Czasopismo Kaczor Donald obchodzi w Polsce 25 lat

Michał Małysa Komiksy Publikacja: 24.04.2019, 11:00 Aktualizacja: 24.04.2020, 5:17
Niektórym może być w to ciężko uwierzyć, ale część redakcji Zagrano jest młodsza niż czasopismo Kaczor Donald, wydawane w Polsce od 28 kwietnia 1994 roku. Przez dwadzieścia pięć lat przygody Donalda i spółki przyniosły nam mnóstwo świetnych opowieści, które nie przestają nudzić również dzisiaj.
czasopismo kaczor donald
0 Udostępnień

Czasopismo Kaczor Donald pojawiło się w Polsce 25 lat temu

Nostalgia za latami dziewięćdziesiątymi ma się w Polsce doskonale, więc warto trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco z istotnymi rocznicami. Jedna z nich przypada na najbliższą niedzielę. Właśnie wtedy obchodzić będziemy kolejną okrągłą rocznicę wydania pierwszego numeru czasopisma Kaczor Donald.

Choć przez ostatnie 25 lat magazyn przechodził wiele metamorfoz, włącznie ze zmianami częstotliwości ukazywania się w sklepach (na dzień dzisiejszy jest to miesięcznik), pewne jest jedno – od 28 kwietnia 1994 roku Kaczor Donald nie przestaje bawić i uczyć kolejnych pokoleń.

kaczor donald pierwszy numer 1994

Każdy kolejny numer czasopisma Kaczor Donald przynosił świeżą porcję komiksów, które łączyły w sobie świetnie poprowadzoną fabułę, dużą dawkę humoru oraz nienachalnie sprzedawaną wiedzę. Wydatnie pomagali w tym charyzmatyczni i zwyczajni w swojej niezwykłości bohaterowie. Tytułowy Kaczor Donald, najlepszy w swoim rodzaju Sknerus McKwacz, irytujący Goguś, rezolutni Dyzio, Hyzio i Zyzio…

Do dziś jednym z najfajniejszych elementów magazynu są dodawane doń gadżety. Choć opakowania z losowymi kartami piłkarzy nieco nudzą, nieprzerwaną ekscytację wywołują we mnie plastikowe zabawki w rodzaju pistoletów na wodę czy zmyślnych proc. Jasne, cieszy to przez maksymalnie dziesięć minut i jest niczym w porównaniu do samych opowieści o kultowych bohaterach pokroju Sknerusa McKwacza, ale otrzymanie kolejnego gadżetu niemal co miesiąc rozświetla mój środowy poranek.

Historia Kaczora Donalda w Polsce

Skąd wziął się Kaczor Donald w Polsce? Od października 1990 roku wydawane było w naszym kraju Mickey Mouse, pierwsze po wojnie czasopismo prezentujące bohaterów Walta Disneya. Nakładem Egmontu ukazało się 59 numerów pisma, po czym połączyło się ono z miesięcznikiem Donald Duck, aby ostatecznie przyjąć 28 kwietnia 1994 roku formę wydawanego do dziś czasopisma Kaczor Donald.

Lata świetności periodyku Egmontu przypadają na koniec dwudziestego wieku – numer 10/1999 rozszedł się w niesamowitej liczbie 289 tysięcy egzemplarzy. Robi to wrażenie szczególnie dziś, gdy niektóre numery mają problem z przebiciem bariery dziesięciu tysięcy. W zeszłym roku taka sytuacja przytrafiła się w listopadzie, podczas gdy najlepiej sprzedające się wydanie z czerwca 2018 rozeszło się w ponad dwudziestu sześciu tysiącach sztuk. Odpowiadała za to przede wszystkim kampania reklamowa ze spotami telewizyjnymi oraz świetny gadżet w postaci klocków lego.

Częstotliwość ukazywania się kolejnych numerów czasopisma Kaczor Donald zmieniała się wraz ze spadkiem popularności. Periodyk wydawany od czerwca 1997 w każdą środę zmienił się siedem lat temu w dwutygodnik, a od stycznia 2016 roku jest miesięcznikiem. Może wy również powinniście raz w miesiącu dawać wydawnictwu Egmont znak, że wciąż jest w Polsce miejsce na fajną rozrywkę dla dzieci właściwych i dzieci w skórze dorosłych?

Źródło: Kacza Agencja Informacyjna, Grafika: materiały własne, Allegro

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments