Dzień Batmana 2019 już dziś. Czemu i co świętujemy?

Radosław Dąbrowski Komiksy Publikacja: 21.09.2019, 10:00 Aktualizacja: 21.09.2020, 11:53
21 września obchodzimy Dzień Batmana. Wydarzenie ma charakter międzynarodowy i świętują wszyscy sympatycy jednego z najpopularniejszych komiksowych oraz filmowych bohaterów. Na Zagrano przez cały dzień przypominamy też teksty o bohaterze Gotham!
dzien batmana
14 Udostępnień

80 lat z czytelnikami

Tegoroczny Dzień Batmana to znakomite uzupełnienie dla uczczenia 80. urodzin kultowej postaci autorstwa Boba Kane’a. Obrońca Gotham po raz pierwszy na łamach komiksu pojawił się w 1939 roku. Dziś figuruje w obiegu społecznym jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych superbohaterów. Cechuje go nie tylko odwaga i chęć niesienia pomocy. To również przykładny uczeń, albowiem doskonale wiadomo, dlaczego Batman ma piątkę z WF-u…

Dzień Batmana okazją do poznania historii

Współcześnie Batman kojarzony jest przede wszystkim z serią filmów w reżyserii Christophera Nolana. Wszyscy wiedzą, że korzenie tej postaci tkwią w komiksach, a na ekranie przenoszono ją wielokrotnie, niemniej sława filmów z Christianem Balem w roli głównej jest niepodważalna. Mimo wszystko warto pamiętać o bliższej bądź dalszej przeszłości.

Dla wielu produkcje o superbohaterze z Gotham, jakie nakręcono w latach 60., w dzisiejszych czasach mogą być dosyć trudne w odbiorze. Maniera aktorska, sposób montażu czy kręcenia scen akcji w plenerze… Przez współczesną widownię mogą być postrzegane jako archaiczne czy wręcz kiczowate. Niemniej już po samym kostiumie, jaki zakładał zmarły dwa lata temu Adam West, widzimy, że twórcom bardzo zależało na oddaniu charakterystyki z komiksu.

Animowanych seriali także doczekaliśmy kilku (pierwsze pojawiły się już w latach 60. oraz 70.), lecz za najbardziej znaną i kultową uchodzi ta z początku lat 90. Chyba każdy, kto w okresie dzieciństwa śledził zmagania kreskówkowego Batmana, z nutą nostalgii wspomina genialną czołówkę. Muzykę do serialu skomponowało kilku artystów, ale przypuszczalnie najbardziej rozpoznawalne motywy powstały spod ręki Danny’ego Elffmana.

Późniejsze produkcje, np. Batman – 20 lat później, jakie także można było oglądać w naszej telewizji, nie dostarczały już tylu wrażeń. Mimo wszystko warto do nich sięgnąć, a najbliższa okazja już niedługo. Od 15 października nabywać będzie można cyfrową wersję odświeżonego Batmana przyszłości!

Batman80.com

To specjalna strona poświęcona 80 urodzinom Batmana. W sobotę powinna być odwiedzana zdecydowanie częściej, albowiem dostępny na niej będzie Bat-Tracker.

Bat-Tracker umożliwi nam śledzenie symbolicznego wydarzenia – kilkanaście miast z całego świata rozświetli na niebie charakterystyczny sygnał. Stanowi on komunikat, iż ludzkość potrzebuje Batmana. Przez lata pojawiał się wszędzie – w komiksach, filmach, grach…

Na Batman80.com przy Bat-Tracker znajduje się licznik czasu, odmierzający pozostałe dni, godziny oraz minuty do rozświetlenia sygnału. Polscy fani również będą mogli obejrzeć wydarzenie w czasie rzeczywistym.

Akcja rozpocznie się w Melbourne, kontynuowana będzie m.in. w Tokio, Berlinie, Londynie, Barcelonie czy Nowym Jorku, a zakończy w Los Angeles. Bat-sygnał rozświetlany będzie o godzinie 20:00 czasu lokalnego w każdym z miast.

21 września także w kolejnych latach

Aż do 2023 roku zaplanowano następne Dni Batmana i również przypadać one będą na 21 września. Świętowanie nie odbędzie się już w sobotę, lecz dni robocze (2020 – poniedziałek; 2021 – wtorek; 2022 – środa; 2023 – czwartek).

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments