Dziennik Anne Frank jako komiks już 12 czerwca!
Kim była Anne Frank? Powinno ją znać każde dziecko
Kultywowanie pamięci o ofiarach drugiej wojny światowej jest naszym obowiązkiem, a wypełnianie go należy do kompetencji nie tylko historyków. Swoje robią również artyści, przedstawiając chociażby kolejnym pokoleniom sylwetki ludzi dotkniętych dramatem jednego z największych konfliktów zbrojnych w historii ludzkości.
Doskonałym medium do podawania istotnych informacji w zapadającej w pamięć formie jest komiks. Wakacyjna premiera Wydawnictwa STAPIS przypomni nam za jego pośrednictwem o jednej z najbardziej charakterystycznych przedstawicielek literatury Holocaustu. Kim była Anne Frank?
To imię i nazwisko żydowskiej dziewczynki, która w latach 1942-1944 ukrywała się wraz z rodzicami w okupowanym przez nazistów Amsterdamie. Mimo iż koniec końców donos holenderskiego konfidenta doprowadził większość rodziny Franków do śmierci w obozach koncentracyjnych, pamięć o samej Anne Frank przetrwała do dnia dzisiejszego dzięki prowadzonemu przez nią dziennikowi.
Wydany po wojnie przez Ottona Franka (ojca dziewczynki, któremu udało się przetrwać w obozie Auschwitz-Birkenau aż do oswobodzenia więźniów przez Armię Czerwoną), ukazuje nam niezwykłą osobowość dorastającej nastolatki. Mimo strasznego losu zgotowanego Żydom przez nazistów, prowadząca dziennik Anne Frank stale zachowywała pogodę ducha i optymizm.
Dziennik Anne Frank jako komiks już latem!
Na 12 czerwca 2019 roku, czyli 90. rocznicę urodzin zmarłej tak młodo bohaterki, wydanie polskiej wersji powieści graficznej Dziennik Anne Frank zapowiedziało Wydawnictwo STAPIS. – W roku 2017 światło dzienne ujrzało dzieło niezwykłe tak literacko, jak i graficznie. Czytelnik dostaje do ręki ponadczasową opowieść o życiu młodej dziewczyny stojącej w obliczu największego zagrożenia, przed jakim może stanąć człowiek, która stara się żyć tak jak dotychczas, snując marzenia o przyszłości, kochając, nienawidząc, ironizując i żartując tak z siebie, jak i swoich najbliższych – czytamy na stronie internetowej wydawcy.
Autorami adaptacji Dziennika Anne Frank jako komiksu są Ari Folman (izraelski reżyser i scenarzysta, autor animowanego filmu dokumentalnego Walc z Baszirem, który zdobył Złoty Glob oraz nominację do Oscara) oraz David Polonsky (ilustrator odpowiedzialny za warstwę graficzną Walca). – W The Graphic Diary Folman błyskotliwie połączył oryginalny tekst z fikcyjnymi dialogami, a David Polonsky zdecydowaną kreską i wyraźną kolorystyką zilustrował rzeczywistość funkcjonującą niejako „poza” czy też „ponad” tekstem. Rysownik dopowiada to, co w tekście niewypowiedziane, precyzuje lub odwrotnie – alegoryzuje, zamienia w żart, a czasem nadpisuje dramatyzm… Obaj artyści starali się podkreślić poczucie humoru Frank, jej umiejętność spojrzenia w głąb drugiego człowieka i nietuzinkową interpretację sytuacji, w jakiej się znalazła czternastoletnia wówczas dziewczyna… – zapowiada Wydawnictwo STAPIS.
Dziennik Anne Frank w formie powieści graficznej ukazał się już po angielsku, niemiecku i francusku, a w planach jest przetłumaczenie go na czterdzieści kolejnych języków z całego świata. Zdecydujecie się na tak przygniatającą i jednocześnie uszlachetniającą lekturę?
Źródło: Wydawnictwo STAPIS. Grafika: materiały prasowe.