Najbardziej uzależniające gry: Minecraft, RDR, For Honor, Overwatch…

Ewelina Zdancewicz-Pękala Aktualności o grach Publikacja: 15.01.2020, 9:00 Aktualizacja: 15.01.2020, 9:00
Dyskusja nad tym, czy gry są uzależniające czy nie, jaki mają wpływ na psychikę czy też nie mają go w ogóle trwa od lat. Jeden z serwisów przeprowadził ankietę wśród graczy. Chciał w ten sposób sprawdzić, które tytuły są uznawane obecnie za najbardziej uzależniające gry. Czołowym "uzależniaczem" jest Minecraft, a wtórują mu inne znane i niezwykle popularne produkcje.
8 Udostępnień

Zaburzenie grania trafią do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń

O tym mówiono od dłuższego czasu. Za dwa lata, czyli 1 stycznia 2022 roku WHO wprowadzi “zaburzenia grania” na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń. Decyzja nie obyła się bez kontrowersji. Pojawiły się bowiem liczne głosy mówiące o tym, że branża gier i specyfika konkretnych gier jest tak duża, że wrzucanie wszystkiego do worka z “zaburzeniami grania” to przesada.

Mimo to nie da się ukryć, że problem jest i niektórzy nie wiedzą, kiedy przestać. Nawet jeśli nie są to demonizowane problemy z przemocą i agresją w grach, nadal warto przyjrzeć się tematowi głębiej.

Które gry uzależniają? Konkretne tytuły

W związku z uznaniem zaburzeń grania za chorobę, serwis Clutch przeprowadził ankietę dotyczącą tego, jakie gry są najbardziej uzależniające i kto jest najbardziej narażony. Ankietę wypełniło 1570 użytkowników. Średnia wieku ankietowanych wyniosła nieco ponad 20 lat. Większość ankietowanych stanowili mężczyźni (89,5 proc.), a tylko 6,9 proc. stanowiły kobiety.

Ankietowani za najbardziej uzależniającą grę uznali Minecrafta (“nie ma naturalnych przerw”). Zaraz za nim znalazło się Red Dead Redemption (nie wskazano konkretnej części) oraz For Honor. Oto pozostałe gry w zestawieniu:

Najbardziej uzależniające gry: Minecraft, RDR, For Honor, Overwatch...

Jak często gramy w gry?

68 proc. osób, które wzięło udział w ankiecie, gra codziennie. 21 proc. gra do 5 razy w tygodniu. Tylko jeden procent gra raz w tygodniu lub raz na miesiąc. Najwięcej grają osoby poszukujące pracy, najmniej pracownicy zatrudnieni na pełny etat.

Co prawda tej ankiety nie można traktować jak prac naukowych, natomiast serwis Clutch na pewno dał pewien pogląd na to, jak obecnie mają się gracze. Żeby rzeczywiście ustalić, czy ktoś cierpi na zaburzenia grania, potrzebna jest opinia specjalisty.

Źródło: Clutch. Grafika: Clutch, Unsplash. 

Zobacz także:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o