DualSense: pad do PS5 oficjalnie zaprezentowany

Michał Małysa Aktualności o grach Publikacja: 8.04.2020, 9:24 Aktualizacja: 8.04.2021, 12:11
Za rewolucyjny charakter pada do PS5 odpowiadać ma technologia haptyczna oraz zupełnie nowe doznania płynące z trzymania kontrolera w rękach. Oprócz designu zmianie uległa także nazwa - pad do PS5 to nie DualShock z odpowiadającą cyferką, lecz DualSense. Jak przejawiać ma się rewolucja zapowiadana przez Sony?
dual sense - pad do ps5 to ewolucja czy rewolucja?
41 Udostępnień

W artykule na temat DualSense, pada do PS5, poruszone zostały następujące tematy:

DualSense to całkowicie nowa nazwa!

Pierwszym zaskoczeniem związanym z padem do PS5 jest jego nazwa. Chociaż wszyscy spodziewali się, że Sony po prostu zmieni cyferkę, podobnie jak w przypadku samej konsoli, tym razem japońska firma postanowiła zaszaleć. Zamiast DualShock 5 (taką nazwę z odpowiadającym oznaczeniem liczbowym nosiły poprzednie kontrolery) do PlayStation 5 dołączany będzie pad DualSense.

Co ciekawe, podobną woltę Sony chciało przeprowadzić przy premierze PS3. Pad przeznaczony do wydanej w 2006 roku konsoli nazywał się pierwotnie SIXAXIS, jednak związane było to z sądowymi potyczkami Sony, dotyczącymi technologii haptycznej. Po zwycięstwie do kontrolera dodana została funkcja wibracji, a pad zmienił nazwę na DualShock 3.

Tym razem zmiana nazwy jest jednak kwestią czysto wizerunkową. – DualSense wyznacza całkowite odejście od funkcji naszego poprzedniego kontrolera i pokazuje, jak mocno wierzymy w generacyjny skok PS5. Nowy kontroler, wraz z wieloma innymi innowacjami oferowanymi przez PS5, będzie przełomem w branży gier, kontynuując misje PlayStation opierającą się na przesuwaniu granic gamingu, teraz i w przyszłości – zadeklarował na blogu PlayStation Jim Ryan, prezes Sony Interactive Entertainment.

Wygląd pada do PS5 oznacza odejście od sprawdzonego designu

Dotychczas kontrolery oferowane przez producenta konsoli PlayStation charakteryzowały się designem minimalistycznym i jednokolorowym. Zupełnie inaczej wyglądało to będzie w przypadku DualSense, który stawia na mocny kontrast pomiędzy bielą a czernią.

dual sense - nowy pad do ps5 to nowy desing Fot. Sony

Mimo iż nie sprawdziły się przewidywania co do braku podświetlenia w padzie do PS5, również i w tym elemencie designu szykuje się zmiana. Wcześniej znajdowało się ono na górze kontrolera, teraz podświetlone zostały boki touch pada.

Czy funkcjonalności pada do PS5 naprawdę są rewolucyjne?

Na dzień dzisiejszy trudno ocenić, czy w przypadku nowych funkcjonalności pada do PS5 naprawdę mówić możemy o rewolucji. Sony jest o tym przekonane, jednak trudno spodziewać się, aby premiera konsoli kolejnej generacji obyła się bez wielkich słów oraz spektakularnych obietnic. Materiały na temat DualSense publikowane przez Sony utrzymane są więc w tonie bombastycznym, rozciągając się od przypominania o wszystkich zaletach Dual Shock 4 do podkreślania nowatorskości rozwiązań użytych przy konstruowaniu nowego kontrolera.

Co dokładnie zaoferuje DualSense?

  • Wyzwalacze adaptacyjne w przyciskach L2 i R2 pozwolą na poczucie oporu przy korzystaniu z nich do takich czynności jak naciąganie cięciwy łuku.
  • W przeciwieństwie do ogólnego drżenia pada przy określonych akcjach w grze, czym charakteryzowały się Dual Shocki, DualSense oferować ma znacznie szerszy wachlarz odczuć, punktowych i uzależnionych od konkretnych akcji w świecie gry lub rodzaju nawierzchni przemierzanej przez naszą postać.
  • Przycisk „Share”, pozwalający na dzielenie się gameplayami czy screenami z rozgrywki, zamieniony zostanie na przycisk „Create”. Co dokładnie to zmieni? Na dzień dzisiejszy nie wiadomo.
  • DualSense będzie miał wbudowany mikrofon, aby funkcja rozmowy ze znajomymi podczas rozgrywki nie wymagała kupowania zestawu słuchawkowego.

Nie brzmi to wam bardziej na ewolucję niż rewolucję?

Ile kosztować może Dual Sense poza zestawem z konsolą?

Spekulowanie o cenach konsol nowej generacji trwa w najlepsze, ale tak naprawdę wszystkie przewidywania są jak na razie wróżeniem z fusów. Koszt architektury i sprzętu to jedno, a ostateczny koszt zestawu to drugie. Podobnie jest z samym padem do PS5. Co pewne – jedna sztuka bez dodatkowych opłat dołączona będzie do konsoli.

Ile kosztowały dodatkowe pady do PS4 chwilę po premierze? Ich cena ustalona została na $59.99, więc teraz nie powinniśmy spodziewać się sprzedaży nadprogramowych kontrolerów taniej.

Sony obiecuje bardziej wytrzymałą baterię pada do PS5

Niestety, podobnie jak w przypadku kilku nowych funkcji, w kwestii baterii Sony ogranicza się do ogólników. Obietnice co do baterii DualSense dotyczą dwóch obszarów:

  • wytrzymałości baterii (ma być wyższa),
  • wagi baterii (ma być niższa).

Jak wyjdzie? Przekonamy się już pod koniec roku!

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments