Napaść na CD Projekt. Firma ofiarą ataku hakerów

Bartosz Witoszka Aktualności o grach Publikacja: 10.02.2021, 10:31 Aktualizacja: 10.02.2022, 10:31
Jeżeli myśleliście, że problemy z kiepskim stanem Cyberpunk 2077 to jedyne zmartwienia CD Projektu, to teraz można doliczyć do nich również atak hakerski, do którego doszło w nocy z 8 na 9 lutego. Zgodnie z oświadczeniem firmy, w wyniku włamania mogło dojść do wycieku kodu źródłowego gier Redów, ale zapewniono, że dane użytkowników GOG-a i innych serwisów firmy są bezpieczne.
0 Udostępnień

Trudny okres dla CD Projektu jeszcze się nie skończył

Noc z 8 na 9 lutego nie była dla CD Projektu najprzyjemniejszym okresem, a wszystko przez cyberatak, jaki haker (lub grupa hakerów) przypuścił na wewnętrzną infrastrukturę sieciową firmy. Nie jest to nic nowego w branży elektronicznej rozgrywki (przypominamy o zeszłorocznym wycieku z serwerów Capcomu), w tym przypadku jednak zdecydowano się na poinformowanie świata o zaistniałym incydencie niemal od razu.

Wczoraj rano (tj. 9 lutego) na kanałach społecznościowych CD Projektu pojawiło się oświadczenie firmy, do którego dołączono wiadomość pozostawioną przez cyfrowych włamywaczy. Warszawska spółka zapewniła, że wszystkie dane klientów firmy (użytkownicy GOG-a i innych serwisów CD Projektu) są bezpieczne, niemniej hakerom udało się uzyskać dostęp do serwerów, a także zaszyfrować kilka komputerów. W takim razie, co dokładnie wykradziono?

“Niewydana wersja Wiedźmina 3” i inne znaleziska

Przede wszystkim w ręce cyberprzestępców trafiły kody źródłowe ostatnich gier CD Projektu – mowa o Gwincie, Cyberpunk 2077, Wiedźminie 3 oraz “niewydanej wersji Wiedźmina 3”. Hakerzy mieli również uzyskać dostęp do dokumentacji firmy, w tym tych prawnych czy powiązanych z HR-em, administracją oraz relacjami inwestorskimi.

Przestępcy postawili również żądania – jeśli CD Projekt nie zapłaci okupu, wszystkie dane trafią do sieci. Firma natychmiast zapowiedziała, że nie planuje żadnych negocjacji i aktualne działania warszawskiej spółki dotyczą “łagodzenia konsekwencji” ewentualnego wycieku oraz próby odzyskania wykradzionych danych. Poinformowano również odpowiednie służby (Urząd Ochrony Danych Osobowych).

Nie pierwszy, ale oby ostatni raz

Warto pamiętać, że to nie pierwszy taki wyciek danych w historii warszawskiej spółki – przed premierą Wiedźmina 3 haker uzyskał dostęp do firmowego dysku Google, na którym Redzi trzymali informacje dotyczące fabuły i postaci obecnych w Dzikim Gonie (via Eurogamer). Wtedy większość skradzionych danych trafiła do sieci, ale warto pamiętać, że dotyczyły one tylko gry, a nie firmy i jej działania.

Kilka godzin po opublikowaniu oświadczenia CD Projekt poprosił na Twitterze swoich byłych pracowników o “włączenie ostrzeżeń dotyczących oszustów”. Podkreślono, że “w tej chwili nie ma dowodów, że uzyskano dostęp do jakichkolwiek danych osobowych”, więc to pewnie działania prewencyjne.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments