Marvel’s Spider-Man – genialny Parker [RECENZJA]

Ewelina Zdancewicz Recenzje gier Publikacja: 7.10.2018, 15:46 Aktualizacja: 7.10.2018, 15:46
Spider-Man tylko w ciągu pierwszych trzech dni od daty premiery sprzedał się w 3,3 mln egzemplarzy. W wielu recenzjach wymieniany jest jako mocny kandydat na grę roku.
Marvels' Spider-man
5 Udostępnień

Nic dziwnego, bo rozgrywka jest naprawdę przyjemna, a historia ciekawa i przemyślana – przy okazji nie nawiązująca do poprzednich historii człowieka-pająka w bezpośredni sposób. Jednocześnie ma jednak znane fanom człowieka-pająka wątki i postacie.

Spider-Man na PS4 – fabuła. Peter Parker jest w szczytowej formie

O fabule tytułu wspomnimy pokrótce, bo jej mocniejsze rozwinięcie co niektórym mogłoby zepsuć rozgrywkę. W nowym Marvel’s Spider-Manie od Insomniac Games Peter Parker jest dorosłym facetem, który jako superbohater ma już za sobą sporo walk. Przy okazji ma też kilku bardzo ciętych na niego wrogów.

Historia nie jest adaptacją przygód Spider-Mana znanych z innych produkcji, tylko zupełnie odrębną opowieścią. Tym razem Parker wdaje się w wojnę gangów, z której wyniknie znacznie grubsza afera i straszne odkrycia.

Spider-Man: grafika i muzyka – jak wyszły?

Oprawa audiowizualna w Marvel’s Spider-Man zasługuje na pochwałę. Grafika jest dobra – modele postaci są dobrze wykonane, a ich twarze są szczegółowe i ekspresyjne (w większości). Sam Nowy Jork prezentuje się niezwykle widowiskowo. Jednym z pobocznych zadań Petera Parkera jest robienie zdjęć – trzeba przyznać, że sprawia to prawdziwą przyjemność, bo szczegóły miasta i widoki zostały wykonane z dużą starannością.

Ale jeszcze przyjemniej po mieście się buja. Sterowanie jest bardzo proste i do miejsca docelowego na pajęczej sieci doleciałby praktycznie każdy. Podczas lotu automatycznie uruchamia się dopasowana do sytuacji muzyka, która nadaje szybowaniu po Nowym Yorku jeszcze więcej epickości.

A kiedy tylko Parker ląduje na ulicy lub przelatuje nad nią wystarczająco nisko, to mamy okazję podziwiać jak bardzo żywy jest NY. Wiele gier ma problem z martwym tłumem, który średnio reaguje na to, co się dookoła niego dzieje. W Spider-Manie (mimo drobnych bugów) tłum chętnie wita naszego bohatera, boi się, kiedy ten nagle spada albo zagadują go i proszą o przybicie piątki. Generalnie widzi, że leci ich ulubiony pająk i reagują na to.

Marvel's Spider-Man

Aktywności poboczne w Spider-Manie

Mini zadania w Spider-Manie są ciekawe i szybko się je robi. Możemy m.in. szukać gołębi, zbierać stare plecaki Petera i robić badania w mieście. W grach takich jak Shadow of the Tomb Raider czy Far Cry czasem już wręcz się nie chce robić aktywności pobocznych, ale w Marvel’s Spider-Man nie ma takiego problemu.

Tym bardziej, że zadania ułatwione są przez opcję szybkiej podróży (jeśli nie chce nam się lecieć przez całe miasto). Nawet w niej twórcy nie zrezygnowali ze spider-manowego poczucia humoru – gracz ogląda wtedy krótką scenkę jak nasz uroczy pająk jedzie sobie metrem. Czasem ktoś zaśnie mu na ramieniu, innym razem będzie patrzył, jak Spider-Man korzysta z komórki.

Sam bohater nie rezygnuje z żartów w różnych sytuacjach i okolicznościach. To pomaga w zachowaniu lekkości gry i przyjemności rozgrywki.

Marvel's Spider-Man

Marvel’s Spider-Man to tytuł dla każdego. Dosłownie

Grę można sobie ułatwić na wiele sposobów, więc nikt nie powinien mieć problemu z jej przejściem. W ustawieniach można wybrać nawet takie opcje, jak automatyczne rozwiązywanie zagadek i automatycznie wygrywanie QTE. A tych trochę się w grze pojawia, ale są wplecione w odpowiednie momenty, więc nie rażą.

Na uwagę zasługuje też szeroki wybór kostiumów i umiejętności pobocznych. Można je kupić za żetony, które zdobywa się głównie za wykonywanie aktywności pobocznych.

Marvel's Spider-Man

Marvel’s Spider-Man to gra o… relacjach

Postaramy się o tym napisać bez zdradzania fabuły… W Marvel’s Spider-Man relacje zostały uwzględnione jako bardzo istotny element gry. Stosunki między konkretnymi postaciami są dobrze oddane – np. troska Petera o ciocię jest autentyczna, bo widać ją w działaniu, a nie tylko w słowach.

Ale mamy tu też wątek damsko-męski, który nie jest cukierkowy (nic w stylu żyli długo i szczęśliwie). Pokazane są problemy w dziwnej, choć bliskiej relacji i próby naprawiania przeszłości. W tym wszystkim widać niepewność naszych bohaterów i strach przed porażką w utrzymaniu dobrych i szczerych stosunków.

Czy Marvel’s Spider-Man od Insomniac Games zostanie okrzyknięty ostatecznie grą roku? Tego jeszcze nie wiemy, ale jeśli tak się stanie – nie będzie to nic zaskakującego. To naprawdę dobry tytuł!

Nasza ocena:9/10

Plusy

  • gra na wysokim poziomie graficznym – modele postaci, Nowy York,
  • przyjemny system poruszania się po mieście,
  • ciekawa, wciągająca fabuła,
  • ”żywe” miasto – tłum reagujący na wydarzenia dziejące się dookoła niego,
  • ciekawe aktywności poboczne, które nie są uciążliwe w wykonywaniu,
  • szeroki wybór kostiumów i umiejętności pobocznych (po zdobyciu odpowiedniej liczby żetonów aktywności,
  • gra jest bardzo widowiskowa,
  • jest też pełna spider-manowego poczucia humoru,
  • tytuł posiada dużo możliwości ułatwień i zmiany poziomu trudności (każdy może zagrać) – Spider-Man jest przystępny.

Minusy

  • kamera potrafi zgłupieć – ma to znaczenie przy precyzyjnych czynnościach,
  • zdarzają się błędy graficzne – głównie wśród tłumu,
  • w polskiej wersji językowej zdarzają się angielskie wstawki,
  • przy pobocznych aktywnościach pewne kwestie wypowiadane przez Spider-Mana non-stop się powtarzają.
Grę do recenzji udostępnił wydawca - Sony Interactive Entertainment Polska.

Ocena redakcji 9 / 10

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments