Kwietniowie jednotomówki Waneko: Królowa i krawiec oraz Złoty rycerz [RECENZJA]
Królowa i krawiec
Jednotomowe boys love, które może nie posiada zaskakującej historii, ale za to wyrazistą i estetyczną oprawę graficzną. Scarlet Beriko nie pozwala sobie na przesadę w obrazowaniu uczuć “młodego mężczyzny i szorstkiego krawca”. Nie znajdziemy tu niedomówień, ale nawet wyraziście ujęte sceny nie mają w sobie wulgarności. To łatwa do przekroczenia granica, a autorka zręcznie na niej balansuje, dając czytelnikom miłą historię ujętą w przyjemne dla oka kreski.
Mówi się, że jeśli będziesz nosić garnitury z pracowni krawieckiej „Shida” odniesiesz sukces. Podczas przerwy w pracy projektant wnętrz Jouno Oumi odwiedza tę pracownię, gdzie spotyka przerażającego mężczyznę. Okazuje się on legendarnym krawcem Shidą we własnej osobie. Oumi obserwując jego oddanie pracy zapragnął przebywać z nim częściej… Przed Wami historia miłosna między upartym projektantem wnętrz a krawcem o pokerowej twarzy.
Ze względu na podjętą tematykę autorka pokazała sporo bliskości między głównymi bohaterami. Niekiedy w tej historii pojawiała się cenzura, jednak tak dobrze dopasowana do sytuacji, że wydająca się być całkowicie naturalną (autor Pokoju w kolorach szczęścia mógłby się uczyć). Uderzyła mnie subtelna prostota tej historii, całkowicie naturalne pokazanie rozwijającej się bliskości, pokonywanie problemów, które znajdują się w nas samych. Bez zbędnego moralizatorstwa i upiększania ani tworzenia sztucznych czarnych charakterów. Każda z postaci ma swoje przeżycia i motywy, które doskonale wpisują się w główny wątek mangi. Królowa i krawiec to opowieść uszyta na miarę dla fanów yaoi i subtelności zawartej w dosłowności (tak, to możliwe).
Gatunek: yaoi, komedia, romans, okruchy życia, boys love
Autor: Scarlet Beriko
Liczba tomów: 1
Seria: Jednotomówki Waneko
Premiera: 26 kwietnia 2019r.
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Waneko
Złoty rycerz
Zbiór trzech opowiadań (dwa dwuczęściowe i miniaturka) z różnych okresów twórczości Nao Tsukiji. Wśród tych trzech opowieści znajdziemy m.in. pierwszą mangę tej autorki – Dziewczynę zakopaną w gadżetach. Sama twórczyni podkreśla w posłowiu, że nie da się ukryć, iż była to jej pierwsza manga. No i… nie da się ukryć. Różnica poziomów między tą a innymi historiami w Złotym rycerzu jest widoczna. Historie są ciekawe, ale jeśli ktoś nie lubi mocnej szczegółowości czy efektu 3D to nie będzie miał przyjemności z czytania tej mangi.
W tym zbiorze opowiadań będziemy towarzyszyć:
Policjantowi przeniesionemu do wioski, w której nie ma do roboty nic poza łapaniem koni na gigancie oraz wyławianiem babinek ze stawów. Dzwonniczce ostrzegającej mieszkańców wioski przed barbarzyńskimi najeźdźcami, która zmuszona jest zmierzyć się ze swoim postrzeganiem tego co nieznane i zagubione w świecie półprawd.
Młodej niewieście poszukującej idealnego podarunku dla mężczyzny, którego darzy uczuciem. Czy jesteście gotowi na śmiech i łzy podczas tej podróży?
Najlepiej zobrazowane w tym zbiorze jest tytułowe opowiadanie o Złotym Rycerzu. Opowiada o byłym członku prestiżowej Gwardii Złotych Lwów ze stolicy, obecnie zdegradowanego do roli podrzędnego stróża prawa na sennej prowincji w totalnej dziurze zwanej Wygwizdowem. A jednak ten człowiek wciąż potrafi być bohaterem, jeśli zachodzi taka potrzeba. Szkoda, że jego wyczyny bywają momentami nieczytelne, ponieważ przywiązanie do szczegółu Tsukiji Nao potrafi rozmyć sens historii. Kadry i niektóre kwestie bohaterów bywają nieczytelne. Na forach Złoty rycerz zebrał też sporo krytyki za grzbiet okładki (“zbyt nieczytelny”, “niepasujący do reszty obwoluty”) oraz “zbytnią przewidywalność historii” czy ich “małą odkrywczość”. Tsukiji Nao to artystka, której mangi spodobają się tylko konkretnym odbiorcom – np. fanom przedstawiania mężczyzn w subtelny i kobiecy sposób.
Gatunek: komedia, fantasy, historia
Scenariusz i rysunki: Tsukiji Nao
Liczba tomów: 1
Seria: Jednotomówki Waneko
Premiera: 26 kwietnia 2019r.
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Waneko