Nagroda Eisnera 2020. Znamy już nominacje

Michał Małysa Komiksy Publikacja: 5.06.2020, 14:03 Aktualizacja: 5.06.2020, 14:05
Kto zgarnie Nagrody Eisnera 2020? Kandydatów jest sporo, a jeden z nich ma szansę na powtórzenie ubiegłorocznego wyczynu Toma Kinga. Czy James Stokoe, autor nominowanego w pięciu kategoriach komiksu Sobek, da radę zgarnąć cztery statuetki. Jakie nominacje do Nagród Eisnera zostały opublikowane przez organizatorów konkursu?
nagrody eisnera 2020
0 Udostępnień

W artykule na temat Nagród Eisnera 2020 poruszone zostały następujące tematy:

Kiedy poznamy laureatów Nagród Eisnera 2020?

Nagrody Eisnera nie bez powodu nazywane są komiksowymi Oscarami. Rokrocznie konkurs ten śledzą miliony fanów komiksu z całego świata, a laureaci Eisnera uznawani są za najlepszych artystów komiksowych swojego pokolenia. W zeszłym roku cztery Nagrody Eisnera 2019 zgarnął Tom King, a tym razem jego osiągnięcie powtórzyć może James Stokoe, którego dzieło Sobek nominowane zostało w pięciu kategoriach.

Osoby mogące oddać głos w Nagrodach Eisnera 2020 mają czas na wybranie swoich faworytów do 18 czerwca. Rezultaty głosowania ogłoszone zostaną w lipcu. Nie wiemy jednak jeszcze, kiedy dokładnie oczekiwać powinniśmy wyników. Na dzień dzisiejszy warto przyjrzeć się przede wszystkim nominowanym. Kto ma szansę przejść do historii tym razem?

Nominowani w kategorii Best Short Story

W kategorii najlepsza krótka historia nominowane zostały następujące dzieła:

Nominowani w kategorii Best Single Issue/One-Shot

W kategorii najlepszy zeszyt nominowane zostały następujące dzieła:

  • Coin-Op No. 8: Infatuation – Peter and Maria Hoey (Coin-Op Books)
  • The Freak – Matt Lesniewski (AdHouse)
  • Minotäar – Lissa Treiman (Shortbox)
  • Our Favorite Thing Is My Favorite Thing Is Monsters – Emil Ferris (Fantagraphics)
  • Sobek – James Stokoe (Shortbox)

Nominowani w kategorii Best Continuing Series

W kategorii najlepsza seria komiksowa nominowane zostały następujące dzieła:

  • Bitter Root – David Walker, Chuck Brown, and Sanford Greene (Image)
  • Criminal – Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)
  • Crowded – Christopher Sebela, Ro Stein, and Ted Brandt (Image)
  • Daredevil – Chip Zdarsky and Marco Checchetto (Marvel)
  • The Dreaming – Simon Spurrier, Bilquis Evely et al. (DC)
  • Immortal Hulk – Al Ewing, Joe Bennett, and Ruy José et al. (Marvel)

Nominowani w kategorii Best Limited Series

W kategorii najlepsza mini-seria komiksowa nominowane zostały następujące dzieła:

  • Ascender – Jeff Lemire and Dustin Nguyen (Image)
  • Ghost Tree – Bobby Curnow and Simon Gane (IDW)
  • Little Bird by Darcy Van Poelgeest and Ian Bertram (Image)
  • Naomi by Brian Michael Bendis, David Walker, and Jamal Campbell (DC)
  • Sentient – Jeff Lemire and Gabriel Walta (TKO)

Nominowani w kategorii Best New Series

W kategorii najlepsza nowa seria komiksowa nominowane zostały następujące dzieła:

  • Doctor Doom – Christopher Cantwell and Salvador Larocca (Marvel)
  • Invisible Kingdom – G. Willow Wilson and Christian Ward (Berger Books/Dark Horse)
  • Once & Future – Kieron Gillen and Dan Mora (BOOM! Studios)
  • Something Is Killing the Children – James Tynion IV and Werther Dell’Edera (BOOM! Studios)
  • Undiscovered Country – Scott Snyder, Charles Soule, Giuseppe Camuncoli, and Daniele Orlandini (Image)

Nominowani w kategorii Best Publication for Early Readers

W kategorii najlepszy komiks dla najmłodszych nominowane zostały następujące dzieła:

  • Comics: Easy as ABC – Ivan Brunetti (TOON)
  • Kitten Construction Company: A Bridge Too Fur – John Patrick Green (First Second/Macmillan)
  • The Pigeon HAS to Go to School! by Mo Willems (Hyperion Books)
  • A Trip to the Top of the Volcano with Mouse – Frank Viva (TOON)
  • ¡Vamos! Let’s Go to the Market – Raúl the Third (Versify/Houghton Mifflin Harcourt)
  • Who Wet My Pants? by Bob Shea and Zachariah Ohora (Little, Brown)

Nominowani w kategorii Best Publication for Kids

W kategorii najlepszy komiks dla dzieci nominowane zostały następujące dzieła:

  • Akissi: More Tales of Mischief – Marguerite Abouet and Mathieu Sapin (Flying Eye/Nobrow)
  • Dog Man: For Whom the Ball Rolls – Dav Pilkey (Scholastic Graphix)
  • Guts – Raina Telgemeier (Scholastic Graphix)
  • New Kid – Jerry Craft (Quill Tree/HarperCollins)
  • This Was Our Pact – Ryan Andrews (First Second/Macmillan)
  • The Wolf in Underpants – Wilfrid Lupano, Mayana Itoïz, and Paul Cauuet (Graphic Universe/Lerner Publishing Group)

Nominowani w kategorii Best Publication for Teens

W kategorii najlepszy komiks dla nastolatków nominowane zostały następujące dzieła:

  • Harley Quinn: Breaking Glass – Mariko Tamaki and Steve Pugh (DC)
  • Hot Comb – Ebony Flowers (Drawn & Quarterly)
  • Kiss Number 8 – Colleen AF Venable and Ellen T. Crenshaw (First Second/Macmillan)
  • Laura Dean Keeps Breaking Up with Me – Mariko Tamaki and Rosemary Valero-O’Connell (First Second/Macmillan)
  • Penny Nichols – MK Reed, Greg Means, and Matt Wiegle (Top Shelf)

Nominowani w kategorii Best Humor Publication

W kategorii najlepszy komiks komediowy nominowane zostały następujące dzieła:

  • Anatomy of Authors – Dave Kellett (SheldonComics.com)
  • Death Wins a Goldfish – Brian Rea (Chronicle Books)
  • Minotäar – Lissa Treiman (Shortbox)
  • Sobek – James Stokoe (Shortbox)
  • The Way of the Househusband, vol. 1 – Kousuke Oono, translation by Sheldon Drzka (VIZ Media)
  • Wondermark: Friends You Can Ride On – David Malki (Wondermark)

Nominowani w kategorii Best Anthology

W kategorii najlepsza antologia komiksowa nominowane zostały następujące dzieła:

  • ABC of Typography – David Rault (SelfMade Hero)
  • Baltic Comics Anthology š! #34-37, edited by David Schilter, Sanita Muižniece et al. (kuš!)
  • Drawing Power: Women’s Stories of Sexual Violence, Harassment, and Survival, edited by Diane Noomin (Abrams)
  • Kramer’s Ergot #10, edited by Sammy Harkham (Fantagraphics)
  • The Nib #2–4, edited by Matt Bors (Nib)

Nominowani w kategorii Best Reality-Based Work

W kategorii najlepszy komiks oparty na faktach nominowane zostały następujące dzieła:

  • Good Talk: A Memoir in Conversations – Mira Jacob (One World/Random House)
  • Grass – Keum Suk Gendry-Kim, translation by Janet Hong (Drawn & Quarterly)
  • Kid Gloves: Nine Months of Careful Chaos – Lucy Knisley (First Second/Macmillan)
  • Moonbound: Apollo 11 and the Dream of Spaceflight – Jonathan Fetter-Vorm (Hill & Wang)
  • My Solo Exchange Diary, vol. 2 (sequel to My Lesbian Experience with Loneliness) – Nagata Kabi, translation by Jocelyne Allen (Seven Seas)
  • They Called Us Enemy – George Takei, Justin Eisinger, Steven Scott, and Harmony Becker (Top Shelf)

Nominowani w kategorii Best Graphic Album—New

W kategorii najlepsza nowa powieść graficzna nominowane zostały następujące dzieła:

  • Are You Listening? by Tillie Walden (First Second/Macmillan)
  • Bezimena – Nina Bunjevac (Fantagraphics)
  • BTTM FDRS – Ezra Claytan Daniels and Ben Passmore (Fantagraphics)
  • Life on the Moon – Robert Grossman (Yoe Books/IDW)
  • New World – David Jesus Vignolli (Archaia/BOOM!)
  • Reincarnation Stories – Kim Deitch (Fantagraphics)

Nominowani w kategorii Best Graphic Album—Reprint

W kategorii najlepszy przedruk powieści graficznej nominowane zostały następujące dzieła:

  • Bad Weekend by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)
  • Clyde Fans – Seth (Drawn & Quarterly)
  • Cover, vol. 1 – Brian Michael Bendis and David Mack (DC/Jinxworld)
  • Glenn Ganges: The River at Night – Kevin Huizenga (Drawn & Quarterly)
  • LaGuardia – Nnedi Okorafor and Tana Ford (Berger Books/Dark Horse)
  • Rusty Brown – Chris Ware (Pantheon)

Nominowani w kategorii Best Adaptation from Another Medium

W kategorii najlepsza adaptacja nominowane zostały następujące dzieła:

  • Giraffes on Horseback Salad: Salvador Dali, the Marx Brothers, and the Strangest Movie Never Made – Josh Frank, Tim Hedecker, and Manuela Pertega (Quirk Books)
  • The Giver – Lois Lowry and P. Craig Russell, (HMH Books for Young Readers)
  • The Handmaid’s Tale: The Graphic Novel – Margaret Atwood, adapted by Renee Nault (Nan A. Talese)
  • HP Lovecraft’s At the Mountains of Madness, vols. 1–2, adapted by Gou Tanabe, translation by Zack Davisson (Dark Horse Manga)
  • The Seventh Voyage – Stanislaw Lem, adapted by Jon Muth, translation by Michael Kandel (Scholastic Graphix)
  • Snow, Glass, Apples – Neil Gaiman and Colleen Doran (Dark Horse Books)

Nominowani w kategorii Best U.S. Edition of International Material

W kategorii najlepsze wydanie komiksu zagranicznego w USA nominowane zostały następujące dzieła:

  • Diabolical Summer – Thierry Smolderen and Alexandre Clerisse, translation by Edward Gauvin (IDW)
  • Gramercy Park – Timothée de Fombelle and Christian Cailleaux, translation by Edward Gauvin (EuroComics/IDW)
  • The House – Paco Roca, translation by Andrea Rosenberg (Fantagraphics)
  • Maggy Garrisson – Lewis Trondheim and Stéphane Oiry, translation by Emma Wilson (SelfMadeHero)
  • Stay – Lewis Trondheim and Hubert Chevillard, translation by Mike Kennedy (Magnetic Press)
  • Wrath of Fantômas – Olivier Bouquet and Julie Rocheleau, translation by Edward Gauvin (Titan)

Nominowani w kategorii Best U.S. Edition of International Material—Asia

W kategorii najlepsze wydanie komiksu azjatyckiego w USA nominowane zostały następujące dzieła:

  • BEASTARS – Paru Itagaki, translation by Tomo Kimura (VIZ Media)
  • Cats of the Louvre – Taiyo Matsumoto, translation by Michael Arias (VIZ Media)
  • Grass – Keum Suk Gendry-Kim, translation by Janet Hong (Drawn & Quarterly)
  • Magic Knight Rayearth 25th Anniversary Edition – CLAMP, translation by Melissa Tanaka (Kodansha)
  • The Poe Clan – Moto Hagio, translation by Rachel Thorn (Fantagraphics)
  • Witch Hat Atelier – Kamome Shirahama, translation by Stephen Kohler (Kodansha)

Nominowani w kategorii Best Archival Collection/Project—Strips

W kategorii najlepszy projekt archiwizacji pasków komiksowych nominowane zostały następujące pomysły:

  • Cham: The Best Comic Strips and Graphic Novelettes, 1839–1862 – David Kunzle (University Press of Mississippi)
  • Ed Leffingwell’s Little Joe – Harold Gray, edited by Peter Maresca and Sammy Harkham (Sunday Press Books)
  • The George Herriman Library: Krazy & Ignatz 1916–1918, edited by R.J. Casey (Fantagraphics)
  • Krazy Kat: The Complete Color Sundays – George Herriman, edited by Alexander Braun (TASCHEN)
  • Madness in Crowds: The Teeming Mind of Harrison Cady – Violet and Denis Kitchen (Beehive Books)
  • Pogo, Vol. 6: Clean as a Weasel – Walt Kelly, edited by Mark Evanier and Eric Reynolds (Fantagraphics)

Nominowani w kategorii Best Archival Collection/Project—Comic Books

W kategorii najlepszy projekt archiwizacyjny komiksów nominowane zostały następujące pomysły:

  • Alay-Oop – William Gropper (New York Review Comics)
  • The Complete Crepax, vol. 5: American Stories, edited by Kristy Valenti (Fantagraphics)
  • Jack Kirby’s Dingbat Love, edited by John Morrow (TwoMorrows)
  • Moonshadow: The Definitive Edition – J. M. DeMatteis, Jon J Muth, George Pratt, Kent Williams, and others (Dark Horse Books)
  • Stan Sakai’s Usagi Yojimbo: The Complete Grasscutter Artist Select – Stan Sakai, edited by Scott Dunbier (IDW)
  • That Miyoko Asagaya Feeling – Shinichi Abe, translation by Ryan Holmberg, edited by Mitsuhiro Asakawa (Black Hook Press)

Nominowani w kategorii Best Writer

W kategorii najlepsza scenarzystka lub najlepszy scenarzysta nominowane zostały następujące dzieła:

  • Bobby Curnow, Ghost Tree (IDW)
  • MK Reed and Greg Means, Penny Nichols (Top Shelf)
  • Mariko Tamaki, Harley Quinn: Breaking Glass (DC); Laura Dean Keeps Breaking Up with Me (First Second/Macmillan); Archie (Archie)
  • Lewis Trondheim, Stay (Magnetic Press); Maggy Garrisson (SelfMadeHero)
  • G. Willow Wilson, Invisible Kingdom (Berger Books/Dark Horse); Ms. Marvel (Marvel)
  • Chip Zdarsky, White Trees (Image); Daredevil, Spider-Man: Life Story (Marvel); Afterlift (comiXology Originals)

Nominowani w kategorii Best Writer/Artist

W kategorii najlepsza twórczyni lub najlepszy twórca nominowane zostały następujące dzieła:

  • Nina Bunjevac, Bezimena (Fantagraphics)
  • Mira Jacob, Good Talk (Random House); “The Menopause” in The Believer (June 1, 2019)
  • Keum Suk Gendry-Kim, Grass (Drawn & Quarterly)
  • James Stokoe, Sobek (Shortbox)
  • Raina Telgemeier, Guts (Scholastic Graphix)
  • Tillie Walden, Are You Listening? (First Second/Macmillan)

Nominowani w kategorii Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

W kategorii najlepsza rysowniczka/tuszowniczka lub najlepszy rysownik/tuszownik lub zespół:

  • Ian Bertram, Little Bird (Image)
  • Colleen Doran, Snow, Glass, Apples (Dark Horse)
  • Bilquis Evely, The Dreaming (DC)
  • Simon Gane, Ghost Tree (IDW)
  • Steve Pugh, Harley Quinn: Breaking Glass (DC)
  • Rosemary Valero-O’Connell, Laura Dean Keeps Breaking Up with Me (First Second/Macmillan)

Nominowani w kategorii Best Painter/Digital Artist

W kategorii najlepsza cyfrowa artystka lub najlepszy cyfrowy artysta nominowane zostały następujące osoby:

  • Didier Cassegrain, Black Water Lilies (Europe Comics)
  • Alexandre Clarisse, Diabolical Summer (IDW)
  • David Mack, Cover (DC)
  • Léa Mazé, Elma, A Bear’s Life, vol. 1: The Great Journey (Europe Comics)
  • Julie Rocheleau, Wrath of Fantômas (Titan)
  • Christian Ward, Invisible Kingdom (Berger Books/Dark Horse)

Nominowani w kategorii Best Cover Artist

W kategorii najlepsza autorka lub najlepszy autor okładek nominowane zostały następujące osoby:

  • Jen Bartel, Blackbird (Image Comics)
  • Francesco Francavilla, Archie, Archie 1955, Archie Vs. Predator II, Cosmo (Archie)
  • David Mack, American Gods, Fight Club 3 (Dark Horse); Cover (DC)
  • Emma Rios, Pretty Deadly (Image)
  • Julian Totino Tedesco, Daredevil (Marvel)
  • Christian Ward, Machine Gun Wizards (Dark Horse), Invisible Kingdom (Berger Books/Dark Horse)

Nominowani w kategorii Best Coloring

W kategorii najlepsza kolorystka lub najlepszy kolorysta nominowane zostały następujące osoby:

  • Lorena Alvarez, Hicotea (Nobrow)
  • Jean-Francois Beaulieu, Middlewest, Outpost Zero (Image)
  • Matt Hollingsworth, Batman: Curse of the White Knight, Batman White Knight Presents Von Freeze (DC); Little Bird, November (Image)
  • Molly Mendoza, Skip (Nobrow)
  • Dave Stewart, Black Hammer, B.P.R.D.: The Devil You Know, Hellboy and the BPRD (Dark Horse); Gideon Falls (Image); Silver Surfer Black, Spider-Man (Marvel)

Nominowani w kategorii Best Lettering

W kategorii najlepsza literniczka lub najlepszy liternik nominowane zostały następujące osoby:

  • Deron Bennett, Batgirl, Green Arrow, Justice League, Martian Manhunter (DC); Canto (IDW); Assassin Nation, Excellence (Skybound/Image); To Drink and To Eat, vol. 1 (Lion Forge); Resonant (Vault)
  • Jim Campbell, Black Badge, Coda (BOOM Studios); Giant Days, Lumberjanes: The Shape of Friendship (BOOM Box!); Rocko’s Modern Afterlife (KaBOOM!); At the End of Your Tether (Lion Forge); Blade Runner 2019 (Titan); Mall, The Plot, Wasted Space (Vault)
  • Clayton Cowles, Aquaman, Batman, Batman and the Outsiders, Heroes in Crisis, Superman: Up in the Sky, Superman’s Pal Jimmy Olsen (DC); Bitter Root, Pretty Deadly, Moonstruck, Redlands, The Wicked + The Divine (Image); Reaver (Skybound/Image); Daredevil, Ghost-Spider, Silver Surfer Black, Superior Spider-Man, Venom (Marvel)
  • Emilie Plateau, Colored: The Unsung Life of Claudette Colvin (Europe Comics)
  • Stan Sakai, Usagi Yojimbo (IDW)
  • Tillie Walden, Are You Listening? (First Second/Macmillan)

Nominowani w kategorii Best Comics-Related Periodical/Journalism

W kategorii najlepsze dziennikarstwo poświęcone komiksowi nominowane zostały następujące periodyki oraz strony internetowe:

  • Comic Riffs blog – Michael Cavna
  • The Comics Journal, edited by Gary Groth, RJ Casey, and Kristy Valenti (Fantagraphics)
  • Hogan’s Alley, edited by Tom Heintjes (Hogan’s Alley)
  • Inks: The Journal of the Comics Studies Society, edited by Qiana Whitted (Ohio State University Press)
  • LAAB Magazine, vol. 4: This Was Your Life, edited by Ronald Wimberly and Josh O’Neill (Beehive Books)
  • Women Write About Comics, edited by Nola Pfau and Wendy Browne

W kategorii najlepsza książka o komiksach nominowane zostały następujące dzieła:

  • The Art of Nothing: 25 Years of Mutts and the Art of Patrick McDonnell (Abrams)
  • The Book of Weirdo – Jon B. Cooke (Last Gasp)
  • Grunt: The Art and Unpublished Comics of James Stokoe (Dark Horse)
  • Logo a Gogo: Branding Pop Culture – Rian Hughes (Korero Press)
  • Making Comics – Lynda Barry (Drawn & Quarterly)
  • Screwball! The Cartoonists Who Made the Funnies Funny – Paul Tumey (Library of American Comics/IDW)

Nominowani w kategorii Best Academic/Scholarly Work

W kategorii najlepsza praca akademicka nominowane zostały następujące dzieła:

  • The Art of Pere Joan: Space, Landscape, and Comics Form – Benjamin Fraser (University of Texas Press)
  • The Comics of Rutu Modan: War, Love, and Secrets – Kevin Haworth (University Press of Mississippi)
  • EC Comics: Race, Shock, and Social Protest – Qiana Whitted (Rutgers University Press)
  • The Peanuts Papers: Writers and Cartoonists on Charlie Brown, Snoopy & the Gang, and the Meaning of Life, edited by Andrew Blauner (Library of America)
  • Producing Mass Entertainment: The Serial Life of the Yellow Kid – Christina Meyer (Ohio State University Press)
    Women’s Manga in Asia and Beyond: Uniting Different Cultures and Identities, edited by Fusami Ogi et al. (Palgrave Macmillan)

Nominowani w kategorii Best Publication Design

W kategorii najlepszy projekt publikacji nominowane zostały następujące dzieła:

  • Grunt: The Art and Unpublished Comics of James Stokoe, designed by Ethan Kimberling (Dark Horse)
  • Krazy Kat: The Complete Color Sundays – George Herriman, designed by Anna-Tina Kessler (TASCHEN)
  • Logo a Gogo, designed by Rian Hughes (Korero Press)
  • Madness in Crowds: The Teeming Mind of Harrison Cady, designed by Paul Kopple and Alex Bruce (Beehive Books)
  • Making Comics, designed by Lynda Barry (Drawn & Quarterly)
  • Rusty Brown, designed by Chris Ware (Pantheon)

Nominowani w kategorii Best Digital Comic

W kategorii najlepszy komiks cyfrowy nominowane zostały następujące dzieła:

  • Afterlift – Chip Zdarsky and Jason Loo (comiXology Originals)
  • Black Water Lilies – Michel Bussi, adapted by Frédéric Duval and Didier Cassegrain, translated by Edward Gauvin (Europe Comics)
  • Colored: The Unsung Life of Claudette Colvin – Tania de Montaigne, adapted by Emilie Plateau, translated by Montana Kane (Europe Comics)
  • Elma, A Bear’s Life, vol. 1: The Great Journey – Ingrid Chabbert and Léa Mazé, translated by Jenny Aufiery (Europe Comics)
  • Mare Internum – Der-shing Helmer (comiXology; gumroad.com/l/MIPDF)
  • Tales from Behind the Window – Edanur Kuntman, translated by Cem Ulgen (Europe Comics)

Nominowani w kategorii Best Webcomic

W kategorii najlepszy komiks sieciowy nominowane zostały następujące dzieła:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o