Denuvo Anti-Cheat w grach na PS5. Kontrowersyjne narzędzie również na konsolach

zagrano Aktualności o grach Publikacja: 11.03.2021, 10:43 Aktualizacja: 11.03.2022, 10:43
Od kilku dobrych lat Denuvo wykorzystywane jest jako narzędzie antypirackie w grach na komputerach osobistych. Choć nie jest ono niezawodne, a gracze narzekają, że może powodować spadki wydajności produkcji, deweloperzy i wydawcy nie zrezygnują z niego najpewniej w najbliższym czasie. Denuvo Anti-Cheat to odmiana narzędzia przygotowana przez Irdeto, która skutecznie zwalcza oszustów. Według informacji ujawnionych przez firmę, część gier wydanych na PS5 korzysta z tego drugiego narzędzia.
0 Udostępnień

Narzędzie przeciw oszustom również w grach na nowej konsoli Sony

Jeśli gracie na pecetach, to z pewnością słyszeliście o Denuvo, antypirackim zabezpieczeniu rozpowszechnionym przez firmę technologiczną Irdeto. Narzędzie to wykorzystywane jest w produkcjach wysokobudżetowych przez większość wydawców i deweloperów. Cenione jest przede wszystkim za stosunkowo niewielką cenę i wysoką skuteczność, aczkolwiek warto pamiętać, że Denuvo nie jest nie do złamania, a hakerzy niejednokrotnie chwalili się, że udało im się zhakować grę z tym zabezpieczeniem.

Od roku natomiast firma Irdeto rozpowszechnia drugi ze swoich produktów, czyli Denuvo Anti-Cheat, który wykrywa oszustów korzystających z nielegalnego oprogramowania (np. wallhacka) w grach sieciowych. Pierwszą produkcją, która wykorzystała to narzędzie, był Doom Eternal z marca 2020 roku, a w informacji prasowej Irdeto pochwaliło się, że część startowych produkcji na PlayStation 5 wykorzystuje Denuvo Anti-Cheat i w przyszłości trafi ono do kolejnych produkcji. Nie zdradzono jednak, o jakie tytuły dokładnie chodzi, ale w notce wspomniano o “wszystkich deweloperach, którzy chcą chronić swoje gry i graczy przed hakerami na PlayStation 5”. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że również zewnętrzni twórcy skorzystają z tej technologii.

doom eternal to krwawa i brutalna gra

Gracze nie są zachwyceni

Oszukiwanie psuje rozgrywkę uczciwym graczom. Może to prowadzić do niższego zaangażowania, zmniejszenia ruchu w grach i spadku przychodów wydawców gier. Jesteśmy naprawdę dumni, że możemy pomóc najbardziej utalentowanym deweloperom na świecie w zapewnieniu graczom bogatych wrażeń na PlayStation 5.

Wspomina Reinhard Blaukovitsch, dyrektor zarządzający Denuvo. Warto przy tym zaznaczyć, że o ile samo zabezpieczenie jest lubiane przez deweloperów i wydawców, to gracze nie przepadają zarówno za podstawową wersją narzędzia, jak i Denuvo Anti-Cheat stosowanym w grach sieciowych. Część osób obawia się, że oprogramowanie może zbierać informacje, a jeszcze inni narzekają, że Denuvo powoduje spadki wydajności w trakcie rozgrywki. Takie głosy dało się słyszeć przy okazji wspomnianego już Dooma Eternal, który przez Denuvo Anti-Cheat miał nie działać na niektórych kartach graficznych.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments