Sandbox: 5 najlepszych gier open world na kwarantannę

Michał Małysa Aktualności o grach Publikacja: 7.04.2020, 18:25 Aktualizacja: 7.04.2020, 18:25
Gry z otwartym światem, mierzącym nierzadko setki kilometrów kwadratowych, są doskonałą odskocznią od codzienności. Każdy wymieniony przez nas sandbox przykuwa do siebie rozmachem, grywalnością oraz olbrzymią mapą. Poznaj 5 najlepszych gier z tego gatunku oraz 23 alternatywy. Z zestawu zawierającego łącznie 28 tytułów nie wyjdziecie z pustymi rękoma!
odyssey
0 Udostępnień

Na naszej liście 5 najlepszych gier z gatunku sandbox opisujemy:

  1. Assassin’s Creed Odyssey
  2. Red Dead Redemption 2
  3. Minecraft
  4. GTA 5
  5. Need for Speed: Heat

Czym różni się sandbox od gry open world?

Czy wszystkie gry z otwartym światem można przyporządkować do kategorii sandbox? Chociaż terminy te stosuje się obecnie zamiennie, określając tak produkcje pozwalające graczowi na odkrywanie swoich tajemnic bez większych ograniczeń środowiska gry oraz liniowości rozgrywki, istnieją pomiędzy nimi zasadnicze różnice.

Sandbox jest typem gry, w którym nacisk położony został na oddanie graczowi jak największej swobody co do rozgrywki, wyznaczania sobie celów oraz realizowania ich. Termin open world odnosi się z kolei do projektu mapy oraz miejsc dostępnych w grze – dostęp do nich musi być względnie swobodny, ograniczany poprzez moc skupionych w danej lokacji wrogów.

Kompilując listę zdecydowaliśmy się odwoływać do zamiennego oraz jak najszerszego rozumienia terminów sandbox, piaskownica, open world i otwarty świat. Dzięki temu na naszej liście znajdzie się naprawdę duża liczba gier (oprócz siedmiu głównych tytułów przeczytacie również o XX alternatywach), zróżnicowanych pod względem gatunku, klimatu, ceny oraz poziomu trudności.

Jedynym obwarowaniem, któremu podlegały gromadzone przez nas tytuły, był nacisk na tryb dla pojedynczego gracza. Chociaż w części wymienionych przez nas sandboxów oraz gier typu open world dostępny jest komponent wieloosobowy, żadna z nich nie jest typową produkcją MMO (massive multiplayer online). Takim grom poświęcony zostanie niedługo osobny tekst, a my zastanówmy się tymczasem, w co zagrać w czasie kwarantanny.

Assassin’s Creed Odyssey (PS4, Xbox One, PC)

Naszą alfabetyczną listę 5 najlepszych gier sandbox otwiera wydany pod koniec 2018 roku RPG akcji Assassin’s Creed Odyssey. Produkcji z tego gatunku jest jednak na rynku masa i nie ograniczają się wyłącznie do światów fantasy (a za taki uznać należy pełen magii i artefaktów setting najnowszej produkcji z serii AC). Czemu więc to właśnie Odyssey uznaliśmy za najbardziej godną polecenia grę wśród wszystkich tytułów RPG, które przyszły nam na myśl?

assassin's creed odyssey za darmo

Jak podkreślaliśmy w naszej recenzji Assassin’s Creed Odyssey, największą zaletą produkcji Ubisoftu jest fascynujący świat gry. Zachwyca on nie tylko klimatem i pieczołowitością twórców w odtwarzaniu greckich polis z V w. p.n.e. Pod względem obszaru rozgrywki jest to prawdziwy open world. Mapa Odyssey rozpościera się na 130 km² i chociaż sporą część tego obszaru przemierzamy na statku, lądu w Grecji również jest pod dostatkiem.

80h potrzebne na przejście wątku głównego gry z pewnością nie starczy na zajrzenie do każdego zakamarka, dlatego pogrążenie się w świecie Assassin’s Creed Odyssey to idealne rozwiązanie na przedłużającą się kwarantannę. W porównaniu do innych hitów tego typu (jak chociażby Wiedźmin 3: Dziki Gon czy The Legend of Zelda: Breath of the Wild), grą Ubisoftu zainteresować mogą się gracze nieprzepadający za skomplikowanymi systemami rozwoju postaci. Intuicyjność oraz bezproblemowość mechanizmów to olbrzymia zaleta Odyssey!

Podobne gry RPG akcji i alternatywy dla Assassin’s Creed Odyssey:

  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild (2017) – jedna ze startowych gier exclusive na Nintendo Switch, pozwalająca graczom na odkrywanie i eksplorowanie pięknego świata legendarnej serii gier o Zeldzie i Linku.
  • Horizon Zero Dawn (2017) – jedna z najlepszych gier exclusive na PS4 straci status gry na wyłączność wraz z planowaną na wakacje premierą Horizon Zero Dawn na PC, dając posiadaczom blaszaków możliwość zatopienia się w otwartym świecie należącym do mechanicznych zwierząt.
  • Wiedźmin 3: Dziki Gon (2015) – uważana za jedną z najlepszych gier RPG w historii produkcja polskiego studia CD Projekt RED osadzona w wiedźmińskim uniwersum Andrzeja Sapkowskiego. W Wiedźmina 3 zagramy na PC, PS4, Xbox One oraz Nintendo Switch.
  • Dragon Age: Inquisition (2014) – stworzona przez BioWare gra fabularna w świecie fantasy, która wyszła na PC, PS3, PS4, Xbox 360 oraz Xbox One. Za darmo dostępna jest w ramach abonamentu EA Access.
  • The Elder Scrolls V: Skyrim (2011) – piąta odsłona kultowej serii The Elder Scrolls, dzięki modom oraz grywalności nieprzerwanie ciesząca się popularnością wśród graczy lubiących epickie fantasy. Ze względu na rok wydania, oprócz graczy PC w Skyrima zagrają tylko posiadacze konsol poprzedniej generacji: PS3 oraz Xbox 360.

Red Dead Redemption 2

Otwarty świat lubiany jest także przez twórców gier przynależących do gatunku określanego jako “action adventure”. Najgłośniejszą premierą ostatnich lat w tym obszarze było niewątpliwie Red Dead Redemption 2 studia Rockstar Games, stojącego także za powstaniem wymienionego w dalszej części artykułu GTA V. Jak podkreślaliśmy w naszej recenzji Red Dead Redemption 2, natychmiastowego sukcesu produkcji wydanej należy dopatrywać się w kombinacji kilku czynników.

premiera red dead redemption 2

Jeżeli trzymającą w napięciu fabułę połączy się z olbrzymim i pełnym dostępnych aktywności światem, jest już dobrze. Ale jeśli doda się do tego rozmach i perfekcjonizm charakterystyczny dla Rockstara, trudno o wynik inny niż gra rozkochująca swoim bogactwem od pierwszego wejrzenia. Osadzona na Dzikim Zachodzie historia jest epicka zarówno pod względem narracyjnym, jak i gameplayowym.

Immersywność Red Dead Redemption 2 osiągana poprzez zmuszenie gracza do dbania o wszelkie aspekty związane z utrzymaniem gangu Dutcha van der Linde pozwala zatopić się w świecie gry na długie godziny. Tym bardziej, że konno przemierzać możemy obszar ponad 130 km², a więc podobnie jak w przypadku Assassin’s Creed Odyssey. Tutaj mamy jednak do czynienia wyłącznie z lądem, co daje ogromne pole do popisu dla fanów eksploracji otwartego świata.

Chociaż co do optymalizacji Red Dead Redemption 2 na PC można mieć wiele zastrzeżeń, jest to obecnie jeden z najlepszych wyborów wśród gier na długie godziny spędzane pod dachem. Tym bardziej, że po zapoznaniu się z wątkiem dla jednego gracza odpalić możemy Red Dead Online. Rozgrywka przez sieć, pozwalająca wcielić się w przedstawiciela jednej z kilku awanturniczych profesji charakterystycznych dla Dzikiego Zachodu, doskonale wpisuje się we wszelkie definicje gry typu sandbox!

Podobne gry action adventure i alternatywy dla Red Dead Redemption 2:

  • Death Stranding (2019) – długo wyczekiwana produkcja Hideo Kojimy pozwala poruszać się po terenie Stanów Zjednoczonych zaatakowanych przez dziwne zjawisko atmosferyczne, które zmusiło ludzi do izolacji oraz rozbiło więzi społeczne. Otwarty świat oddany do dyspozycji graczy rozpościera się na obszarze ponad 50 km². Obecnie w produkcję Kojimy zagrać możemy wyłącznie na PS4, ale na 2020 rok zaplanowana została także premiera Death Stranding na PC.
  • Shadow Of The Colossus (2018) – gra oceniana w agregatach recenzji na 90/100 ma do otwartego świata podejście zupełnie niestandardowe. Zazwyczaj w tego typu grach twórcy starają się wypełnić obszar rozgrywki dostępnymi na każdym kroku aktywnościami, przez co mapka na późniejszych etapach rozgrywki bywa mało czytelna. Tak nie jest z Shadow of the Colossus, w którym mapa mierząca 35 km² pozbawiona jest mini-gierek czy pobocznych misji, służąc wyłącznie jako świadectwo graficznej maestrii twórców oraz podkreślenie samotności protagonisty.
  • Marvel’s Spider-Man (2018) – kolejna po Shadow of the Colossus gra, w której twórcy zdecydowali się odejść od wypełniania otwartego świata wyskakującymi powiadomieniami o nowych questach, misjach, wyzwaniach pobocznych czy jakie określenia wobec aktywności używają deweloperzy konkretnego tytułu. Byłoby to tym bardziej irytujące, że mapa produkcji Insomniac Games rozciąga się na zaledwie 12 km². Zamiast tego sandboksowa dowolność w doborze aktywności została mocno ograniczona, gdyż kolejne możliwe do wykonywania misje poboczne wprowadzane są w miarę postępów w grze.
  • Batman: Arkham Knight (2015) – czwarta część serii gier Batman: Arkham i jednocześnie pierwsza, w której mamy do czynienia z w pełni otwartym światem, pozwalającym na wykonywanie dziesiątek misji pobocznych niezależnie od głównej historii. To, czego starali się wystrzegać twórcy Marvel’s Spider-Man i Shadow of the Colossus, było jednym z głównych celów przyświecających deweloperom z Rocksteady Studios. Chociaż Arkham Knight to jedna z najmniejszych gier open world na rynku (nieco ponad 3 km²), pod względem dostępnych aktywności na metr kwadratowy z pewnością jest w czołówce!
  • Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (2015) – druga produkcja Hideo Kojimy na naszej liście, a jednocześnie piąta odsłona serii gier uznawanej powszechnie za klasykę konstytuującą gatunek skradanek. Metal Gear Solid V idealnie wpasowuje się w definicję zarówno sandbox, jak i open world. Mimo iż otwarty świat rozciąga się tu na obszarze zaledwie 16 km², możliwość wykonania każdej misji w kreatywny i zgodny z własnymi intuicjami sposób czyni z The Phantom Pain modelowy przykład gamingowej piaskownicy.

Minecraft

Wśród nastawionych na rozbudzanie kreatywności gier typu sandbox prym wiedzie od bardzo dawna Minecraft. Tytuł stworzony przez Markusa Perssona i wykupiony ostatecznie przez Microsoft znajduje się dziś na liście jednej z najbardziej dochodowych gier w historii. Za sukcesem niezbyt pociągającej graficznie produkcji stali sami gracze, którzy chwaląc się swoją inwencją na YouTube zachęcali innych użytkowników do sięgnięcia po produkcję. Szacuje się, że w ciągu pierwszych kilku lat dostępności gry na rynku nawet 1/3 graczy trafiała do niej dzięki filmikom!

minecraft harry potter mod witchcraft and wizardry b Fot. Floo Network

Minecraft jest sandboxem z prawdziwego zdarzenia – jedynym celem postawionym przed graczami przez twórców jest przetrwanie (wśród postaci niezależnych znajdują się także jednostki wrogie), a wszystko inne zależy już tylko od kreatywności siedzącego przed ekranem. Nieprzypadkowo grę tę nazywa się komputerowym odpowiednikiem klocków LEGO – tworzone i niszczone w poszukiwaniu surowców bloki układamy w konstrukcje ograniczone głównie naszą wyobraźnią.

W przypadku Minecrafta imponuje również obszar otwartego świata, jaki rozpościera się przed graczami. Chociaż w praktyce nazwać możemy go nieskończonym, 3600000000 km² gry przemierzymy od jednego końca planszy do drugiego w tempie sprintowym w 123 dni. Oczywiście kolejne części świata kreowane są na potrzeby gracza znajdującego się w ich pobliżu i włączając grę nie musimy oczekiwać na wczytanie całej mapy!

Gry podobne do Minecrafta lub alternatywy równie skutecznie pobudzające kreatywność:

  • Dreams (2020) – sandbox dostępny niestety tylko dla graczy PS4, ale za to charakteryzujący się nieporównywalnie lepszą oprawą wizualną niż Minecraft. Naszym zadaniem jest tworzenie tytułowych snów, które stanowić mogą nieskończoną liczbę gier przynależnych do różnych gatunków i osadzonych w odmiennych uniwersach.
  • No Man’s Sky (2016) – jeden z najambitniejszych sandboksów w historii, powalający przede wszystkim obszarem kosmicznej rozgrywki. Proceduralnie generowanych planet może być w świecie gry do 18 trylionów, a po odkryciu nieznanej wcześniej graczom planety nadajemy jej oficjalną nazwę. Choć nominalnie celem gry jest dotarcie do centrum wszechświata, w praktyce rozgrywka skupia się na eksplorowaniu unikatowych pod względem flory i fauny planet, gdzie zdobyte surowce pozwalają na modyfikacje kosmicznego statku. Oprócz wersji na PS4, Xbox One oraz PC popularność zdobywa również No Man’s Sky VR.
  • Scrap Mechanic (2016) – podobnie jak w Minecrafcie, w dostępnym wyłącznie na PC Scrap Mechanic rozgrywka polega na przetrwaniu w olbrzymim świecie pełnym nie zawsze przyjaznych postaci niezależnych, a także zbieraniu surowców. Nie wykorzystujemy ich jednak do stawiania budowli, lecz konstruowania maszyn. Dzięki sporej bazie prefabrykatów przygotowanych przez producenta, w Scrap Mechanic wcielamy w życie najdziksze mechaniczne fantazje!
  • Terraria (2011) – rozwijana od 2011 roku sandboksowa platformówka w pikselowym stylu, której cele nie są odmienne od wyzwań stojących przez użytkowników innych gier typu open world rozwijających kreatywność. Na losowo generowanych obszarach staramy się przeżyć, poszukując jednocześnie odpowiednich surowców, aby móc konstruować bronie i budowle.
  • Garry’s Mod (2004) – jak sugeruje nazwa, Garry’s Mod był pierwotnie zwyczajnym modem, przygotowanym z myślą o silniku Source. Garry Newman wrzucił do jednego worka elementy pochodzące z gier stworzonych na tym silniku, dając graczom wybitnie sandboksową możliwość tworzenia własnych kombinacji spośród gier tworzonych przez studio Valve. O sile przyciągania tej produkcji najlepiej świadczy fakt, że jest z nami już od ponad 15 lat!

GTA 5

Na brak gier osadzonych w otwartym świecie nie mogą narzekać również fani produkcji, w których na pierwszy plan wysuwa się strzelanie. Honorowe miejsce zajmuje wśród nich seria Grand Theft Auto, której najnowsza część do dziś przyciąga miesięcznie setki tysięcy graczy. To w końcu jedna z pierwszych gier open world, które osiągnęły tak olbrzymi sukces, a powodzenie GTA III było dla gatunku sandbox wręcz przełomowe.

gta 5

Ostatnia odsłona serii wydana jednocześnie na konsole poprzedniej i obecnej generacji (dziś dostępna na PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One) od dnia premiery zarobiła dla Rockstara zawrotną kwotę 6 miliardów dolarów, a jeszcze w lutym 2020 roku GTA Online zbierało po 200 tysięcy graczy miesięcznie na samym Steamie. A trzeba pamiętać, że znacznie większą popularnością cieszyły się zawsze odsłony tej gry na konsole!

Pod względem liczby aktywności oraz bycia angażującymi GTA V zdecydowanie dorównuje innej produkcji Rockstara prezentowanej już na tej liście – Red Dead Redemption 2. Szczególnie po ubiegłorocznej premierze aktualizacji Casino (której wiele funkcji niedostępnych jest niestety w Polsce ze względu na ustawę antyhazardową) gracze zaczęli masowo powracać do rozgrywki i wspólnie napadać na banki oraz szykować inne ekscytujące rozboje.

W wersji online GTA 5 kooperacyjna rozgrywka dostępna jest nawet dla 30 graczy, a wśród aktywności znajdziemy również mnóstwo opcji na rywalizację. Strzelaniny, wyścigi, kontrabanda… Dzięki tej grze poznacie smak prawdziwej gangsterki, a mapa rozciągnięta na obszarze około 130 km² wciągnie was na naprawdę długie godziny!

Jakie alternatywy dla GTA 5 znajdziemy wśród gier typu open world?

  • RAGE 2 (2019) – co do charakteru tej gry jako przedstawiciela gatunku open world wciąż toczą się ożywione dyskusje, jednak pod względem designu taki właśnie zamysł przyświecać musiał twórcom z id Software, producentom wymienianego na tej liście Just Cause 4. Połączenie otwartych poziomów pełnych chaotycznej rozwałki z klasycznymi dla oldschoolowych shooterów mechanikami przyniosło produkcję solidną. Bez przeginki w żadną ze stron, bez zbędnego kombinowania – po prostu ciekawy FPS w otwartym świecie, a takich produkcji wbrew pozorom nie jest zbyt wiele!
  • Far Cry New Dawn (2019) – chociaż na naszej liście produkcje postapokaliptyczne są zdecydowanie niedoreprezentowane (nasuwający się jako pierwszy na myśl Fallout 76 jest bowiem przede wszystkim grą MMO), klimat ten bardzo przyjemnie przedstawiony został w bezpośredniej kontynuacji Far Cry 5. Podobnie jak poprzednie odsłony serii, i ta pozwala przemierzać świat gry w poszukiwaniu ciekawych misji związanych z bezpretensjonalnym strzelaniem, tyle że tym razem w świecie zniszczonym przez konflikt atomowy. W mało konwencjonalnym wydaniu!
  • Just Cause 4 (2018) – o ile w GTA 5 rozwałka ma swoje granice i prędzej czy później będziemy chcieli podążać za głównym tokiem fabuły lub wykonywać kolejne zadania w GTA Online, Just Cause 4 stawia przede wszystkim na przyjemność strzelania do wszystkiego co się da. Czwarta odsłona serii zachwyca nie tylko bogactwem możliwości, ale również symulacją skrajnych warunków pogodowych!
  • Saints Row 4 (2013) – jeżeli nie przekonują was ani klimaty gangsterskie, ani postapokaliptyczne, ciekawie strzela się też w anturażu retrofuturystycznym. A taki właśnie znajdziemy w najlepiej ocenianej odsłonie serii Saints Row, która w marcu 2020 roku doczekała się portu na Nintendo Switch. Znacznie wcześniej mieli okazję wypróbować ją już posiadacze PC, PS3 oraz Xbox 360, ale w przeciwieństwie do gier RPG strzelanki z otwartym światem nie są na hybrydowej japońskiej konsoli reprezentowane zbyt licznie.

Need for Speed: Heat

Ostatnią kategorią gier osadzonych w otwartym świecie są produkcje wyścigowe. Seria NFS rozpoczęła marsz w stronę sandboksowej rozgrywki już kilkanaście lat temu, a jego ukoronowaniem jest wydany pod koniec 2019 roku Need for Speed Heat. Ze względu na niewielką potrzebę dbania o szczegóły poza drogami, które pokonuje kierowany przez nas pojazd, gry wyścigowe bywają nierzadko olbrzymie. Chociaż rozmiar mapy z najnowszego NFS-a nie dorównuje obszarowi z kolejnych produkcji na liście najlepszych wyścigówek typu open world, i tak robi wrażenie!

oceny need for speed heat

Dzięki odejściu od wyścigów na specjalnie przystosowanych do tego torach, w Need for Speed Heat jedną z najfajniejszych aktywności stanowi odkrywanie kolejnych skrótów. A że wiele zależy pod tym względem od naszego pojazdu i jego specyfikacji w kluczowych obszarach (inaczej kieruje się samochodem przeznaczonym do driftu, a inaczej autem sprinterskim), znajdowanie idealnych tras może wciągnąć nas na długie godziny.

Podobnie pasjonujące jest przemierzanie otwartego świata wtedy, gdy naszymi śladami podążają coraz agresywniejsze oddziały policji. Gubić możemy je na wiele różnych sposobów i po raz kolejny zróżnicowanie mapy oraz jej spory obszar robią swoje. Zatłoczone skrzyżowania albo kręte górskie ścieżki – wszystkie one

Znudzonych samotnym pokonywaniem Palm City i okolic wciągnie z pewnością bogaty wachlarz aktywności online, a jeżeli nie podchodzi im filozofia wyścigówek promowana od lat przez twórców Need for Speed, gier wyścigowych z otwartym światem i sandboksowym podejściem do celów rozgrywki jest mnóstwo.

Które warto polecić?

  • Forza Horizon 4 (2018) – podczas gdy gry z serii Forza z podtytułem Motorsport charakteryzują się poważniejszą mechaniką i znacznie większą intensywnością, gracze stawiający przede wszystkim na zabawę wybrać powinni właśnie Forzę Horizon. Dla takiego charakteru rozgrywki otwarty świat jest wręcz stworzony, a jakość wyróżniająca kolejne gry exclusive Microsoftu z serii Forza powinna być wystarczająco przekonującym argumentem dla wszystkich zastanawiających się nad doborem wyścigówki typu open world.
  • The Crew 2 (2018) – nieco mniej imponująca niż wymieniona dalej mapa z Fuel, ale nadal olbrzymia jest mierząca niemal 5000 km² mapa The Crew 2. Pokrywa ona teren całych Stanów Zjednoczonych, a podróż z Nowego Jorku do Los Angeles najszybszymi pojazdami trwa ponad godzinę czasu rzeczywistego! Niewątpliwie spośród wymienionych tu wyścigówek jest to też produkcja najbardziej rozbudowana – w różnych kategoriach ścigamy się w niej nie tylko samochodami, ale również motocyklami, samolotami i motorówkami.
  • Burnout Paradise (2018) – wydany na PS4, Xbox One oraz PC remaster gry z 2008 roku będzie doskonałym wyborem dla graczy, którzy podczas rozgrywki lubią zachwycić się widowiskowym wypadkiem zamiast po prostu zresetować wyścig. Zaawansowany system zniszczeń to nie tylko estetyczna przyjemność, ale również sposób na zwycięstwo. W tej grze zdecydowanie nie liczymy się z zasadami fair play, a wypełniony różnymi typami wyzwań otwarty świat przemierzamy przy dźwiękach jednego z największych przebojów Guns’n’Roses. Paradise City to zdecydowanie nasze miejsce!
  • Fuel (2009) – chociaż w wydany przed ponad dziesięcioma laty na PC, PS3 i Xbox 360 tytuł raczej wiele osób dziś już nie zagra, zasługuje on na naszej liście najlepszych gier open world chociażby na honorowe miejsce. Postapokaliptyczna gra wyścigowa jest doskonałym przykładem na to, że otwarte światy w tym gatunku rządzą się swoimi prawami. Mapa Fuel rozciąga się bowiem na obszarze 14,400 km², więc jeżeli brak komuś naprawdę dużych przestrzeni, spośród wszystkich wymienionych na naszej liście gier to właśnie ta wydaje się najlepszym wyborem.
Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments