Crusader Kings 3. Premiera już we wrześniu!

Radosław Dąbrowski Aktualności o grach Publikacja: 19.05.2020, 13:45 Aktualizacja: 19.05.2021, 13:46
Powstaje coraz więcej gier z akcją osadzoną w bliższej lub dalszej przyszłości, w wielu przypadkach cyberpunkowej rzeczywistości. Szwedzkie studio Paradox Development nie zapomina jednak o tym, co minione, i zwraca się ku zamierzchłej przeszłości. W tym roku czeka nas premiera Crusader Kings 3. To trzeciej część zapoczątkowanej przed ponad piętnastoma laty strategicznej serii na PC.
crusader kings 3
8 Udostępnień

W artykule na temat premiery Crusader Kings 3 poruszone zostały następujące tematy:

Na kiedy wyznaczono datę premiery Crusader Kings 3?

Nie wiadomo jeszcze, czy 1 września uczniowie w tradycyjny sposób rozpoczną nowy rok szkolny. Pewne jest za to, że w tym samym dniu zaczniemy grać w Crusader Kings 3. To premiera trzeciej części zainaugurowanej przed ponad piętnastoma laty serii.

Grę zapowiedziano podczas zeszłorocznego, październikowego PDXCon 2019. Tytuł ukaże się na platformy Microsoft Windows, Mac Os oraz Linux. Przygotowaniem Crusader Kings 3 zajęło się Paradox Development Studio, natomiast za wydanie gry odpowiada Paradox Interactive.

Powracamy do epoki średniowiecza

Przypomnijmy, że Crusader Kings to komputerowa gra strategiczna z akcją rozgrywającą się w realiach średniowiecznej Europy. Pierwsza część, znana na polskim gruncie jako Europa Universalis: Mroczne wieki, ukazała się w 2004 roku. Dopiero po ośmiu latach doczekała się kontynuacji – Crusader Kings 2. Na trzecią część przyszło czekać kolejne siedem wiosen.

Podstawowe zadanie nie ulegnie zmianie – wcielamy się w średniowiecznego władcę i budujemy oraz rozwijamy własne królestwo. Gra zawiera elementy strategii dyplomatyczno-militarnej z aspektem RPG. Kampanię możemy rozpocząć najwcześniej w 867 roku, ale użytkownicy pragnący rozgrywki w późniejszych wiekach będą mogli od razu się do nich przenieść. Ważną nowością w trójce jest to, że obszar gry poszerzony zostaje poza europejskie granice aż po Indie. Zamiast władców ze Starego Kontynentu, będziemy mogli wcielić się w muzułmańskich przywódców z Bliskiego Wschodu.

W przypadku Crusader Kings 3 trudno mówić o jakiejś konkretnej fabule – cele ustalają sami gracze i od nich zależy, czy kluczowe będzie podbicie jakiegoś regionu, czy wzbogacenie się na krucjatach. Pod tym względem gra jest dość swobodna i nieograniczona, co na pewno przypadnie do gustu sporej ilości użytkowników. Jeżeli w naszym rankingu najlepszych gier sandbox umieszczalibyśmy tego typu produkcje, seria Paradox Interactive z pewnością by tam trafiła!

Stary dobry Crusader Kings, ale możliwości jest znacznie więcej

W Crusader Kings 3 zagramy indywidualnie lub w większym gronie ze względu na dostępny tryb multiplayer. Grę przygotowano na bazie silnika Clausewitz Engine. W trakcie zabawy możemy liczyć na poczucie zróżnicowania etnicznego oraz kulturowego pomiędzy danymi narodami. Czeka na nas wiele unikatowych postaci o odmiennych charakterystykach, co ma znaczenie dla przebiegu rozgrywki. Władanie jednym narodem może być diametralnie inne od rządzenia drugim.

Oprócz typowo bojowych zadań będziemy także zarządzać danymi jednostkami administracyjnymi, zakładać własną religię, aranżować związki małżeńskie (dla siebie lub potomków), nadawać tytuły, a także dokonywać bardziej niecnych czynów, takich jak spiskowanie czy korumpowanie. Do niektórych spraw trzeba będzie podejść bardziej dyplomatycznie, aby nie uciekać się od razu do sięgania po broń.

Naszą postać rozwijać będziemy w oparciu o drzewko talentów. Pod tym względem trójka także zaoferuje coś nowego – a mianowicie system genetyki oraz modyfikacji religii i wierzeń. W efekcie może powstać zupełnie nowa dynastia, np. kanibalów. Dla wszystkich obowiązywać będzie chęć utrwalenia dziedzictwa, poszerzania terytorium oraz doskonalenia wojska.

Ze swoimi decyzjami musimy być bardzo ostrożni – z jednej trony czujemy dominację i władanie królestwem, z drugiej musimy funkcjonować tak, aby żyć w zgodzie z ludem. Narażenie się społeczeństwu niepożądanymi decyzjami politycznymi, gospodarczymi, handlowymi czy militarnymi może doprowadzić do buntu i tym samym upadku monarchii.

premiera Crusader Kings 3 już we wrześniu 2020!

Możliwe, że w pewnym momencie władca zginie – aby nie oznaczało to końca rozgrywki, warto wcześniej zadbać o potomka, który przejmie dowodzenie. Spadkobiercę należy jednak odpowiednio przygotować do objęcia tronu i to także może stanowić jeden z naszych celów. Potomka możemy wychować samodzielnie lub wyznaczyć dla niego odpowiedniego opiekuna.

W rozgrywce do naszej dyspozycji pozostają nie tylko klasyczni, średniowieczni rycerze. Pokierujemy także wikingami czy pielgrzymami, a do powstania ruszą nawet chłopi. Pod tym względem Crusader Kings 3 wyróżnia się różnorodnością na tle innych produkcji poświęconych epoce Średniowiecza.

Sprawdź też wymagania sprzętowe Crusader Kings 3

Podajemy ważne informacje dla użytkowników PC, którzy zapragną wędrówki do epoki średniowiecznych rycerzy.

Minimalne wymagania sprzętowe Crusader Kings 3

 • System operacyjny: Windows 8.1 64 bit lub Windows 10 Home 64 bit
 • Procesor: Intel iCore i5-750 lub Intel iCore i3-2120 lub AMD Phenom II X6 1055T
 • Pamięć: 4 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 460 (1 GB) lub AMD Radeon R7 260X (2 GB)
 • Miejsce na dysku: 8 GB dostępnej przestrzeni

gameplay Crusader Kings 3 będzie znacznie bardziej bogaty niż w dwójce

Zalecane wymagania sprzętowe Crusader Kings 3

 • System operacyjny: Windows 10 Home 64 bit
 • Procesor: Intel iCore i5- 4670K lub AMD Ryzen 5 2400G
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1650 (4 GB)
 • Miejsce na dysku: 8 GB dostępnej przestrzeni

Ile zapłacimy za trzecią część serii?

Crusader Kings 3 możemy już zakupić w opcji przedsprzedaży za pośrednictwem platformy Steam. Koszt podstawowej wersji to 179,99 złotych.

Istnieje możliwość zaopatrzenia się w bardziej wyjątkowe wydanie – Crusader Kings 3 Royal Edition w cenie 269,99 złotych. Zawiera:

 • grę Crusader Kings III
 • dodatek Fashion of The Abbasid Court
 • nieujawniony jeszcze z nazwy dodatek First Flavor Pack
 • nieujawniony jeszcze z nazwy pierwszy duży dodatek
 • nieujawniony jeszcze z nazwy dodatek Second Flavor Pack
Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments