Bohdan Butenko nie żyje. Wybitny rysownik odszedł w wieku 88 lat

Michał Małysa Komiksy Publikacja: 16.10.2019, 10:30 Aktualizacja: 16.10.2020, 10:41
Smutną wiadomość podała redakcja Przekroju. Jak donoszą pracownicy pisma współpracującego z Bohdanem Butenko, wybitny polski rysownik, ilustrator i grafik zmarł 13 października 2019 roku. Warto przypomnieć, z jakich dzieł znać mogliśmy tego artystę.
bohdan butenko zmarl nie zyje
105 Udostępnień

Bohdan Butenko odszedł w wieku 88 lat

Jak poinformowała redakcja Przekroju, z którym wybitny polski grafik i ilustrator od kilku lat regularnie współpracował, 13 października 2019 roku zmarł Bohdan Butenko. – Dwa dni temu zmarł nasz drogi współpracownik i przyjaciel, Bohdan Butenko. Będzie nam go brakować – napisano wczoraj w lapidarnym oświadczeniu.

Oprócz aktualnych komentarzy graficznych w Przekroju przedstawiciele różnych pokoleń mogą go znać z najróżniejszych inicjatyw. Jeszcze za czasów wczesnego PRL-u rozpoczął współpracę z tak popularnymi czasopismami jak Świerszczyk czy Świat Młodych. Dużą popularnością cieszyła się seria przygód Kwapiszona wydawana przez Naszą Księgarnię, która doczekała się w 2009 roku kontynuacji (O Kwapiszonie, niezwykłym Poznaniu, tajemnicy listu i…) po 28 latach od ostatniego tomu. W 1964 roku wytwórnia Se-ma-for wypuściła dziesięcioodcinkową wieczorynkę „Przygody Gapiszona”, którą Bohdan Butenko współtworzył z Jerzym Kotowskim.

Kim był Bohdan Butenko? Przypomnijmy biografię rysownika

Jakie fakty z biografii Bohdana Butenki warto przypomnieć? – Chyba nikt dokładnie nie zliczył, iloma pracami może się pochwalić. Od książek w stu procentach autorskich, poprzez plakaty filmowe, aż do scenografii teatralnych i telewizyjnych – to pozwala nazwać tego znamienitego rysownika Mistrzem Polskiej Ilustracji – głosi opis z oficjalnej strony Bohdana Butenki.

Zmarły przed kilkoma dniami rysownik urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy. Po wybuchu II wojny światowej przeniósł się do Warszawy, z którą związany był do śmierci. Po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych wstąpił na Akademię Sztuk Plastycznych, gdzie obronił dyplom w pracowni kultowego ilustratora Jana Marcina Szancera. Po ukończeniu studiów Bohdan Butenko został redaktorem artystycznym wydawnictwa Nasza Księgarnia, w którym najpierw przez 10 lat pracował, a następnie wydawał część dzieł.

Polski grafik siedmiokrotnie na przestrzeni całej kariery (1963, 1967, 1969, 1988, 1990, 2009, 2013) otrzymywał wyróżnienia i nagrody w konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku, a w 2011 roku uhonorowany został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Lista zagranicznych zaszczytów, które przypadły w udziale mistrzowi polskiej ilustracji, jest równie imponująca:

  • 1965 – nagroda IBA (Lipsk) – ilustracje do książki „Dong, co ma świecący nos” E. Leara
  • 1970 – II nagroda na MTK (Moskwa) – ilustracje do książki „Ziemia” W. Zonna
  • 1971 – nagroda IBA (Lipsk) – ilustracje do książki „Krople na start” L. Górskiego
  • 1976 – nagroda Premio Europeo (Padwa) – ilustracje do książki „Całe życie Marianny” J. Duche
  • 1977 – nagroda IBA (Lipsk) za ilustracje do książki „Pali się!” J. Brzechwy
  • 2003 – nagroda IMAGE (Istambuł) za ilustracje do książki „Wyczyny niezrównanego hodży Nasreddina” I. Shaha.

Źródło: Bohdan Butenko – strona oficjalna, Przekrój. Grafika: Wikipedia.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments