Days Gone – poradnik. Jak przetrwać w świecie postapo?

Michał Małysa Poradniki do gier Publikacja: 9.05.2019, 13:10 Aktualizacja: 9.05.2020, 13:56
Czy zawsze muszę walczyć z hordą w Days Gone? Albo jak ulepszyć motocykl Deacona? Albo jak odblokować sekretne zakończenie Days Gone? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym poradniku Days Gone.
grafika days gone
18 Udostępnień

Days Gone – najważniejsze informacje w pigułce

Zapewne mieliście już okazję przeczytać recenzję Days Gone, napisaną przez Michała – jeśli nie, to zapraszamy was do lektury, w której opisane są wszystkie najważniejsze elementy gry. W przejściu Days Gone niewątpliwie pomoże poradnik, w którym znajdziecie wszystkie podstawowe informacje o grze, odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące świata Days Gone oraz wskazówki, jak radzić sobie w określonych sytuacjach. Opiszemy następujące zagadnienia:

 • Jakie edycje posiada Days Gone i co one dają?
 • Crafting w grze.
 • Motocykl – jeden z najważniejszych elementów gry.
 • Walkę i bronie.
 • Misje fabularne.

Poradnik jest systematycznie uzupełniany tak, aby całkowicie służyć graczom w przejściu Days Gone.

dzieci-zombie w days gone

Edycje Days Gone. Co w nich znajdziemy?

Days Gone zostało wydane w czterech edycjach. Co zawiera każda z nich?>

 1. Days Gone – zawiera po prostu pełną wersję gry.
 2. Days Gone Edycja Cyfrowa Deluxe zawiera pełną wersję gry, cyfrową ścieżkę dźwiękową, album z grafikami, 3 x skórki motocykla włóczęgi, odblokowanie umiejętności Majster-klepka, dynamiczny motyw do PS4.
 3. Days Gone Edycja Specjalna zawiera: pełną wersję gry, steelbook, 48-stronnicowy artbook soundtrack (na płycie CD), 3 x skórki motocykla włóczęgi, odblokowanie umiejętności Majster-klepka, dynamiczny motyw do PS4.
 4. Days Gone Edycja Kolekcjonerska zawiera: pełną wersję gry, steelbook, 48-stronnicowy artbook soundtrack (na płycie CD), 3 x skórki motocykla włóczęgi, 4 naklejki, 6 przypinek, figurkę bohatera wraz z zombie i motocyklem, odblokowanie umiejętności Majster-klepka, dynamiczny motyw do PS4.

Dodatkowo zamówienie przedpremierowe zawiera wczesny dostęp do kuszy włóczęgi i pakiet ulepszeń motocykla (co jest bardzo przydatne w grze).

days gone exclusive na ps4

Motocykl – poruszanie się w świecie Days Gone

Motocykl to jedyny środek środek transportu. Jeśli się całkowicie zniszczy lub zabraknie w nim paliwa – wtedy jesteśmy zdani na kondycję Deacona, która nie jest powalająca. Musimy więc regularnie dbać o motocykl, bo w przypadku nieplanowanego spotkania z hordą prawdopodobnie zginiemy. Motocykl to także jeden z punktów zapisu rozgrywki. Nie można jednak zapisać gry przy motocyklu w momencie, kiedy jesteśmy atakowani.

Podczas pobytu w obozie Hot Springs Deacon przemieszcza się także wózkiem golfowym. Nie ma jednak możliwość sterowania wózkiem, który należy do Tucker i który porusza się po wyznaczonej trasie.

Jak sprawdzić aktualny stan motocykla?

W trakcie jazdy w prawym górnym rogu ekranu wyświetla się ikona narzędzi. Ta ikona zmienia swój kolor z białego na szary w miarę powstawania kolejnych uszkodzeń. Poważne uszkodzenia widać kiedy ikona zmienia się na żółty, pomarańczowy i czerwony kolor. Całkowicie zniszczony motocykl uniemożliwia dalszą jazdę – mocno uszkodzony zaczyna dymić. Dodatkowo po zaparkowaniu motocykla możemy odczytać procentową wartość jego aktualnej sprawności. Widać to na silniku.

Jak naprawić motocykl?

Do naprawy trzeba użyć minimum jednej sztuki złomu (z reguły są to ok. 3-4 sztuki). Motocykl można naprawiać od samego początku rozgrywki. Wystarczy podejść obok silnika i przycisnąć kółko, a Deacon (jeśli będzie miał odpowiednią ilość złomu) szybko naprawi uszkodzenia. Przy naprawie warto zadbać o bycie w miarę bezpiecznym miejscu. Złomu należy szukać na bieżąco, ale zazwyczaj go nie brakuje: wystarczy zajrzeć pod maskę jakiegoś porzuconego auta, których w grze jest wiele.

Gra nie wymusza naprawienia motocykla do 100 proc. sprawności, można więc podróżować nawet nieco uszkodzonym pojazdem. Trzeba wtedy po prostu uważać na jego stan, żeby np. nie znaleźć się w beznadziejnej sytuacji uciekając przed hordą. Wjeżdżanie w świrusów i zderzenia z elementami świata powodują uszkodzenia. Jeżeli motocykl został przewrócony trzeba go podnieść przed dalszą jazdą. Wystarczy przytrzymać przycisk interakcji.

Motocykl można naprawić oraz ulepszyć także w obozie. Potrzebne są do tego tzw. kredyty, czyli waluta obowiązująca w danym obozie oraz odpowiedni poziom zaufania. Zaufanie zdobywa się przez przynoszenie m.in. jedzenia i trofeów oraz przesyłanie nowych pracowników do obozu. Motocykl można ulepszać u Manny’ego w obozie Copelanda.

Jak zdobyć paliwo i jak tankować motocykl?

Deacon sam może tankować, przytrzymując przycisk interakcji przy motocyklu, ale musi do tego posiadać kanister z benzyną lub znaleźć się na stacji benzynowej (tam zawsze znajdzie paliwo). Kanistry można z reguły znaleźć przy porzuconych placówkach NERO i na lawetach (jeśli zobaczysz lawetę to bądź pewny, że znajdziesz tam kanister). Kanistry zawsze zapełniają bak do pełna, ale benzyna szybko się zużywa. Pojemność baku można zwiększyć u Manny’ego, ale jak do wszystkich robót potrzebne będą do tego kredyty i dobry poziom zaufania. W obozie można także zatankować, ale wtedy trzeba zapłacić mechanikowi kredytami – pojedyncze tankowanie może wynieść nawet 100 -200 kredytów.

Jeśli wybieramy szybką podróż, zawsze przed jej ostatecznym zatwierdzeniem widzimy, ile zużyje ona paliwa. Podczas normalnej drogi warto z górki zjeżdżać na luzie, wtedy paliwo nie jest zużywane.

Szybką podróż w Days Gone możemy odbyć tylko do tych miejsc, w których została ona już odblokowana. Z reguły są to placówki NERO czy oczyszczone obozy.

Jak zwiększyć wydajność i ulepszyć motocykl?

Obie te czynności możemy wykonać tylko u mechanika, który pobierza za to konkretną opłatę. Bez odpowiedniego poziomu zaufania nie możemy liczyć na ulepszenia. Kiedy rozpoczynamy rozmowę np. z Mannym trafiamy do menu, które podzielone jest na trzy kategorie: wydajność (A), wygląd (B)) i lakier (C ). Dla ułatwienia rozgrywki liczy się przede wszystkim ta pierwsza kategoria. Pozostałe dwa rodzaje ulepszeń są związane z estetyką i nie trzeba z nich korzystać.

Co możemy poprawić w kategorii wydajność?

  1. Silnik – szybkość poruszania się motocykla.
  2. Wydech – głośność maszyny.
  3. Sakwy – ilość amunicji, jaką można trzymać przy motocyklu.
  4. Bak – maksymalna pojemność paliwa.
  5. Rama – odpowiedzialna za wytrzymałość motocykla.
  6. Nitro – umożliwia krótkotrwałe przyspieszenie motocykla.
  7. Opony – decydują o przyczepności motocykla.

Żeby kupić ulepszenia trzeba wybrać dany element z menu i nacisnąć X. Zestaw Days Gone w przedsprzedaży wprowadzał kilka ulepszeń, których potem nie trzeba kupować u mechanika: ulepszenia motocykla w szybkości, ochronie i możliwości podróży oraz dodatkowo dostęp do kuszy włóczęgi.

System craftingu

W Days Gone Deacon może sam wytwarzać przedmioty. Do ulepszania sprzętu można wykorzystywać: puste butelki, złom, gwoździe, płótna, naftę. Dbanie o broń i jej samodzielne wytwarzanie jest konieczne, ponieważ szybko się ona zużywa w walce. Podczas walki w lewym dolnym rogu ekranu widzimy procentowy stan zużycia broni.

Możemy ją szybko naprawić, używając przycisku interakcji, ale musimy mieć do tego surowce. Jedna z najłatwiejszych do wytworzenia i najprzydatniejszych rzeczy w grze jest m.in. koktajl Mołotowa, którym można niszczyć gniazda świrusów.

Początkowo należy zdobyć podstawową broń palną i białą, znajdując ją w świecie gry. Broń najłatwiej jest znaleźć przy zabitych ludzkich przeciwnikach lub kupić ją u obozie Hot Springs, jeśli mamy do tego wystarczającą ilość środków. Broń białą można także samodzielnie wyprodukować, ale na tzw. ulepszoną broń biała należy mieć przepis. Plany ulepszonych broni można znaleźć w bunkrach pod wrogimi obozowiskami. Żeby stworzyć ulepszoną wersję trzeba przytrzymać przycisk L1, aby otworzyć koło przetrwania. W górnej części koła (kat. broń biała) trzeba znaleźć zdobyty plan. Jeśli posiadamy odpowiednią ilość surowców, wystarczy przytrzymać R1 żeby stworzyć nową broń. Od momentu wytworzenia ulepszonej broni można ją wybierać z menu.

Bronie w Days Gone

W Days Gone jako broń biała dostępne są kije, rury, siekiery, pałki, łomy, maczety oraz nogi od stołu. Istnieje możliwość naprawiania i wytwarzania ulepszonej broni białej. Można stworzyć m.in. kij z gwoździami. W razie potrzeby można skorzystać z dobrodziejstwa otoczenia i wbić przeciwnika na ostry kamień albo zrzucić go z urwiska. Istnieje też możliwość przejechania wroga. Trzeba tylko pamiętać, że automatycznie częściowo niszczy to motocykl, a wjechanie w hordę kończy się śmiercią.

Broń palna dostępna w Days Gone: pistolety, karabiny automatyczne i snajperskie, kusze i strzelby. Każda z nich posiada inne statystyki. Za każdym razem trzeba dopasować broń do konkretnej sytuacji. Kusza pozwala na cichą eliminację wrogów, natomiast karabin snajperski sprawia, że można ich powybijać bez zbliżania się do niebezpiecznych miejsc.

Walka w Days Gone

W Days Gone lepiej nie dopuszczać do sytuacji, w której dostępna broń jest na granicy zużycia. Nawet jeśli nie planujemy w danym momencie większej walki, bo realizujemy konkretną misję fabularną, to i tak możemy z łatwością trafić na hordę albo ludzkich wrogów. W Days Gone łatwiej walczy się z fanatykami, ponieważ ludzcy przeciwnicy to zwyczajni debile. Można ich łatwo zmylić i z reguły ci potrafią nie widzieć Deacona, choćby ten stał naprzeciwko nich. Można też tuż przy nich (pod osłoną krzaków) zabić ich towarzyszy, a oni będą co najwyżej zaniepokojeni i pójdą sprawdzić, co się stało.

W grze można się skradać. Ułatwia to umiejętność thief in the night. Deacon może też ulepszyć swój motocykl, aby był on mniej słyszalny dla przeciwników. W prawnym dolnym rogu ekranu zawsze znajdują się ikonki oka i dźwięku pokazujące, czy bohater jest teraz widoczny dla przeciwników i jak bardzo jest słyszalny. Można odwracać uwagę przeciwników (umiejętność ta znajduje się na drzewku umiejętności – walki wręcz). Dodatkowo można oszołomić przeciwnika przez rzucenie w niego kamieniem (umiejętność Rock On). W walce bardzo przydaje się wykorzystywanie systemu osłon (w walce z ludźmi, żeby uniknąć pocisków). Trzeba też mieć na uwadze to, że w Days Gone wszyscy się nienawidzą, więc Deacon może ich napuszczać na siebie nawzajem i spokojnie czekać, aż się wszyscy pozabijają (ale musi pozostać niewidoczny). Kto kogo będzie atakował?

   1. Zwierzęta rzucają się na świrusów.
   2. Świrusy rzucają się na siebie nawzajem (zwłaszcza po odpowiednim podjudzeniu).
   3. Ludzie będą rzucać się na świrusów i vice versa.

W Days Gone można zabijać przemieniona dzieci (rojaki).

Jeśli wszystkie dostępne bronie białe się zniszczą i skończy nam się amunicja trzeba po prostu uciekać i wrócić lepiej przygotowanym. Jeśli z różnych powodów nie ma szans na szybką ucieczkę (zepsuty motocykl lub brak paliwa), trzeba wykorzystać elementy otoczenia, aby znaleźć schronienie. Najprościej jest schować się w kontenerach – nawet jeśli świrusy otoczą Deacona, kiedy ten jest zamknięty w środku to po jakimś czasie po prostu się rozejdą (jeśli nie widziały, jak ten do niego wchodzi). Nie warto uciekać do jeziora w nadziei, że w ten sposób uda się zbiec przed hordą, bo Deacon nie umie pływać.

Jak walczyć z hordą w Days Gone?

Horda to duża grupa świrusów. Może zawierać nawet ponad 100 przeciwników. W początkowym etapie gry przed hordą trzeba uciekać, bo wtedy nie mamy szans, żeby z nią wygrać. Jednak eliminowanie hord jest częścią postępu do ukończenia gry w 100 proc., dlatego nie możemy ich wiecznie unikać. Do walki z hordą należy się mocno przygotować. Eliminacja większych grup potrafi zająć ponad 30 minut.

Zwalczanie hord to dobre źródło dochodu, które jest nagradzane sporą ilością doświadczenia. W ten sposób można odblokować nowe i unikalne.

gameplay days gone

W ciągu dnia horda zazwyczaj dnia chowa się w jaskiniach. Żeruje przy pobojowiskach niedaleko jaskiń. Ale nie jest to zasadą dla wszystkich grup. Horda potrafi wyczuć Deacona – trzeba trzymać odległość większą niż rzut granatu podczas skakania, jeśli nie chcemy zostać wykryci. Do pokonania hordy niezbędne są pułapki i ładunki wybuchowe. Dlatego warto mocno wykorzystywać dostępne cysterny i zbiorniki z paliwem, np. strzelając w nie, kiedy horda jest blisko nich. Same ładunki czy granaty można znaleźć przy ciałach pokonanych wieczystych, czyli fanatyków okaleczających innych ludzi.

Kiedy już horda się wycofuje można podkraść się do niej od tyłu i wyeliminować większośc z nich cichym zabójstwem. Dobrą wprawką do hord jest niszczenie gniazd świrusów. Wystarczy rzucić w nie koktajlem Mołotowa i poczekać w oddaleniu, aż kilka-kilkanaście świrusów z niego wybiegnie, a potem zacząć do nich strzelać. Jeśli podają za blisko trzeba szybko przerzucić się na broń białą.

Rozwój bohatera w Days Gone

W Days Gone dostępne są trzy drzewka umiejętności:

   1. Walka wręcz.
   2. Walka dystansowa.
   3. Przetrwanie.


Nowe umiejętności można kupić za punkty rozwoju – a te otrzymuje się zawsze, kiedy Deacon awansuje za wyższy poziom doświadczenia. Nie warto inwestować tylko w jedno drzewko umiejętności, najlepiej jest rozłożyć siły mniej więcej równo. W Days Gone można odblokować łącznie 45 umiejętności. A to oznacza, że jeśli chcemy mieć je wszystkie, to musimy awansować na wyższy poziom 45 razy. Jak sprawdzać postępy w zdobywaniu doświadczenia? Wystarczy otworzyć okno umiejętności – i szybko ja tam zobaczymy. Można też przejść do menu podsumowania misji. Informacja jest wyświetlana na tym samym ekranie, który informuje o ilości XP za zadania.

Umiejętności mogą być pasywne lub aktywne. Te pierwsze ułatwiają celowanie czy zwiększają kondycję bohatera. A aktywne z kolei mogą dać nowe ruchy i akcje, które bardzo pomagają w walce.Za każdym razem, kiedy kupujemy nową umiejętność, od razu wyświetla się opis jej działania.

Jakie misje fabularne zawiera Days Gone?

Days Gone zawiera 14 misji fabularnych. Nie trzeba kończyć jednej misji, żeby zacząć drugą. Misje wypełniane są w tym samym momencie, a po przejściu do menu możemy zobaczyć procentowy stan ich wypełnienia.

   1. W pogoni za Leonem.
   2. Ostra jazda.
   3. To mój brat.
   4. Pamiętam.
   5. Jesteś bezpieczna.
   6. Zarobić na chleb.
   7. Bez spoczynku.
   8. Łowca nagród.
   9. W obronie słabych.
   10. Przeżycie to nie życie.
   11. Łowca Obozów Łupieżców.
   12. Zapewnij im ochronę.
   13. Dobry żołnierz.
   14. Ukryte zakończenie.

Days Gone posiada jedno główne zakończenie. W grze nie ma wyborów moralnych wpływających na ostateczny wynik fabularny. Po zaliczeniu głównej fabuły istnieje szansa obejrzenia sekretnego zakończenia (kontynuuj zwiedzanie świata po zakończeniu głównej fabuły, potem po kilkudziesięciu minutach z Deaconem skontaktuje się O’Brian. Wynik ich rozmowy odblokuje nową misję). Ukończenie głównego wątku fabularnego gry powinno zająć ok. 30 godzin. Aktywności poboczna wydłużają czas gry o kilka godzin.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments