Kwarantanna. Planszówka o koronawirusie już w sprzedaży

Radosław Dąbrowski Gry planszowe Publikacja: 6.05.2020, 11:52 Aktualizacja: 6.05.2021, 11:52
Gdy koronawirus nas opuści, poświęcone zostaną mu książki, nakręcone filmy, stanie się tematem wielu dyskusji. Czy wróg numer jeden dla współczesnego świata trafi na rynek gier? Już tak się stało! Powstała gra planszowa o walce z koronawirusem. Za projekt odpowiada gdyńskie wydawnictwo iQ Games.
kwarantanna to gra planszowa poświęcona walce z koronawirusem
23 Udostępnień

Podczas kwarantanny zagraj w Kwarantannę

Pod koniec kwietnia pisaliśmy o Animal Crossing jako potencjalnej odpowiedniej grze na czas zmagań z koronawirusem, gdy działalność wielu zawodów, a przede wszystkim funkcjonowanie szkół i ośrodków edukacyjnych, zostało zawieszone. Na rynku pojawiło się coś także dla wyznawców planszowych form rozrywki i to z wyraźnym, nieskrywanym nakierowaniem na tematykę walki z koronawirusem. Mowa o Kwarantannie – planszówce zaprojektowanej przez gdyńskie wydawnictwo iQ Games.

Zgodnie ze stanowiskiem autorów, ich najnowszy produkt stanowi nie tylko dobry pomysł na wykorzystanie czasu w domu, ale stwarza możliwość stoczenia własnej walki z wirusem. Podstawowym celem jest bowiem pokonanie prężnie rozprzestrzeniającej się epidemii.

Co cztery głowy, to nie jedna, czyli wspólna zabawa przy Kwarantannie

W omawianą grę można zagrać indywidualnie, ale jak wiadomo – przy planszówkach najlepiej bawić się w większym gronie. Do rozgrywki w Kwarantannę mogą przystąpić maksymalnie cztery osoby. Wcielają się one w poszczególne postaci, a są nimi premier, profesor-wirusolog, generał i wybitny naukowiec, prowadzący badania nad programem szczepień. Plansza przedstawia Polskę na zdjęciu satelitarnym, z oznaczeniem 28 miast, między którymi przemieszczają się bohaterowie.

Kwarantanna będzie typową planszówką kooperacyjną. – Chodziło nam o stworzenie rozgrywki, której klimat przypomina o tematyce i coraz bardziej angażuje graczy. Poza samymi grafikami i opisami, nasi pierwsi gracze po prostu byli zadowoleni, że mogą wspólnie walczyć z epidemią szalejącą po kraju – mówi Adam Komorowski, autor gry. – Z dużą satysfakcją obserwowaliśmy ich zmagania, zwłaszcza ze względu na zespołowy aspekt gry. Tu nikt nie podstawia sobie nogi, a wróg jest wspólny, więc rozgrywka nie powoduje kłótni ponad rodzinnym stołem – zaznacza.

Kwarantanna ma charakter kooperacyjny, zatem istotne jest wspólne działanie i uzupełnianie się. Każdy z bohaterów został odmiennie scharakteryzowany, wykazuje inne umiejętności oraz narzędzia. Po drodze na grających czyhają rozmaite niespodzianki, co może doprowadzić do ogólnej porażki działającego zespołu. Najważniejsze pozostaje dokonywanie kolejnych odkryć naukowych i opracowanie programu szczepień.

Planszówka pomaga w walce z wirusem także w rzeczywistości

Wydawnictwo iQ Games informuje, że w przypadku promowania Kwarantanny nie chodzi wyłącznie o sprzedaż własnego produktu. Twórcy zapewniają, że 10% ceny sprzedanych gier jest z góry przeznaczone dla fundacji wspierających walkę z koronawirusem.

Kwarantannę można zakupić na stronie internetowej gry.  Sprzedanie każdego egzemplarza przyczynia się do wsparcia tej rzeczywistej, realnej walki z koronawirusem.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments