dla każdego?

Zdecydowanie nie. Tę klasykę określiłabym jako skierowaną do świadomego i dojrzałego czytelnika, który chce dowiedzieć się więcej na temat historii Japonii. Po tej lekturze warto znaleźć coś znacznie lżejszego na “odciążenie” klimatu.

Gatunek: historyczna, dramat, psychologiczna, seinen
Autorzy: Osamu Tezuka
Liczba tomów: 1
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Waneko
Grafika: (okładka) Wydawnictwo Waneko

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments